Voron SW + skr14T błędne kierunki ruchu

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
rollduck
Postów w temacie: 4
Posty: 36
Rejestracja: 17 sty 2020, 10:31
Lokalizacja: Wawa
Drukarka: VSW
x 7

Voron SW + skr14T błędne kierunki ruchu

Post autor: rollduck »

W sumie to nawet nie wiem czy to dobry dział, ale do brzegu. Mam Ci ja Vorona SW czyli corexz. Do tej pory działał na skr 2 bez najmniejszego problemu, niestety skr zaczęła stroić fochy (jak to baba) Najpierw padło gniazdo stepsticka dedykowanego dla osi Z - przeniosłem na E1, potem okazało się, że na którymś pinie zamiast 5v było 3, potem za wuja nie mogłem skonfigurować dodatkowego sterowania ledami oprócz wyznaczonego dla ledów (może coś spartoliłem).
W związku z tym, że robiłem mały serwis stwierdziłem, że wymienię płytę na Skr 1.4T, która funkiel nówka, leżała od dawna w szafie. No i tu meritum sprawy bo płyta podłączona, wszystko przeniesione 1 do 1, pinout w configu sprawdzony pincet razy i co? I silniki X i Z zamieniły się rolami, to znaczy, że jak próbowałem przesunąć w osi X to przemieszczała się w Z, jak w Z to przemieszczała się w X. Siedzę i patrzę w te configi i połączenia jak sroka w gnat i nie mam pojęcia co poszło nie tak, nawet zamieniłem X z Z poprzez zamianę kabelków na płycie ale to zmieniło tylko kierunki ruchu - czyli zamiast w prawo to lewo, zamiast w górę to w dół, ale osie nadal były zamienione.
Po tym fakcie stwierdziłem, że mam to w dupie :D i wróciłem do starej skr. No i pytanie co się zadziało?
---------
rollduck
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3223
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Voron SW + skr14T błędne kierunki ruchu

Post autor: morf »

Może jakbyś jednak pokazał ten config w obu przypadkach to byłoby łatwiej:-)
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Voron SW + skr14T błędne kierunki ruchu

Post autor: Berg »

Pewnie gniazda mają inne wyprowadzenie w nowej płycie w porównaniu do starej albo użyłeś przy okazji innych kabli. A może przy okazji zmieniłeś również stepstiki.
Zamień w configu tak by było dobrze i drukuj, jaki problem. W CoreXY trzeba się chwilę zastanowić co to oznacza :D JEdnak rozwiązanie tej szarady samemu pozwoli Ci lepiej zrozumieć jak działa twoje CoreXY i w przyszłości rozwiązywać inne problemy.

PS: gdzieś kiedyś napisałem posta z wszystkimi wariantami jak zmienić kierunki silników (albo obrócić wtyczkę) w przypadku jakich różnych objawów. Jednak chyba łatwiej to na nowo rozkminić niż odnaleźć tego posta :D
morf, rollduck
rollduck
Postów w temacie: 4
Posty: 36
Rejestracja: 17 sty 2020, 10:31
Lokalizacja: Wawa
Drukarka: VSW
x 7

Re: Voron SW + skr14T błędne kierunki ruchu

Post autor: rollduck »

Wrzucę configi wieczorem. Kable te same bo są bezpośrednio wyprowadzone z silników, stepsticki przełożone 1 do 1 ale też dla pewności zmieniałem kolejność w configu zmiany też powinny być poprawne. Co do gniazd to być może mylnie założyłem, że to standard przynajmniej w obrębie jednego producenta :) Wrzucę na tą 1.4T konfigurację z kinematyką kartezjańską, żeby sprawdzić jak zachowają się silniki przy "normalnej" drukarce, bo jak pomyślę o przekładaniu wtyczek to od razu znajduję sobie inne zajęcie :D
---------
rollduck
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 1
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Voron SW + skr14T błędne kierunki ruchu

Post autor: konradsdev1 »

Zobacz który masz przypadek z tego rysunku, może wystarczy tylko zamiana silników.
SW-motor-configuration-guide.png
rollduck
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
rollduck
Postów w temacie: 4
Posty: 36
Rejestracja: 17 sty 2020, 10:31
Lokalizacja: Wawa
Drukarka: VSW
x 7

Re: Voron SW + skr14T błędne kierunki ruchu

Post autor: rollduck »

konradsdev1 pisze:Zobacz który masz przypadek z tego rysunku, może wystarczy tylko zamiana silników.
Bardzo Ci dziękuję, faktycznie wystarczyło w konfigu zmienić/odwrócić dir_pin dla osi Z. Nie rozumiem czemu tej grafiki nie wstawili do oficjalnej instrukcji :unknown:
Borg też miał rację, podszedłem do tematu od dupy strony, dzięki Panowie.
---------
rollduck
Awatar użytkownika
azael
Postów w temacie: 2
Posty: 102
Rejestracja: 19 sty 2021, 12:00
Lokalizacja: Silesia
Drukarka: Voron 2.4r2
x 26

Re: Voron SW + skr14T błędne kierunki ruchu

Post autor: azael »

No jak nie, jak tak. ;)
Oczywiście, że wstawili:
https://docs.vorondesign.com/build/startup/
skoVoronek 2.4
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3223
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Voron SW + skr14T błędne kierunki ruchu

Post autor: morf »

No cóż, kiedys nie robili takich łopatologicznych obrazków i gdy silniki ruszaly sie w zla strone trzeba bylo chwile pomysleć i zrozumieć dlaczego.
Miało to swoje plusy. Ogolnie to lepiej jest rozumiec co sie robi i dlaczego, ale moze jestem za stary :-)

Powodzenia
Done is better than perfect.
rollduck
Postów w temacie: 4
Posty: 36
Rejestracja: 17 sty 2020, 10:31
Lokalizacja: Wawa
Drukarka: VSW
x 7

Re: Voron SW + skr14T błędne kierunki ruchu

Post autor: rollduck »

azael pisze:No jak nie, jak tak. ;)
Oczywiście, że wstawili:
https://docs.vorondesign.com/build/startup/
W instrukcji nie ma :P
https://github.com/VoronDesign/Voron-Sw ... ual_SW.pdf

morf pisze:No cóż, kiedys nie robili takich łopatologicznych obrazków i gdy silniki ruszaly sie w zla strone trzeba bylo chwile pomysleć i zrozumieć dlaczego.
Miało to swoje plusy. Ogolnie to lepiej jest rozumiec co sie robi i dlaczego, ale moze jestem za stary :-)

Powodzenia
Ja też jestem stary i pewnie dlatego już nie myślę ;) a tak poważnie to zafiksowałem się, że płyta może być wadliwa w końcu pewnie bym się otrząsnął.
---------
rollduck
Awatar użytkownika
azael
Postów w temacie: 2
Posty: 102
Rejestracja: 19 sty 2021, 12:00
Lokalizacja: Silesia
Drukarka: Voron 2.4r2
x 26

Re: Voron SW + skr14T błędne kierunki ruchu

Post autor: azael »

rollduck pisze: W instrukcji nie ma :P
https://github.com/VoronDesign/Voron-Sw ... ual_SW.pdf
Bo to jest "ASSEMBLY MANUAL" a nie "Initial Startup" :P
skoVoronek 2.4
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”