RAMPS 1.4 24V

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 586
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 237

RAMPS 1.4 24V

Post autor: Rozarh »

Chcę użyć Arduino Mega i RAMPS 1.4 w nowym projekcie. Problem w tym, że chcę mieć zasilanie 24V a dotarłem do częściowo sprzecznych informacji.

1 źródło: wątek viewtopic.php?f=19&t=2090 - ponoć spalą się diody sygnalizujące działanie mosfetów...

2 źródło: https://reprap.org/wiki/RAMPS_1.4#Power ... iderations - sygnalizują trzy inne problemy, nic nie pisząc o diodach...

3 źródło: https://reprap.org/wiki/RAMPS_24v - tu też trochę informacji...

Generalnie jakie są problemy:
1. Zasilanie Arduino Mega przez diodę D1 - mnie to nie dotyczy, diodę wylutuję a Arduino będzie zasilany z USB (Klipper) więc nie muszę stosować przetwornicy jak w źródle 1.
2. Maksymalne napięcie kondensatorów filtrujących - wszystkie źródła o tym piszą, ale 1 i 3 każą się upewnić, czy napięcia są większe niż 24V (mam na płytkach 25V na jednej i 35V na drugiej) natomiast źródło 2 podaje, że maksymalne napięcie płytki musi być dwukrotnie mniejsze (dla bezpieczeństwa) niż napięcie kondensatorów. Oznacza to, że teoretycznie mogę użyć jedynie napięć 12,5V lub 17,5V :( WTF?
3. Maksymalne napięcia bezpieczników PTC - tu wszystkie źródła zalecają wymianę na zwykłe bezpieczniki - dobrze jest wstawić podstawki.
4. Diody świecące jeśli nie spalą się od razu to pewnie jakiś czas pochodzą zanim zgasną na zawsze...

Mam jeszcze do płytki moduł wentylatorów wkładany w gniazdo SERWO ale im to raczej nie zaszkodzi: jest tam układ WSP4984, który działa na 40V więc nie powinno być problemu.

Najbardziej intryguje mnie ten problem napięć kondensatorów - czyżby w układzie pojawiały się jakieś piki napięciowe mogące przebić te kondensatory?
No i prośba do kolegi dragonn'a o wypowiedź odnośnie tych diód świecących...
Ja mój układ zacznę budować w okolicy wtorku (7 czerwca 2022) więc mam czas na przemyślenia i wysłuchanie rad i opinii :thumbup:
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
matikyle
Postów w temacie: 1
Posty: 119
Rejestracja: 03 maja 2019, 17:17
Lokalizacja: Zabrze
x 24

Re: RAMPS 1.4 24V

Post autor: matikyle »

Mam takiego testowego rampsa (z ali) przerobionego na 24, do testowania krokówek. Po za wylutowaniem d1 wymieniłem oczywiście bezpiecznik bo był na 16V. Kondensatory mam na 35V. Napędy chodzą bez zarzutu, grzałek nigdy nie odpalałem.

Najpopularniejsze diody świecące są przeważnie na 20ma więc jest duża szansa, że nic im nie będzie. Ale gwarancji nie masz. Jak coś to wystarczyło by wymienić te rezystory na min 4kohm.

Kondensatorami bym się nie martwił.
Rozarh
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: RAMPS 1.4 24V

Post autor: Adinfo »

Rozarh pisze:2. Maksymalne napięcie kondensatorów filtrujących - wszystkie źródła o tym piszą, ale 1 i 3 każą się upewnić, czy napięcia są większe niż 24V (mam na płytkach 25V na jednej i 35V na drugiej) natomiast źródło 2 podaje, że maksymalne napięcie płytki musi być dwukrotnie mniejsze (dla bezpieczeństwa) niż napięcie kondensatorów. Oznacza to, że teoretycznie mogę użyć jedynie napięć 12,5V lub 17,5V :( WTF?
...
...
Najbardziej intryguje mnie ten problem napięć kondensatorów - czyżby w układzie pojawiały się jakieś piki napięciowe mogące przebić te kondensatory?
Z kondensatorami elektrolitycznymi chodzi o to, że aby działały stabilnie i nie uległy uszkodzeniu muszą mieć większe napięcie znamionowe niż podane zasilanie na ich wejściu.

Jak cały układ zasilasz 12V to dobrze jak by kondensatory miały napięcie znamionowe jak najwyższe - np. 24V lub nawet 35V. W przypadku zasilacza 24V kondensatory 35V to minimum. Elektrolity pracujące na granicy max. własnego napięcia znamionowego mogą się uszkodzić (nie tylko siebie), stracić pojemność a docelowo wylać szybciej niż pracujące z pewnym zapasem. Więc jeżeli chcesz RAMPS zasilić 24V to wstaw minimum 35V kondensatory, mogą mieć oczywiście większe napięcie ale tu już rośnie ich rozmiar - więc mogą się nie zmieścić.

Polecam zamiast tego wlutować kondensatory polimerowe, które mogą pracować na granicy napięcia znamionowego jakie mają - sam takie zacząłem stosować - w tym przypadku 35V będzie już nadto. Używałem też tantalowych ale w przypadku zwarć lubią "eksplodować" i do tego muszą mieć napięcie znamionowe wyższe minimum 2x od tego jakie na nich występuje w danym układzie inaczej ryzyko i adrenalina rośnie ;p
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”