Alfawise U20Plus problem z ekstruderem

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
adamac
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 13 cze 2022, 16:48

Alfawise U20Plus problem z ekstruderem

Post autor: adamac »

Witam na forum,
Posiadam drukarkę jak w temacie. Podczas wydruku przestał działać silnik krokowy od ekstrudera. Po zmianie kabla zasilającego na ten z osi x sam silnik działa. Nie pomaga pwr restet ani factory reset. Podejrzewam problem z płytą główną. Stepsticki na tej płycie są niewymienne. Elektronika to jakiś 6.2 ortur. Proszę o pomoc/sugestie, czy podjąć prubę jakiejś naprawy tej płytki, czy szykować się na jej wymianę. Dodam, że są to moje początki z drukiem i modelowaniem 3d i do tej pory miałem kilka pomysłów na praktyczne wykorzystanie modeli. Oczywiści budżet ograniczony, ale też chyba nie potrzebne mi wiele funkcji ponad to co oferowała ta elektronika. Fajnie jak by była w miarę łatwa w konfiguracji i mile widziany support w internecie ;)
Załączniki
IMG_20220613_162227.jpg
IMG_20220613_162302.jpg
IMG_20220613_155419.jpg
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Alfawise U20Plus problem z ekstruderem

Post autor: Andrzej_W »

Najlepiej identyczna płyta żeby nie było problemów z wyświetlaczem.
Ma dotykowy wyświetlacz musiałbyś poszukać czy jakaś gotowa elektronika typu SKR współpracuje z nim.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: Alfawise U20Plus problem z ekstruderem

Post autor: @GUTEK@ »

A nie masz tam jakiegoś zabezpieczenia przed ekstruzją przy zbyt niskiej temperaturze? Chyba domyślnie jest to 180C.
Ja to bym akurat próbował reanimować elektronikę, ale to ja :D
adamac
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 13 cze 2022, 16:48

Re: Alfawise U20Plus problem z ekstruderem

Post autor: adamac »

Triggered w polu diagnostycznym był spowodowany odpiętą krańcówką (wziołem sam sterownik z piwnicy do domu) , więc można niezwracać nań uwagi. Komunikat "E can not move" pojawia się niezależnie czy silnik podpięty czy odpięty.
@GUTEK@ pisze:A nie masz tam jakiegoś zabezpieczenia przed ekstruzją przy zbyt niskiej temperaturze? Chyba domyślnie jest to 180C.
Ja to bym akurat próbował reanimować elektronikę, ale to ja :D
Problem pojawił się podczas wydruku, więc wszystko było rozgrzane. Fakt drukarka stoi w chłodnej piwnicy, ale drukowałem już tam kilka rzeczy i pracowała w porządku. Poza tym silnik powinien zadziałać chyba nawet gdy ekstruder jest nie rozgrzany, np podczas załadowania nowego filamentu (tak było do tej pory). Też bym chętnie uruchomił tą płytkę, ale nawet jek jekimś cudem się uda to już chyba nie będe miał doń zaufania.
Andrzej_W pisze:Najlepiej identyczna płyta żeby nie było problemów z wyświetlaczem.
Ma dotykowy wyświetlacz musiałbyś poszukać czy jakaś gotowa elektronika typu SKR współpracuje z nim.
Jak wyżej, chyba trochę słabej jakości jest ta elektronika , żeby jeszcze raz w to wchodzić. Pytanie czy warto wchodzić w coś takiego
https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna- ... EJEALw_wcB + jakiś wyświetlacz i sterowniki silników? Chciałbym się zmieścić w tych 350-400zł i jaknajszybciej mieć sprawną drukarkę w jedno popołudnie (jeśli się da;) )
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Alfawise U20Plus problem z ekstruderem

Post autor: Andrzej_W »

Sterownik to tak minimum TMC2209, wyświetlacz to nie wiem jaki będzie pasował.
adamac
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 13 cze 2022, 16:48

Re: Alfawise U20Plus problem z ekstruderem

Post autor: adamac »

W ramach ciekwostki, skontaktowałem si z firmą Ortur (producentem elektroniki w moim czy tam mojej u20) i po kilkudniwej dyskusji zdeklarowali się na przysłanie nowej płytki. Czas oczekiwania 6 tygodni. Dam znać czy dojdzie itd. W między czasie kupiłem używane BTR SKR MINI E3 V2.0 i do tego LCD12864. Mam nadzieję że w razie prblemów będę mógł liczyć na wsparcie;)
adamac
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 13 cze 2022, 16:48

Re: Alfawise U20Plus problem z ekstruderem

Post autor: adamac »

Przepraszam za post pod postem, ale nie wiem jak edytowac poprzedni. Zrobiłem kabelek wg https://www.reddit.com/r/BIGTREETECH/co ... ni_e3_v12/
, wgrałem firmware, no i d..a. Ekran mruga cyklicznie chyba że wcisnę reset/enkoder to świeci się ciągle.
Próbowałem połączyć się po kablu, ale mój komputer wogóle nie wykrywa zmian w sprzęcie (jakby kontroler usb nie działał).
Płytka skr chyba działa, bo zmienia pilk .bin na .cur
Bardzo proszę o ewentualne wsparcie lub trop. :unknown:
adamac
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 13 cze 2022, 16:48

Re: Alfawise U20Plus problem z ekstruderem

Post autor: adamac »

Będzie przeróbka na endera;)
Załączniki
WhatsApp Image 2022-06-23 at 13.22.54.jpeg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”