MKS Robin

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
meler
Postów w temacie: 3
Posty: 144
Rejestracja: 29 lis 2016, 23:04
x 2

MKS Robin

Post autor: meler »

Elektronika jest już chwilę na rynku. Cena zachęca, obsługuje 5 silników, ekran dotykowy. Czy ktoś już sie skusił?

Odrzuca zamknięte oprogramowanie. Na początku była informacja o braku obsługi dwóch extruderów, teraz na aukcjach już tego nie widzę.

Aliexpress
X3D XL
Awatar użytkownika
WillingMagic
Postów w temacie: 2
Posty: 312
Rejestracja: 25 kwie 2016, 22:42
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: -
x 28

Re: MKS Robin

Post autor: WillingMagic »

Mam ją i dla mnie zamknięty soft moim zdaniem dyskwalifikuje tą elektronikę. Z ciekawości można spróbować, ale nie wiem czy w końcu dodali obsługę 2 ekstuderów

Jak ktoś chce się bawić w pisanie softu to bez cięcia ścieżek się nie obejdzie, bo bez tego jest na sztywno w jednym z trybów pracy.
meler
Postów w temacie: 3
Posty: 144
Rejestracja: 29 lis 2016, 23:04
x 2

Re: MKS Robin

Post autor: meler »

Powiedz mi czemu zamknięty soft Twoim zdaniem ją dyskwalifikuje? Jeśli to działa to po co kombinować ? Mógłbyś rozszerzyć swoje zdanie?
X3D XL
Awatar użytkownika
pszczelaszkov
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 237
Rejestracja: 28 gru 2016, 23:59
Lokalizacja: Piła
x 42

Re: MKS Robin

Post autor: pszczelaszkov »

Zalezy jak config jest rozbudowany,dla casuali moze byc ok ale taki @WillingMagic czy ja mamy tak posrane glowy jak bedziemy chcieli np uzyc silnik extrudera do napedu sobie czegos tam, czy core dumpy przy utracie zasilania,albo wogole jakies external moduly na GPIO to bez schematow i kodu moze byc ciezko :D.
Awatar użytkownika
WillingMagic
Postów w temacie: 2
Posty: 312
Rejestracja: 25 kwie 2016, 22:42
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: -
x 28

Re: MKS Robin

Post autor: WillingMagic »

@Pszczelaszkov
Sprzęt ma kilka rozwiązań których nie rozumiem kiedy mamy do dyspozycji dosyć rozbudowanego cortexa-m3. Np. STM32F103ZET6 ma sprzętowe usb, które nie jest użyte zamiast tego masz konwenter uart-usb, czyli znacznie wolniejsze rozwiązanie, ale użyte dlatego że jest prostsze od strony softwarowej w implementacji. Poza tym mogli by mieć dzięki temu usb-host i obsługiwać pendrive'y, ale to chyba było za trudne. Piny odpowiedzialne za bootowanie układu są ustawione na sztywno, a mogli dać np. zworki. Niestety aby ją wygodnie debuggować trzeba ciąć ścieżki i przylutować kynar.
Samo przygotowanie softu na tą płytkę to tylko kwestia czasu i chęci, bo nie jest ona aż tak skomplikowana, a dokumentacje do mcu można dostać i jest w porządku. A ścieżki da się rozpoznać używając miernika.
@meler
Główny twórca płytek czyli MakerBase nie daje źródeł, a chińczycy i aktualizacje to 2 różne światy. Kupiłeś produkt i radź sobie sam takie jest najczęstsze podejście.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: MKS Robin

Post autor: dziobu »

WillingMagic pisze: Sprzęt ma kilka rozwiązań których nie rozumiem kiedy mamy do dyspozycji dosyć rozbudowanego cortexa-m3. Np. STM32F103ZET6 ma sprzętowe usb, które nie jest użyte zamiast tego masz konwenter uart-usb, czyli znacznie wolniejsze rozwiązanie, ale użyte dlatego że jest prostsze od strony softwarowej w implementacji. Poza tym mogli by mieć dzięki temu usb-host i obsługiwać pendrive'y, ale to chyba było za trudne. Piny odpowiedzialne za bootowanie układu są ustawione na sztywno, a mogli dać np. zworki.
1. Konwerter nie dość że niczego nie wymaga od strony programowej to jeszcze gwarantuje dostęp do sterowników pod różne systemy. (ja tam wolę USB bo mam sensowne biblioteki ale jak robimy urządzenia "do wszystkiego" to też jest tam przejściówka). Jeśli chodzi o szybkość to z podłych konwerterów da się wyciągnąć przynajmniej 230kb a z lepszych (ftdi) 12Mb.
2. Ten uC nie ma sprzętowego hosta USB. Trzeba by robić programowo co jest imho pomyłką.
3. BOOT0, SWDIO, SWCLK - uwalniasz 3 linie i masz wszystko. O ile na SW nie ma czegoś ważnego ;)
Jeśli chodzi o zworkę na BOOT0 - jeśli ktoś by ją wyciągnął to układ przestaje działać. Mało wygodne rozwiązanie dla zamkniętego urządzenia i niczemu nie służy.
meler
Postów w temacie: 3
Posty: 144
Rejestracja: 29 lis 2016, 23:04
x 2

Re: MKS Robin

Post autor: meler »

Wiecie ja pytam bardziej od strony użytkownika. Jeśli system działa to nie musi być częstych aktualizacji, dlatego pytam czy ktoś pracował z tą płytką. Ale chyba nie jest u nas bardzo popularna
X3D XL
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: MKS Robin

Post autor: Berg »

no nie jest popularna i pewnie nie będzie bo gdzie się natkne na forach na kogoś kto ją już ma, to nie poleca. więc cóż.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”