Problem z krańcówką optyczną.

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
maciusiek610
Postów w temacie: 2
Posty: 112
Rejestracja: 17 sty 2017, 16:47
x 10

Problem z krańcówką optyczną.

Post autor: maciusiek610 »

Witam.
Mam mały problem. Do tej pory miałem krańcówkę mechaniczną ale nie działała ona idealnie za każdym razem.
Zmieniłem na krańcówkę optyczną. Zmieniłem w repetier Z min na Electronic, normally closed.
Krańcówka jak z linku.
https://pl.aliexpress.com/item/1pcs-Bes ... 0.0.PCqmp4
Co trzeba włożyć w szczelinę żeby zadziałała. Albo jak można w inny sposób sprawdzić czy krańcówka działa.

Pozdrawiam
mscichu
Postów w temacie: 1
Posty: 89
Rejestracja: 20 kwie 2016, 13:05
x 9

Re: Problem z krańcówką optyczną.

Post autor: mscichu »

1. Czy dobrze podłączyłeś zasilanie? Z jednej strony masz diodę nadawczą z drugiej strony optotranzystor. Zasłonisz czymkolwiek (praktycznie) co jest nieprzezroczyste i powinno zadziałać. Z tego co widzę to jest tam dioda sygnalizująca pracę? Powinna się zaświecić w momencie przerwy.
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 1
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Problem z krańcówką optyczną.

Post autor: samezrp »

maciusiek610 pisze: Co trzeba włożyć w szczelinę żeby zadziałała. Albo jak można w inny sposób sprawdzić czy krańcówka działa.
Masz 3 przewody, masa, +5V i sygnał. Na początek podłączasz zasilanie, dioda powinna się świecić. Wsadzasz cokolwiek co nie jest przezroczyste w szczelinę, dioda powinna zgasnąć.
Bierzesz wtedy miernik i sprawdzasz jaki jest stan napięcia na kablu sygnałowym i znowu przesłaniasz sprawdzając czy stan się zmienia. Jeśli wszystko jest ok, w zależności od tego jaki jest stan wzbudzonej krańcówki tak ustawiasz. 90% szansy, że stan wysoki (5V na sygnale) to stan otwarty, stan niski (0V) to krańcówka wyzwolona.

@mscichu, w większości optycznych zaświecenie diody oznacza stan niewzbudzony.
maciusiek610
Postów w temacie: 2
Posty: 112
Rejestracja: 17 sty 2017, 16:47
x 10

Re: Problem z krańcówką optyczną.

Post autor: maciusiek610 »

Już działa. Dla chinczyków oznaczenia sygnał to 5v, plus to masa, a masa to zasilanie. Trzeba patrzeć na oznaczenia na płytce a nie na kabelkach.
Pozdrawiam i dzieki za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”