RAMPS-FD

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: RAMPS-FD

Post autor: tig33r »

@rafaljot rozwiązywałeś jakoś problem ze zmianą odczytu termistorów po włączeniu grzania stołu? Kojarzę ten fix z dolutowywaniem przewodu dla lepszej masy w wersji 1.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 37
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: RAMPS-FD

Post autor: Berg »

w wersji 1.0 ?
Nie zauważyłem u siebie tego problemu.
Może po prostu miałem dobrą masę albo inną konfigurację zasilania. Miałem tak wejścia zasilania:
zł 3. osobne kable do grzania stołu 24V,
zł 2. silniki 24V
zł 1. uC, grzałki wentylatory dodatkowa przetwornicę DC-DC 12V 5Amp.
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: RAMPS-FD

Post autor: tig33r »

Mówię o 2 od tego chińczyka. U mnie po włączeniu grzania stołu temperatura podskakuje o 20C. :DD Elektronika i stół z jednego źródła, silniki z osobnego.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 37
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: RAMPS-FD

Post autor: Berg »

2.1 używam w drukarce K8400 razem z grzałką 230V + SSR więc nie mam obciążenia przy grzaniu stołu.
Ta temperatura Ci skacze przy temp pokojowej, czy też widać różnicę na przykład przy 200'C ?
Zauważyłem że ten układ jest dość niestabilny przy dużej rezystancji termistora (temp pokojowa) ale za to bardziej stabilny przy bliskiej 300'C niż termistor podpięty wprost pod uC (jak w RAMPS 1.4).
Prostym rozwiązaniem jest wywalić (obejść) całą tę sekcję termistorów i podłączyć tak jak w zwykłym RAMPS 1.4.

możliwe, że problemem jest tu:
ostatnia strona po prawej https://github.com/bobc/bobc_hardware/blob/master/RAMPS-FD/RAMPS-FD-Schematic.pdf
ostatnia strona po prawej https://github.com/bobc/bobc_hardware/blob/master/RAMPS-FD/RAMPS-FD-Schematic.pdf
w 2.2 bobc też dodał jakąś cewkę
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: RAMPS-FD

Post autor: tig33r »

GrzegorzM
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 02 paź 2018, 16:51
Drukarka: Anet A6
x 1

Re: RAMPS-FD

Post autor: GrzegorzM »

Mam pytanie odnośnie tej płytki.
Obecnie przymierzam się do wymiany elektroniki. Kitowa płytka z anety niestety nie daje żadnych możliwości zmiany, a jęk z silników jest mocno przeszkadzający. Postanowiłem, że wymienię sterowanie, na jakieś inne.
Tak wiem, pojawią się głosy, że nie warto 32 bitów wkładać w taką ramę. Ale jestem biedny i nie stać mnie na tanie rzeczy. Mechanikę w przyszłości można wymienić, a nie widzę sensu za każdym razem kupowania coraz to nowszej elektroniki, bo poprzednia była na wybrana na miarę. Z tego co udało mi się znaleźć informacji o tej płycie, to ta pasuje mi najbardziej.

Jedynie o co proszę, to o potwierdzenie kilku pewnie oczywistych faktów.

1) Czy do podłączenia dwóch napędów Z, wystarczy połączyć cewki silników, czy można programowo wyprowadzić sygnał na E2 lub E1 ?
2) Planuję użyć TMC2208. Zależy mi na jak najcichszej pracy napędu. Czy to dobry wybór, jeżeli nie to dlaczego powinienem użyć innych ?
3) Wyświetlacz z A6'ki zadziała przy użyciu przejściówki, czy szukać nowego ?

Za wszelkie odpowiedzi serdecznie dziękuję.
Pozdrawaim
Grzegorz.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 37
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: RAMPS-FD

Post autor: Berg »

Ad1) wystarczy połączyć cewki równolegle. Niektóre płytki mają od razu podwójne wyprowadzenia
Ad2) tmc2208 to dobry wybór
Ad3) wyświetlacz z A6 powinien działać. Jeśli szukać innego to też tekstowego, unikaj graficznych.

PS: 8 bitów do każdej drukarki typu bramowego jest w zupełności wystarczające. W/G mnie dobre płytki to:
1. Einsy RAMBO - nie mam ale jestem pewien, że dobra. Można kupić oryginał w pl albo klona na Ali of FYSTEC.
Myślę, żę to był by mój wybór do takiej drukarki, wybrał bym oryginał.
2. Duet wifi - 32 bity, mam klona, najlepsze co można mieć ale drogo. wymaga też dedykowanego wyświetlacza.
3. MKS gen 1.4 - chińska, tania ale solidna płytka

RAMPS-FD to bardzo fajna płytka daje dużo możliwości konfiguracji napięć, stepów. Jak się ją zwali, to łatwo ją naprawiać. Nie jest wolna jednak od wad. Jeśli kupisz nie oryginalnego DUE to masz spore szanse, że na starcie trzeb będzie poprawić samo Arduino DUE. RAMPS-FD 2.1 ma nietypowo zrobioną sekcję termistorów, to ma swoję wady i zalety. Za w v1 trzeba uważać na odwróconą logikę grzałek.
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: RAMPS-FD

Post autor: olo2000pm »

Rafał a ten klon dueta nie wiesza wifi? Gdzieś o tym czytałem.
U którego sprzedawcy kupiłeś?
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 37
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: RAMPS-FD

Post autor: Berg »

wifi mi się wiesza czasem ale to zależy raczej od tego gdzie stoi drukarka. Jedyne dostępne klony są od FYSTEC
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: RAMPS-FD

Post autor: olo2000pm »

A jak zawiesi się wifi to co musisz zrobić, restarujesz router czy dueta?
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”