RAMPS-FD

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
Zima
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 28 lis 2017, 08:51
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 2

Re: RAMPS-FD

Post autor: Zima »

Jak sama nazwa wskazuje jest to RAMPS - For Due :)

Jeśli chodzi o chińskie Mega2560 to ztcw są dostępne 2 wersje. Jedna ma - tak jak oryginał - układ ATmega16U2 (ew.8U2) do komunikacji po USB, druga (zwykle tańsza o kilka zł) ma CH340. Osobiście bym te parę złotych dołożył, gdybym nie kupował oryginału.
Np. HiPros ma obie wersje w ofercie -> link
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 37
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2667

Re: RAMPS-FD

Post autor: Berg »

Marcin1415 pisze: Myślę aby to kupić. Powiedz czy brak eeprom oznacza ze przy każdej zmianie np. liczby krokow trzeba kompilowac i wgrywać firmware od nowa? Bedzie działać z najnowszym Marlnem? Ma hardwarowe spi?
1. tak brak eprom oznacza, że musisz sobie wkompilować ustawienia. No i to dla mnie nie był specjalnie problem bo i tak ciągle tesowałęm nowe wersje i ciągle coś wgrywalem. W Lume to nwaet świadomie mam eprom wyłączony,

2. Jednak po jakimś czasie dodałem EPROM, wpina się go w i2C . Pierwszy z brzegu, 62 centy. https://www.aliexpress.com/item/New-AT2 ... 61561.html tak że jak chcesz, to masz.

3. Jedyne problemy, jakie ma ta płytka, to odwrócona logika dla grzałek. trzeba uważać. Np w trakcie wgrywania firmware potrafi się włączyć, bo zero załącza MOSFETa. Można sobie to przerobić/obejść na 10 sposobów łatwo. Ale jakoś mi się nie chciało i póki co mam tę płytkę w oryginalnej wersji.
Firmware lepiej wgrywać i robić inne testy zabawy z softem  na wyłączonym zasilanie grzałek.

Plan był taki by niezależnie od tego co za elektronika to i tak zrobić jakąś "grupę bezpieczeństwa" drukarki, ale na razie plan wisi na kołku.


4. Poza tym dalej potwierdzam, że jest spoko za tę kasę. 6 gniazd na stepy, dwa wentylatory, trzy grzałki, trzy niezależne zasilania + wbudowany stabilizator 12V (ale słaby lepiej go zdeaktywować albo podmienić na coś lepszego)

5. wbudowane MOSFETy są na tyle ok, że bez radiatora nie mają problemu z moim stołem 260x260 na 26V . Zapomniałem co tam jest wlutowane, jakieś IRL.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 37
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2667

Re: RAMPS-FD

Post autor: Berg »

poprawka

ad. 4:
2 wentylatory i 4 grzałki. W sumie 6 MOSFETów.

ad 1:
Problem braku EEPROM dotyczy większości płytek opartych o DUE. bo DUE nie ma EEPROM w odróżnieniu od Arduino Mega. (Na rampsie przecież też nie ma EEPROM)
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3204
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1577

Re: RAMPS-FD

Post autor: morf »

Ja tam lubie miec i grzebac bo latwo mozna sobie podmienic np steps/mm przy wymianie np stepstikow do testow.
Nawet z poziomu octoprinta.
nie robiac reklamy Krzysztofowi ale np due z kanapka due3dom mini mamy eeprom:)
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 37
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2667

Re: RAMPS-FD

Post autor: Berg »

jasne. due3dom jest super. Ale ja potrzebuję 6 gniazd na stepy. a teraz to nawet 7-8 bym chciał :D

EEPROM - tak jak pisałem. $0.62 i wpinasz w gniazdo i2C i jest.
maciusiek610
Postów w temacie: 2
Posty: 112
Rejestracja: 17 sty 2017, 16:47
x 10

Re: RAMPS-FD

Post autor: maciusiek610 »

Witam.
Podepnę się pod ten temat. Też myślałem o ramps-fd ale na alii znalazłem coś takiego. Nada się to ??

https://www.aliexpress.com/item/SMART-R ... 67174.html

Do tego arduino due za 50 zł. i mamy 32 bit. Ja nie porzebuje więcej niż ramps (narazie).
Myśle nad modernizacją mojego mendela i zastanawiam się czy nie wrzucić 32 bit (bo dla mega i rampsa mam już w planie inne zastosowanie).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Zima
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 28 lis 2017, 08:51
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 2

Re: RAMPS-FD

Post autor: Zima »

Co się ma nie nadać. Smart Ramps to jedna możliwych z opcji dla Due, jest na Wiki RepRapa. Jedyne pytanie to takie, jakie firmware na tym pójdzie.
Pozdrawiam
Michał
maciusiek610
Postów w temacie: 2
Posty: 112
Rejestracja: 17 sty 2017, 16:47
x 10

Re: RAMPS-FD

Post autor: maciusiek610 »

W ustawieniach dla repetiera jest opcja dla smart ramps.
screeen.jpg
Tak że chyba zamówie ;-).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 37
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2667

Re: RAMPS-FD

Post autor: Berg »

Zima pisze:Co się ma nie nadać. Smart Ramps to jedna możliwych z opcji dla Due, jest na Wiki RepRapa. Jedyne pytanie to takie, jakie firmware na tym pójdzie.
conajmniej te: Repetier, MK4Due, Klipper, Marlin 2.0.
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: RAMPS-FD

Post autor: tig33r »

W kwestii klippera jest sens wypychać ten due?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”