MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

Post autor: tig33r »

Mam wrażenie, że na marlinie przy dokładnie takiej samej nastawie prądu na stepsticku w software silniki grzeją się dużo mniej.
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 4
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

Post autor: TDI-CAD »

W razie co to mam takie wtyczki razem z konektorami. Narzędzie do zaciskania też się znajdzie :-)
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

Post autor: tig33r »

Zwykłe konektory tam się da normalnie wpiąć, już nie przesadzajmy.
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

Post autor: emartinelli »

Dzięki TDI-CAD za propozycję ale już dzisiaj zakupiłem złączki :) Za to jak przyjechałem do domu to okazało się że nie mam żadnych sensownych kabli, ech jutro znowu wyprawa do miasta.
Ale dzisiaj znowu podłubałem chwilkę i zapowiada się nieźle.
Wczoraj jak pisałem zadziałał TFT, ale żeby nie było że tak pieknie. TFT w tym przypadku to kompletnie oddzielny byt, to że wyświetla to nie znaczy, że działa komunikacja z MKS;)
Aby wyświetlacz zadziałał należy oddzielnie wgrać do niego firmware i oddzielny config. Wszystko pobieramy z githuba:
https://github.com/makerbase-mks/MKS-TF ... 20versions
Na kartę SD wrzucamy pliki mks_config.txt, mkstft28.bin i katalog mks_pic, wkładamy do slotu SD przy wyświetlaczu i włączamy zasilanie.

Nie wolno zapomnieć o koniecznych zmianach w pliku mks_config.txt, w moim przypadku czyli wyświetlaczu dla MKS SBASE z firmware Smoothieware powinno to wyglądać tak:
#mainboard firmware setting(marlin:1; repetier:2; smoothie:3)
>cfg_firmware_type:3
#machine setting (Normal:1; Delta:2)
>cfg_machine_type:1
#baud rate setting(1:9600;2:57600;3:115200;4:250000)
>cfg_baud_rate:3
#language (Simplified Chinese:1; traditional Chinese:2; English:3)
>cfg_language_type:3
#extruder number(one:1; dual:2)
>cfg_sprayer_counter:1
#whether has heated bed(YES:1; NO: 0)
>cfg_custom_bed_flag:1

Samo wgrywanie trwa około minuty i wygląda tak:
IMG_20171102_163022.jpg
IMG_20171102_163037.jpg
Co ciekawe mamy do wyboru 3 wersje układu ikon w tonacji niebieskiej i 3 wersje w tonacji czerwonej. Mi najbardziej do gustu przypadł układ Simple. Jedyny w którym na ekranie startowym widać temperatury, w pozostałych układach są tylko ikonki:
Układ Simple:
IMG_20171102_163126.jpg
A tak wygląda ekran drukowania (na razie przebieg na sucho):
IMG_20171102_163241.jpg
Z ciekawostek, MKS aby działał musi mieć włożoną kartę SD z plikiem config (zresztą podobnie jest w Smoothiboard). Przyznam, że to mnie trochę wkurza bo powinno być tak jak to jest zrobione w wyświetlaczu, tzn. jesli pojawia się plik config konfiguracja jest zaczytywana i plik zmienia nazwę. Później wyświetlacz działa bez karty. Jeśli MKS/Smoothie nie ma karty w slocie z poprawnym plikiem config po prostu nie będzie działał.

Ciąg dalszy zabawy dopiero jak pozarabiam złączki i przepnę elektornikę na MKS bo na sucho to niewiele już posprawdzam.
I niestety zdementuje, te końcówki co mam w smoothoeboard bez podcinania plastiku lub nie wchodzą w MKS :(
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 11
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

Post autor: mcxmcx »

Panie kolego, MKS to jest smoothie, a wyświetlacz jedynie jest osobnym bytem stworzonym przez MKS.

są co prawda alternatywne softy do tego LCD, ale na razie oryginał lepszy.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

Post autor: emartinelli »

mcxmcx pisze:Panie kolego, MKS to jest smoothie, ...
No to kolega pojechał trochę... na tej zasadzie to arduino mega z rampsem to to samo co Rumba.

Ale nic to, kontynuując wątek testów zauważyłem dwie różnice między oryginalnym smoothieboard a MKS SBASE (poza oczywistym układem wyjść rozmiarami itp. sprawami wyglądu):
1. Wyjście na wentylator ma inny pin, w smoothiboard 2.6 a w mks 2.4
2. w MKS inaczej jest traktowana zewnętrzna karta SD tzn. jako external. Niby oczywiste ale smoothie po podpięciu wyświetlacza LCD 12864 z kartą normalnie zaczytuje sobie config z zewnętrznej karty. Natomiast MKS jedynie ze slotu na płytce (i to jest ta przyczyna gdzie dziwiłem się na początku, że w MKS nie działa slot karty w wyświetlaczu LCD).
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 11
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: RE: Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

Post autor: mcxmcx »

emartinelli pisze:
mcxmcx pisze:Panie kolego, MKS to jest smoothie, ...
No to kolega pojechał trochę... na tej zasadzie to arduino mega z rampsem to to samo co Rumba.

Ale nic to, kontynuując wątek testów zauważyłem dwie różnice między oryginalnym smoothieboard a MKS SBASE (poza oczywistym układem wyjść rozmiarami itp. sprawami wyglądu):
1. Wyjście na wentylator ma inny pin, w smoothiboard 2.6 a w mks 2.4
2. w MKS inaczej jest traktowana zewnętrzna karta SD tzn. jako external. Niby oczywiste ale smoothie po podpięciu wyświetlacza LCD 12864 z kartą normalnie zaczytuje sobie config z zewnętrznej karty. Natomiast MKS jedynie ze slotu na płytce (i to jest ta przyczyna gdzie dziwiłem się na początku, że w MKS nie działa slot karty w wyświetlaczu LCD).
Nie chciałbym się za bardzo spierać, ale gdy kolega wyłączy kartę onboard to take z wyświetlacza będzie główną. Czyli jak w oryginale.

Co do pin-u to nie mam pewności, bo po wrzuceniu domyślnego konfigu z guthuba działało ok.

Co do różnic smoothie / MKS to jak w każdym open source projekcie.

Każdy sobie moze zmienić choć dalej jest to ten sam projekt.

Rumba vs Ramps to też dalej Arduino z nakładka.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

Post autor: emartinelli »

OK, na takim poziomie ogólności to tak jest, nie ma co się spierać.
W sumie MKS to też żadna nowość, ale jest mało informacji o niej po polsku więc sobie skrobie i niech będzie dla potomnych :) może to się komuś przyda.
Awatar użytkownika
Yorg 68
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 272
Rejestracja: 05 gru 2016, 09:48
Lokalizacja: Myślenice
x 79

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

Post autor: Yorg 68 »

emartinelli pisze:W sumie MKS to też żadna nowość, ale jest mało informacji o niej po polsku więc sobie skrobie i niech będzie dla potomnych może to się komuś przyda.
Skrob dalej - jak najbardziej - i jak najwięcej :git:
Leży u mnie MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32 i cierpliwie czeka na swoją kolej.
Nie tknąłem tej płyty głównie z powodu małej ilości info po polsku.
Pewnie się wnet doczeka, ponieważ zakupiłem frezarkę i powoli
będę grzebał jakąś własną wariację drukarkową.
Drukuję - bo lubię... i jeszcze mogę
Jerzy
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 11
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: RE: Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

Post autor: mcxmcx »

Yorg 68 pisze:
emartinelli pisze:W sumie MKS to też żadna nowość, ale jest mało informacji o niej po polsku więc sobie skrobie i niech będzie dla potomnych może to się komuś przyda.
Skrob dalej - jak najbardziej - i jak najwięcej :git:
Leży u mnie MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32 i cierpliwie czeka na swoją kolej.
Nie tknąłem tej płyty głównie z powodu małej ilości info po polsku.
Pewnie się wnet doczeka, ponieważ zakupiłem frezarkę i powoli
będę grzebał jakąś własną wariację drukarkową.
To panie, tam wygrywasz jeden plik i jeden txt z konfiguracją i gra.

Łatwiej i szybciej niż repetier czy marlin.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”