Jak pisać, by zostać zrozumianym?

Regulamin forum reprapy.pl
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Jak pisać, by zostać zrozumianym?

Post autor: FlameRunner »

Wstęp

Po co w ogóle taki temat? Cóż, czasami pojawiają się na forum wypowiedzi napisane tak niechlujnie, że nie sposób ich zrozumieć, zupełnie jakby nie były napisane po polsku.

Dlaczego powinieneś się tym przejmować? Im post jest staranniej napisany, tym łatwiej można go przeczytać i zrozumieć. A przecież jeśli masz problem z drukarką 3D, w Twoim interesie jest, by inni Cię zrozumieli i mogli pomóc, nieprawdaż? Dodatkowo, tekst napisany niechlujnie i z błędami może zostać odebrany jako wyraz braku szacunku dla adresata, zniechęcając tym samym do poświęcenia czasu jego autorowi.


Ogólne wskazówki językowe

Zacznijmy może od absolutnie podstawowej kwestii, mianowicie: wypowiedzi w języku polskim składają się ze zdań, a każde zdanie zaczynamy wielką literą oraz kończymy znakiem interpunkcyjnym - najczęściej kropką, rzadziej wykrzyknikiem lub pytajnikiem. Przed znakiem interpunkcyjnym nie robimy odstępu, za to robimy odstęp po nim. Na ogół stosujemy tylko jeden znak interpunkcyjny na raz.

Zdania mogą zawierać, między innymi, wtrącenia lub wyliczenia, mogą również składać w istocie z kilku zdań, wtedy stosujemy przecinki. Więcej informacji znajdziesz tutaj: „Nie zjedzcie dzieci, czyli gdzie postawić przecinek”

Poza zdaniami, tekst można dzielić także na większe kawałki - akapity, dzięki którym można oddzielić od siebie poszczególne myśli, co może znacznie poprawić czytelność posta. Na forum, gdzie przeciętna wypowiedź ma kilka zdań, lita ściana tekstu składająca się z kilkudziesięciu zdań jest odstraszająca.

Kolejną sprawą jest ortografia i, wrzućmy to do jednego worka, literówki oraz samowola autokorekty. Dla przykładu, między „wieży” a „wierzy” jest niezaprzeczalna różnica w znaczeniu, natomiast między „now lasnie” a „no właśnie” lub między „sprzedaja jabez nazwy” a „sprzedają ją bez nazwy” jest duża różnica w łatwości zrozumienia.

Sugeruję również zachowanie staranności przy podawaniu nazw własnych dla uniknięcia nieporozumień. Jeśli mając na myśli program Slic3r napiszesz niedbale „slicer”, nie wiadomo co dokładnie masz na myśli – czy ogólnie slicer jako typ programu, czy konkretnie program Slic3r. Jeśli napiszesz „Slic3r”, od razu wiadomo.


Formatowanie tekstu na forum

Na forum działają standardowe znaczniki BBCode, pozwalające na:
 • pogrubienie, pochylenie lub podkreślenie tekstu
 • wstawienie do posta schludnego bloczka z cytatem lub kodem
 • stworzenie listy punktowanej lub numerowanej
 • wstawienie obrazka - swoją drogą, obrazki sugerujemy wgrywać na serwer forum
 • wstawienie odnośnika z własnym tekstem odnośnika
 • zmianę rozmiaru tekstu
 • zmianę koloru tekstu
 • wstawienie materiału wideo z YouTube
To wszystko dostępne jest w pełnym edytorze.

I teraz uwaga! Nie nadużywaj formatowania tekstu! Jako domyślne formatowanie przyjmij brak formatowania. Zmiany koloru i rozmiaru tekstu prawdopodobnie w ogóle nie musisz używać. Pogrubienie, pochylenie lub podkreślenie stosuj jedynie dla wyróżnienia małego kawałka swojego posta.

Jednocześnie nie bój się stosować list, cytatów oraz znaczników code, to świetny sposób na zwiększenie czytelności posta i uniknięcie nieporozumień.

Przykłady

W czterech kolejnych postach wklejam kolejno przykłady wypowiedzi:
 • niezrozumiałej i nieakceptowalnej,
 • zrozumiałej, ale nadal niechlujnej,
 • poprawnej,
 • ładnej.
Za każdym razem niby to samo napisane, a jednak jest różnica!
dziobu, McKee, balgator, madej, Abys, JGFTW
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Jak pisać, by zostać zrozumianym?

Post autor: FlameRunner »

Przykład pierwszy - wypowiedź niezrozumiała, nieakceptowalna

-----------------

now lasnie bizer tez mozna kupic tak wzyscy pisaliscie o a8 i si na niej zafiksowalem kiedys ta drukarka bzer robila furore iu nas na forum nawet ma dzial wlasny viewforum.php?f=58 nie tylko marek docenil ten sprzt i trzeba poprawic tam kilka rzeczy ale wszystko jest na frum opisane na GB sprzedaja jabez nazwy https://www.gearbest.com/3d-printers-3d ... 72097.html ale to na 100 to samo co do mterialu nie jestem fanem pla zwlaszcza bo latwo moznakupic pet ktury m drukuje sie latwo ima lepsze wlasciwosci abs jest trudniejsz ywdruku ale zaryzykujke ze stwierdzenie ze w bizerze moznas od niego zaczacv anawet na nim zostac tpu to takie z czego robi sie etuhi na telfeony jets zupelnie inny niz pla pet abs
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Jak pisać, by zostać zrozumianym?

Post autor: FlameRunner »

Przykład drugi - wypowiedź niechlujna, ale zrozumiała

-----------------

no właśnie Bizer. wczesniej też się tak jakoś zafiksowałem na A8. swego czasu ta drukarka robiła furorę u nas na forum, nawet ma własny dział viewforum.php?f=58 jak widać nie tylko Marek docenił ten sprzęt trzeba warto poprawić tam kilka rzeczy, ale wszystko jest na forum gruntownie opisane. widzę że na GB sprzedają to bez jakiejś nazwy własnej https://www.gearbest.com/3d-printers-3d ... 72097.html ale to na 99% to samo. co do materiału: nie jestem fanem pla jako takiego, zwłaszcza gdy łatwo dostępny jest petg, który drukuje się równie "łatwo", a ma lepsze właściwości. abs można uznać za trudniejszy w druku ale zaryzykuję stwierdzenie że przy Bizerze można od niego zacząć a nawet więcej na nim poprzestać. tpu to jest coś z czego robi się etui na telefony jest zupełnie inny niż abs, pla, petg.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Jak pisać, by zostać zrozumianym?

Post autor: FlameRunner »

Przykład trzeci - wypowiedź poprawna

-----------------

No właśnie, Bizer! Wcześniej też się tak jakoś zafiksowałem na A8... Swego czasu ta drukarka robiła furorę u nas na forum, nawet ma własny dział: viewforum.php?f=58, jak widać nie tylko Marek docenił ten sprzęt. ;) Trzeba / warto poprawić tam kilka rzeczy, ale wszystko jest na forum gruntownie opisane. Widzę, że na GB sprzedają to bez jakiejś nazwy własnej: https://www.gearbest.com/3d-printers-3d ... 72097.html, ale to na 99% to samo.

Co do materiału: Nie jestem fanem PLA jako takiego, zwłaszcza gdy łatwo dostępny jest PET-G, który drukuje się równie "łatwo", a ma lepsze właściwości. ABS można uznać za "trudniejszy" w druku, ale zaryzykuję stwierdzenie, że przy Bizerze można od niego zacząć, a nawet więcej: na nim poprzestać. TPU to jest coś, z czego robi się etui na telefony. Jest ZUPEŁNIE inny niż ABS, PLA, PET-G. ;)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Jak pisać, by zostać zrozumianym?

Post autor: FlameRunner »

Przykład czwarty - wypowiedź ładna

-----------------

No właśnie, Bizer! Wcześniej też się tak jakoś zafiksowałem na A8...
Swego czasu ta drukarka robiła furorę u nas na forum, nawet ma własny dział: CTC Bizer (klon Replicatora), jak widać nie tylko Marek docenił ten sprzęt. ;)
Trzeba / warto poprawić tam kilka rzeczy, ale wszystko jest na forum gruntownie opisane.
Widzę, że na GB sprzedają to bez jakiejś nazwy własnej: Factory FDM - Black Makerbot Replicator 3D-Printer 2 Extruders NEW - BLACK US PLUG 259556701 @GearBest.com, ale to na 99% to samo.

Co do materiału:
 • Nie jestem fanem PLA jako takiego, zwłaszcza gdy łatwo dostępny jest PET-G, który drukuje się równie "łatwo", a ma lepsze właściwości.
 • ABS można uznać za "trudniejszy" w druku, ale zaryzykuję stwierdzenie, że przy Bizerze można od niego zacząć, a nawet więcej: na nim poprzestać.
 • TPU to jest coś, z czego robi się etui na telefony. Jest ZUPEŁNIE inny niż ABS, PLA, PET-G. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Regulamin”