Po co w ogóle taki temat? Cóż, czasami pojawiają się na forum wypowiedzi napisane tak niechlujnie, że nie sposób ich zrozumieć, zupełnie jakby nie były napisane po polsku.
Dlaczego powinieneś się tym przejmować? Im post jest staranniej napisany, tym łatwiej można go przeczytać i zrozumieć. A przecież jeśli masz problem z drukarką 3D, w Twoim interesie jest, by inni Cię zrozumieli i mogli pomóc, nieprawdaż? Dodatkowo, tekst napisany niechlujnie i z błędami może zostać odebrany jako wyraz braku szacunku dla adresata, zniechęcając tym samym do poświęcenia czasu jego autorowi.
Ogólne wskazówki językowe
Zacznijmy może od absolutnie podstawowej kwestii, mianowicie: wypowiedzi w języku polskim składają się ze zdań, a każde zdanie zaczynamy wielką literą oraz kończymy znakiem interpunkcyjnym - najczęściej kropką, rzadziej wykrzyknikiem lub pytajnikiem. Przed znakiem interpunkcyjnym nie robimy odstępu, za to robimy odstęp po nim. Na ogół stosujemy tylko jeden znak interpunkcyjny na raz.
Zdania mogą zawierać, między innymi, wtrącenia lub wyliczenia, mogą również składać w istocie z kilku zdań, wtedy stosujemy przecinki. Więcej informacji znajdziesz tutaj: „Nie zjedzcie dzieci, czyli gdzie postawić przecinek”
Poza zdaniami, tekst można dzielić także na większe kawałki - akapity, dzięki którym można oddzielić od siebie poszczególne myśli, co może znacznie poprawić czytelność posta. Na forum, gdzie przeciętna wypowiedź ma kilka zdań, lita ściana tekstu składająca się z kilkudziesięciu zdań jest odstraszająca.
Kolejną sprawą jest ortografia i, wrzućmy to do jednego worka, literówki oraz samowola autokorekty. Dla przykładu, między „wieży” a „wierzy” jest niezaprzeczalna różnica w znaczeniu, natomiast między „now lasnie” a „no właśnie” lub między „sprzedaja jabez nazwy” a „sprzedają ją bez nazwy” jest duża różnica w łatwości zrozumienia.
Sugeruję również zachowanie staranności przy podawaniu nazw własnych dla uniknięcia nieporozumień. Jeśli mając na myśli program Slic3r napiszesz niedbale „slicer”, nie wiadomo co dokładnie masz na myśli – czy ogólnie slicer jako typ programu, czy konkretnie program Slic3r. Jeśli napiszesz „Slic3r”, od razu wiadomo.
Formatowanie tekstu na forum
Na forum działają standardowe znaczniki BBCode, pozwalające na:
- pogrubienie, pochylenie lub podkreślenie tekstu
- wstawienie do posta schludnego bloczka z cytatem lub kodem
- stworzenie listy punktowanej lub numerowanej
- wstawienie obrazka - swoją drogą, obrazki sugerujemy wgrywać na serwer forum
- wstawienie odnośnika z własnym tekstem odnośnika
- zmianę rozmiaru tekstu
- zmianę koloru tekstu
- wstawienie materiału wideo z YouTube
I teraz uwaga! Nie nadużywaj formatowania tekstu! Jako domyślne formatowanie przyjmij brak formatowania. Zmiany koloru i rozmiaru tekstu prawdopodobnie w ogóle nie musisz używać. Pogrubienie, pochylenie lub podkreślenie stosuj jedynie dla wyróżnienia małego kawałka swojego posta.
Jednocześnie nie bój się stosować list, cytatów oraz znaczników code, to świetny sposób na zwiększenie czytelności posta i uniknięcie nieporozumień.
Przykłady
W czterech kolejnych postach wklejam kolejno przykłady wypowiedzi:
- niezrozumiałej i nieakceptowalnej,
- zrozumiałej, ale nadal niechlujnej,
- poprawnej,
- ładnej.