wymiana hotend (2 kolorowy na 1 kolorowy)

Czyli niech moc będzie z Tobą!
mazaq1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 31
Rejestracja: 14 kwie 2021, 18:10

wymiana hotend (2 kolorowy na 1 kolorowy)

Post autor: mazaq1 »

Witam kolegów w pierwszym poście.
Piszę bo nie znalazłem nigdzie odpowiedzi na moje pytania.
Ponad 2 lata temu dostałem taką no-name 2-kolorową drukarkę z Chin. W sumie to sami Chińczycy mi ją wysłali bo mam nakał na Youtubie, no nieważne ;).
Przyznam, że używałem jej cośtam, ale teraz kupiłem sobie Anycubic Mega S i szkoda mi tą wystawiać na OLX za 3 stówki. Jak widzicie na załączonych fotkach ma naklejkę adhezyjną i zwmocnienie łączenia ramy z podstawą za pomocą żywicy epoksydowej (serio, dużo to dało :D). Jak się nudziłem to psyknąłem ją też resztką złotej farby :P
No ale musze wymienić hotend, bo jest masakra i dramat. Nie drukuję 2-kolorowo wcale, a kanał drugiego koloru chyba ma już w środku skisły, zwęglony i Bóg wie jaki jeszcze stary filament. Same z tym problemy. No i dodam, że kiedyś byłem głupi i brałem najtańszy filament jaki tylko był na allegro. Nie da rady z tym hotendem, zapycha się coraz częściej, więc chce go zamienić.
Pytanie na jaki...
Kupić jakiśkolwiek i wydrukować pasujące mocowanie? Czy może da radę jakiś dopasować? Czy uchwyty można drukować czy jednak jest tam za gorąco? Czy kupić razem z karetką. Proszę o pomysł rozwiązania i jakieś elementy warte kupna.
A jak z termistorem? To jest jakiś standard i będą pasować?
Dzięki za każdą radę. W załącznikach zdjęcia tego co mam.
Ja w międzyczasie rozbiorę, wyczyszczę, wykasuję luzy i zaprojektuję nową ramkę do ekranu bo ta popękała. No i kupię jakąś szybkę na stół bo krzywy jak nieszczęście :).
Załączniki
IMG_20210414_175618.jpg
IMG_20210414_175637.jpg
IMG_20210414_175626.jpg
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: wymiana hotend (2 kolorowy na 1 kolorowy)

Post autor: mcxmcx »

Nawet drukować nie musisz, kup pasujący na oko ;) i otwory na 99% będą pasować.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
mazaq1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 31
Rejestracja: 14 kwie 2021, 18:10

Re: wymiana hotend (2 kolorowy na 1 kolorowy)

Post autor: mazaq1 »

właśnie przeglądam Allegro i coś nie za bardzo mogę znaleźć czegokolwiek podobnego :/,
wybór zawęża jeszcze napięcie 12V, może jakieś inne źródło polecisz?
Awatar użytkownika
Elhape
Postów w temacie: 2
Posty: 185
Rejestracja: 28 sty 2020, 06:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: w trakcie tworzenia
x 45

Re: wymiana hotend (2 kolorowy na 1 kolorowy)

Post autor: Elhape »

mazaq1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 31
Rejestracja: 14 kwie 2021, 18:10

Re: wymiana hotend (2 kolorowy na 1 kolorowy)

Post autor: mazaq1 »

dzięki, wezmę to w ostateczności, tylko jak pisałem: dużo bardziej wolałbym jednokolorowy, "zwykły" bo z tymi dwoma same problemy
jakubperson
Postów w temacie: 7
Posty: 268
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: wymiana hotend (2 kolorowy na 1 kolorowy)

Post autor: jakubperson »

To może lepiej kupić odpowiednik "V6" https://tdi-cad.pl/czesci/glowice_hoten ... ct_1.75_v6, dodrukować jakiekolwiek mocowanie (PETG wystarczy, potem ewentualnie możesz w wolnej chwili zrobić sobie z ABS/ASA).

Mocowanie chyba do Endera będzie Ci pasować bo masz oś X na trzech kółkach, a więc można szukać: https://www.thingiverse.com/search?q=V6 ... t=relevant.
Awatar użytkownika
tapy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 209
Rejestracja: 05 wrz 2020, 18:43
x 72

Re: wymiana hotend (2 kolorowy na 1 kolorowy)

Post autor: tapy »

A to nie jest jakaś odmiana Chimera? Istnieją takie na jeden kanał, przykładowo coś takiego - https://pl.aliexpress.com/item/4000212189833.html
mazaq1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 31
Rejestracja: 14 kwie 2021, 18:10

Re: wymiana hotend (2 kolorowy na 1 kolorowy)

Post autor: mazaq1 »

dobra, skończyłem i nawet się chyba pochwalę. Ogólnie podkreślić chcę że ja w tym temacie jestem bardzo zielony, ale spędziłem dosłownie ostatnie 4 dni w tym cały weekend aby ocalić sprzęt od zezłomowania.. Zacznijmy od tego że kupiłem faktycznie hotend w stylu V6 i zaprojektowałem sobie sam mocowanie, które wydrukowałem z PET-G. Wygląda jakoś tak:
IMG_20210418_153508.jpg
Z innego ujęcia:
IMG_20210418_193127.jpg
Ogólnie to straciłem chyba z 4 godziny bo badziew nie chiał drukować. Najpierw termistor wskazywał 1027 stopni: pomyślałem że masakra i przekładałem stary. Niestety ten nowy hotend to trochę badziewny (nie oszukujmy się - tani za 35zł z Allegro) ponieważ termistor ma tak fatalne mocowanie że przykręcenie śrubki miażdży koszulki i robi się zwarcie. A jak się nie dokręci to wypada. Odkryłem że fabrycznie (!) było zwarcie na termistorze który był poprawny (100k). Zaizolowałem znalezioną resztką taśmy (chyba) kaptonowej. Trzyma się na słowo honoru bo na 100 sposobów to mocowałem (termokurcze itp). Potem nie chciał filament przelatywać. Po 20 rozbiórkach i składaniu odkryłem, że... stara rurka nie dociskała się do końca i trzeba było ją zeszlifować papierem ściernym minimalnie. Ogólnie hotend ożył.
Na koniec zaprojektowałem sobie i dorobiłem parę elementów:
1. osłonę elektroniki
2. ramkę wyświetlacza
3. większe kółka do regulacji stołu
4. jeden element pod rolki stołu zamiast fabrycznych 4 tulejek z tworzywa
5. uchwyt na filament
6. podkładkę na rolkę osi X
+ elementy hotend o których pisałem wcześniej
Oto jakby ktoś chciał rzucić okiem elementy:
elementy.JPG
A tak się prezentuje całość:
IMG_20210418_203737.jpg
i z tyłu:
IMG_20210418_203636.jpg
Zapytacie dlaczego taki piękny świński róż. Otóż kupiłem sobie filament PLA DD w tych wyprzedarzach końcowych kolorów - 20zł taniej. A skoro to taka testowa szpulka. Czytając forum postanowiłem nie kupować już nigdy żadnych tańszych wynalazków. DD jest spoko. Z droższych miałem kiedyś tylko Spectrum i też był genialny, ale to nie o tym. No i właśnie liczyłem na to że kolor przyjdzie mi jakiś ładny... Błękit przechodzący w granat, soczysta czerwień przechodząca we fiolet... Ale nie - dostałem kolor świnka Peppa. Trudno
No fajnie ale jak drukuje?
A tak:
IMG_20210418_222543.jpg
To chyba 3 i 4 wydruk stateczka. Wyszedł bardzo fajnie. Eksperymentowałem z 3 wersjami chłodzenia i to teraz jest na tyle wydajne że nie występuje podwijanie. Jestem szczególnie zadowolony z nawisu przedniej części - jest gładko i prawidłowo. I zauważcie proszę że nie ma żadnego nitkowania :P. Warstwa to 0,2mm. Czas druku łódeczki to 1:15. PLA od DD. 107 stopni.
Mam jeszcze problem z ustawieniem napięcia pasków i karetka osi X tak brzydko brzęczy podczas szybkich przejazdów.
No i mam straszny problem z przywieraniem wydruków - miałem starą naklejkę AEMCA ale już nie chce działać za dobrze. Drukuję na szkle z lakierem do włosów i często pierwsza warstwa nie przylega.
Ale to takie detale.
Podsumowanie:
Ważne że drukarka złom uratowana. Naprawdę się na tym nie znam więc jestem zadowolony z efektów.
Mam teraz więc 2 drukarki które nie bardzo się mieszczą w mieszkaniu.
jakubperson
Postów w temacie: 7
Posty: 268
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: wymiana hotend (2 kolorowy na 1 kolorowy)

Post autor: jakubperson »

Na stół możesz kupić szkło "Creality" https://www.google.com/search?q=szkło+creality lub doinwestować i kupić blachę PEI + podkładka magnetyczna https://www.google.com/search?q=blacha+PEI.

Jeśli miało to być uratowane tanim kosztem to efekt jest w porządku :-).
mazaq1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 31
Rejestracja: 14 kwie 2021, 18:10

Re: wymiana hotend (2 kolorowy na 1 kolorowy)

Post autor: mazaq1 »

No kosztem dość tanim, jakieś 50zł plus wiadomo filamenty do części i w sumie pewnie z 20h robocizny mojej albo więcej.
Co do szkła to w swojej nowej drukarce mam szkło Anycubic. Jestem zauroczony jak po wystygnięciu samo odpada. Coś trzeba będzie wymyśleć. Prawda jest taka że wydaje mi się że rolki albo profile mają już jakieś minimalne odkształcenia bo ustawię szło na rogach na zero a w środku potrafi i tak być wyżej. Ale trzeba znaleźć złoty środek ile warto inwestować w takie chińszczyzny,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”