Grzałka hotendu 12V pod 24V

Czyli niech moc będzie z Tobą!
Breyger
Postów w temacie: 7
Posty: 188
Rejestracja: 03 mar 2024, 18:29
x 1

Grzałka hotendu 12V pod 24V

Post autor: Breyger »

Dnia 10-go kwienienia, na wypłatę kupiłem dodatkowo 2 hotendy nowe. Miałem już co prawda zamontowany, ale był upaćkany od filamentu i nie było sensu czyścić. Kupiłem 2 kolejne z racji tego że to właśnie klony i mówię nie ma sensu jednego, bo trafi sie złej jakości albo coś a przesyłka to prawie pół hotendu. Jakoś 12-go zamontowałem nowy, z pewnymi problemami bo termistor mi chyba robił jakieś zwarcie, ale w końcu zamontowałem.
Zadowolony byłem i jestem właściwie bo nic sie złego nie dzieje, a sam hotend nagrzewa się o "0" do 220 w mgnieniu oka dosłownie.
Dziś patrzę na allegro cos innego i przy okazji sobie mówie że sprawdze ile wat ma ta grzałka albo coś że tak sie nagrzewa szybko i okazało się że się pomyliłem i zamówiłem 12V zamiast 24V :D
Ogólnie to po zamontowaniu skakała mu temperatura, myślałem że przez to że mocniejsza grzałka, ale zrobiłem PID itp jak należy i tak zrobić i temperaturę trzyma teraz normalnie. Gwałtowne zmiany temperatur typu 200 do 230 już gorzej bo skoczy za mocno np. do 235.
Na razie tak zostawię. Ale czy próbowaliście czy to przypadkowo czy specjalnie takich konfiguracji? Ma prawo to działać dłużej czy to fart że już drukuje 10 dni bez przerwy i nic się nie dzieje? Wydaje mi się że płyta nie powinna na niej ucierpieć, sprawdziłem nawet termowizją i nic się na płycie nie grzeje itp.
mpk
Postów w temacie: 1
Posty: 368
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 103

Re: Grzałka hotendu 12V pod 24V

Post autor: mpk »

nie próbowałem, więc teoretyzuję:
przy 24V zamiast 40W grzałki masz 160W.
PWM zatem trzeba dzielić na 4, zatem cały zakres sterowania PWM to 64 wartości. I to wszystko przy bodajże 7.62Hz...
Także sądzę, że jakośtam działać może. ale na precyzję nie ma szans
Breyger
Awatar użytkownika
micro
Postów w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 24 gru 2023, 18:29
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Ender5S1
x 1

Re: Grzałka hotendu 12V pod 24V

Post autor: micro »

Starą grzałkę masz dobrą, to w razie co można przełożyć, chyba, że nie pasuje...
Breyger
Breyger
Postów w temacie: 7
Posty: 188
Rejestracja: 03 mar 2024, 18:29
x 1

Re: Grzałka hotendu 12V pod 24V

Post autor: Breyger »

Pasuje, ale jak mam to tykać to mnie się nie chce ;p Dopiero jutro będę miał jakiś normalny termistor, co prawda od Jakiegos Creality chyba, taki rurkowy nie szklany więc dopiero wtedy coś będę może grzebał, bo znów jakieś zwarcie pójdzie i jeszcze uwale nową płytę.

MPK: Tak jak mówię, stabilnie trzyma temperaturę zadaną, jak zwiększę o 5 czy 10 stopni w górę to trzeba liczyć że do 12 skoczy, to nie problem dla mnie. Jak zadam z 30 więcej to trzeba liczyć że te 7 stopni może nawet skoczyć za dużo. Ale tak nie robię więc to nie problem.
A co do obliczeń to tak na szybko policzyłem i chyba masz rację. Może tak być.
Garreth
Postów w temacie: 2
Posty: 183
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 35

Re: Grzałka hotendu 12V pod 24V

Post autor: Garreth »

Problemy, których osobiście bym się obawiał to:
1. Przegrzanie mosfetów i/lub złączy pod które masz grzałkę podpiętą - ale tu zależy od płyty do której to wpinasz
2. Przepalenie przewodów do grzałki
3. Skutki thermal runaway przy tak szybkim nagrzewaniu (tzn jak coś się stanie z pomiarem temperatury, to czas reakcji elektroniki na wyłączenie grzałki może być zbyt długi).
Breyger
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1619
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 371

Re: Grzałka hotendu 12V pod 24V

Post autor: Jarewa »

Może i działać ale takie działanie w przypadku jakiegoś uszkodzenia mosfeta czy złego zadziałania softu pożar murowany. Jest sens oszczędzać parę zł?
Breyger
Breyger
Postów w temacie: 7
Posty: 188
Rejestracja: 03 mar 2024, 18:29
x 1

Re: Grzałka hotendu 12V pod 24V

Post autor: Breyger »

Jarewa pisze: 22 kwie 2024, 22:04 Może i działać ale takie działanie w przypadku jakiegoś uszkodzenia mosfeta czy złego zadziałania softu pożar murowany. Jest sens oszczędzać parę zł?
Masz rację. O tym pożarze nie pomyślałem. Nie chodzi już o te parę czy nawet więcej zł, tylko że jak na razie nie chcę tego tykać puki działa. Jak pisałem wyżej mam mieć jutro co prawda normalny termistor i mógł bym grzałkę zmienić, ale jeszcze tak myślałem żeby do karetki dać od razu gniazda i wtyczki na grzałkę i termoparę bo w tej karetce jest ciasno na przewody i nie jest to proste. Dlatego jeszcze 20 dni chciałem się wstrzymać do wypłaty jak działa. (Pomysł o wtyczkach znalazłem na forum za co dziękuję:))
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1619
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 371

Re: Grzałka hotendu 12V pod 24V

Post autor: Jarewa »

Tego możesz nie widzieć bo blok grzewczy ma swoją ciepłotę dlatego czujnik później wykrywa, ale grzałka momentami może przekraczać 400stC albo i więcej ponoć ludzie pisali że świeci ;) zanim ogrzeje czujnik i pid to zmniejszy.
Breyger
Breyger
Postów w temacie: 7
Posty: 188
Rejestracja: 03 mar 2024, 18:29
x 1

Re: Grzałka hotendu 12V pod 24V

Post autor: Breyger »

ale widzę przecież na wykresie z klippera ;) nawet termowizją mogę sprawdzić ;p jak by się powyzej 300 nagrzał to już bym wiedział ;p poza tym chyba filament by się gotował ;p
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1619
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 371

Re: Grzałka hotendu 12V pod 24V

Post autor: Jarewa »

Nie rozumiesz......
Breyger
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”