Strona 1 z 1

Test izolacji stołu grzewczego

: 12 gru 2017, 08:49
autor: Cosik
Hej,

Czy ktoś z was robił może testy izolacji termicznej stołu? Znalazłem taki opis https://3dprint.wiki/reprap/anet/a8/imp ... my_heatbed i czytając ten opis jest główny wniosek taki iż izolacja którą gość zastosował wpływa tylko nieznacznie na parametry i czas nagrzewania stołu.

Czy ktoś ma doświadczenia w tym temacie?

Re: Test izolacji stołu grzewczego

: 12 gru 2017, 10:21
autor: Berg
jakiegoś rzetelnego test uto nie robiłem, nie widziałem sensu, bo na oko widziałęm że istotnie wpływa.
Ale widzę kilka różnic:
1. izolacja stołu niebieską taśmą od góry w teście z linku myślę, że istotnie wpłynęła na wypromieniowanie ciepła. Co też było bez sensu, bo kto używa niebieskiej taśmy i jednocześnie grzeje stół
2. konstrukcja z ruchomym stołem i taką grubą płytą alu też uważam za bez sensu. Jeśli gość, inni użytkownicy Anety, martwią się masę izolacji, to pierwsze coś z tą płytą powinni zrobić
3. gdy stół się poruszą, to znacznie lepiej wymienia się powietrze pod spodem, które przy nieruchomym stole pozostaje pod spodem tworząc naturalną poduszkę.

u mniek mk2b do 100'C razem z szybą grzeje się poniżej 5 minut.

Re: Test izolacji stołu grzewczego

: 12 gru 2017, 11:28
autor: kretu
Izolacja na czas podgrzewania nie będzie znacząco wpływać w teorii przy niektórych rodzajach izolacji może nawet wydłużyć. Na czas podgrzewania mają wpływ przed wszystkim dwa elementy 1. pojemność cieplna całej konstrukcji stołu 2. moc grzałki. Izolacja zapobiega stratom ciepła już nagrzanego stołu. Oczywiście już podczas nagrzewania występują straty ale są one o rząd wielkości mniejsze od pojemności cieplnej naszych stołów stąd zysk będzie mizerny.

Ale czas nagrzewania to nie wszystko jest jeszcze stabilność temperatury a tutaj jest odwrotnie im większa pojemność cieplna i mniejsza grzałka (oczywiście do pewnych granic a najlepiej grzałka o płynnej regulacji mocy) tym lepiej. Tutaj ilość potrzebnego ciepła to już tylko bieżące pokrywanie występujących strat dlatego w tym aspekcie izolacja może poprawiać sytuację dzięki czemu przy zachowaniu podobnej pojemności cieplnej i tej samej grzałki będziemy mieli stabilniejszą temperaturę.

Osobiście dla ruchomych stołów w Y dałbym jak najlżejszą izolację (np.pianki pir/pur styropian albo wręcz ograniczył się jedynie do obklejenia kaptonem) bo wpływ masy stołu może być większy niż wahań temperatury stołu. dla stołów w Z już wolałbym korek bo ma dodatkową pojemność cieplną i lepszą odporność termiczną i mechaniczną.

Re: Test izolacji stołu grzewczego

: 12 gru 2017, 11:41
autor: Berg
im mocniejsza grzałka, tym mniejsze będę różnice czasu nagrzewania. Ale im mocniejsza grzałka tym gorzej steruje się PIDem w celu utrzymania potem temperatury.

w skrócie, to brak izolacji przy mocnej grzałce może być bardziej widoczne na rachunku za prąd niż na wykresie czasu nagrzewania :D

Re: Test izolacji stołu grzewczego

: 12 gru 2017, 12:24
autor: McKee
Autor tego artykułu chyba złe wnioski wyciąga - ja widzę 5 minut różnicy przy grzaniu do 100°C i warstwie 1mm albo 6mm korka:
mypicture9.gif
mypicture9.gif (10.42 KiB) Przejrzano 5600 razy
Nie wiem czy 5 minut skrócenia czasu to (cytuję): "wpływa tylko nieznacznie na parametry i czas nagrzewania stołu".
A bez izolacji stół w ogóle się do 100°C nie nagrzewa.

Re: Test izolacji stołu grzewczego

: 12 gru 2017, 16:16
autor: Berg
a te 5 minut jest ważne, bo to czas, w którym ja siedzę nad drukarką i czeka, by się przyglądnąć, czy dobrze zacznie. Czy się nie pomyliłem z ustawieniami, czy nie jest zatkana dysza. Czy założyłem ten filament co chciałem ( :D ) Potem sobie może iść godzinami.

Re: Test izolacji stołu grzewczego

: 12 gru 2017, 17:48
autor: dragonn
Dokładnie, 5 minut to dużo czasu :D. Co do stabilizacji grzałki dużej mocy to moje 750W ma odchyłki max 0.1C (na głowicy mam większe odchyłki) a do tego grzeje się do 100C w jakieś 2 minuty :D.

Re: Test izolacji stołu grzewczego

: 12 gru 2017, 19:19
autor: kretu
Dragonn bo obstawiam że masz trochę pojemności cieplnej w tym stole do tego dobrze dobrane parametry PID i super działała. Przy pid z dobrze dobranymi parametrami problem za dużej grzałki wystąpi dopiero przy naprawdę bardzo mocno przewymiarowanej.

Re: Test izolacji stołu grzewczego

: 12 gru 2017, 20:40
autor: tig33r
Ale chyba właśnie tak jest funkcja PID. Żeby ciągle trzymać zadaną temperaturę bez histerezy.

Re: Test izolacji stołu grzewczego

: 12 gru 2017, 20:43
autor: dragonn
Oczywiście ale im większa moc względem pojemności cieplnej tym trudniej dobrze dobrać parametry PID.