Temat o zaciskarkach

Czyli niech moc będzie z Tobą!
Awatar użytkownika
Elhape
Postów w temacie: 3
Posty: 185
Rejestracja: 28 sty 2020, 06:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: w trakcie tworzenia
x 45

Re: Temat o zaciskarkach

Post autor: Elhape »

Z doświadczenia mogę tylko powiedzieć, że dużo lepiej sprawdzają się sześciokątne zaciskarki do tulejek .
zaciskarka.jpg
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Temat o zaciskarkach

Post autor: Berg »

hmmm. na logikę, to kwadratowe właśnie są fajne, bo dobrze siedzą w zaciskach śrubowych. Mają większą powierzchnię styku w takim zacisku niż sześciokątna. Jednak to tylko moje wyobrażenie, może są inne przesłanki, których nie dostrzegam?
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Temat o zaciskarkach

Post autor: McKee »

Mam wrażenie, zę doświadczenie nie musi mieć logicznego wytłumaczenia. Ot po prostu: lepiej się sprawdzają i już. Niekoniecznie trzeba wiedzieć dlaczego albo się nad tym zastanawiać.
Ja sobie wyobrażam, że zaciśnięty kabel jest ściskany/masakrowany śrubą zacisku i zmienia kształt w efekcie (jak się mocno skręci) więc 6-kątny lepiej się dopasuje do dziiury / ścianki i na dodatek też większy przekrój da się wcisnąć w zacisk. Ale z chęcią posłucham/poczytam kogoś mądrzejszego.

PS.: A może zależy w czym się montuje kabel (zacisk okrągły czy płaski) (?)
Wujek google coś takiego mi podpowiedział:
Zgniot sześciokątny ma kształt najbardziej zbliżony do okrągłego i w porównaniu do zgniotu czworokątnego gwarantuje przy takim samym przekroju optymalne powierzchnie styku w wąskich, okrągłych listwach zaciskowych.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Elhape
Postów w temacie: 3
Posty: 185
Rejestracja: 28 sty 2020, 06:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: w trakcie tworzenia
x 45

Re: Temat o zaciskarkach

Post autor: Elhape »

Używałem w pracy zaciskarki z 4 szczękami i zdarzało się, że kabel wysuwał się z tulejki co nigdy nie miało miejsca od kiedy używam z 6. Przy okazji dużo łatwiej wtyka się je w bezpieczniki( i tego typu utsrojstwa) w ciasnych skrzynkach . Nigdy wcześniej się nie zastanawiałem dla czego lepsze z 6 ale od kiedy takie mam to wiem że nie kupił bym z 4 :D Współpracownicy też twierdzą że "fajniej" zagniatają te sześciokątne. Dla prądu to pewnie bez różnicy ;)
Dodatkowo przy zaciskach gdzie są 2 płaskie blaszki powierzchnia styku będzie zawsze największa możliwa gdzie przy kwadratowy może nam się ustawić krawędziami i wtedy styk będzie minimalny , przy śrubce to bez różnicy bo tulejka i tak jest mocno zgnieciona.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Temat o zaciskarkach

Post autor: dziobu »

Też mam taką czwórke. Uzywamy od lat ale nie lecą tego takie ilości żeby sie nad tym doktoryzować. 6-ściennych zaciskarek nie znam natomiast ta 4 ma jeszcze takie zadziory ktore wytłacza w tulejce. Wielokrotnie zdarzyło sie że na nich tulejka sie rozpada jak jest mocno zaciśnięta. Ale kabel to sie nigdy nie wysunął.

A tak do zastosowań SOHO to pewnie nie ma znaczenia czy 4 czy 6 scienna; obie lepsze od zaciskania w kombinerkach :)
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Temat o zaciskarkach

Post autor: McKee »

Ja swego czasu kupiłem 6-kontną zaciskarkę bo grubsze przewody wchodzą w zacisk (sprawdzone organoleptycznie), czasem ten ułamek milimetra ma znaczenie (właśnie w domowym, SOHO grzebaniu kiedy akurat pod ręką jest tylko ten grubszy przewód który w zacisku się nie mieści).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Temat o zaciskarkach

Post autor: Stanley_B »

Aż pobiegłem do szuflady i sprawdziłem... Mam czwórkę heh...
Wszystkie zaciski działają OK, ale mogę uwierzyć, że 6-tka jest lepsza.

Wydaje mi się, że 6-tka daje lepsze dopasowanie jako idealnego kształtu okrągłej rurki no i większa powierzchnia styku w zacisku.
Możliwe, że oprócz siły trzymania ma to też znaczenie w niektórych konektorach, bo przyjmują tylko okrągłe??? A na inne są be?

Ale my tu gdybamy, a jakieś 70% nic nie zaciska, tylko wciska na żywca bez końcówek. I też ma się dobrze. ;)
Awatar użytkownika
palibrzuch
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 05 gru 2020, 20:57
Lokalizacja: Wawa
Drukarka: ender 3
x 3

Re: Temat o zaciskarkach

Post autor: palibrzuch »

Normalnie aż kupiłem tą 6kę ;) już leci z paczką ryżu ;)
Awatar użytkownika
Silvered87
Postów w temacie: 1
Posty: 248
Rejestracja: 19 kwie 2019, 22:40
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Drukarka: Ender 5, Photon mono
x 53

Re: Temat o zaciskarkach

Post autor: Silvered87 »

Ja natomiast dokonałem zakupu u majfriendów.
https://www.aliexpress.com/item/4000246 ... 4c4dmE1XQH
Już przetestowane. Matryce dość precyzyjnie wykonane.
HC EVO stan konstrukcji: rama - ok, części drukowane - ok, MB - ok, mgn12h - ok, mgn15h - ok, prowadnice 12mm - ok, Zasilacz Mean Well LRS-350 24v - ok, grzałka silikonowa Keenovo310x310 220v 750W - ok, małe części - ok, Jeszcze tylko kable, konektory, projekt mocowania HERMESA i złączki HDMI
Awatar użytkownika
azael
Postów w temacie: 2
Posty: 97
Rejestracja: 19 sty 2021, 12:00
Lokalizacja: Silesia
Drukarka: Voron 2.4r2
x 21

Re: Temat o zaciskarkach

Post autor: azael »

To tutaj taniej i szybka dostawa: https://www.banggood.com/Paron-JX-D5-Mu ... rehouse=CZ
Rewelacyjnie zaciska drobnicę taką jak XHP czy NS25 etc.
skoVoronek 2.4
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”