Anycubic I3 Mega - nie uruchamia się

Czyli niech moc będzie z Tobą!
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 15
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Anycubic I3 Mega - nie uruchamia się

Post autor: Pjoter »

Witam wszystkich,
Mam problem z drukarką Anycubic I3 Mega. Wczoraj wieczorem wyłączyłem drukarkę oraz OctoPi (wcześniej w OctoPi dałem shutdown) poprzez listwę zasilającą (uznałem że to to samo co wyłączenie poprzez przełącznik na obudowie). Dziś rano chciałem uruchomić drukarkę (też poprzez przycisk na listwie zasilającej) i nie było żadnego odzewu. Po sprawdzeniu korków okazało się że je wywaliło w nocy. Po ich włączeniu, podłączyłem listwę (światełko na jej przełączniku się zaświeciło) jednak drukarka nadal nie działa. OctoPi działa. Problem jest z sama drukarką.

Co sprawdziłem:
Przycisk na obudowie drukarki jest włączony,
Kontakt, listwa i jej wyjścia działają,
Na szybko rozkręciłem elektronikę - nigdzie nie widzę żadnego spięcia (tzn jakiegoś "wybuchu"),
Na szybko rozkręciłem zasilacz - kondensatory wydają się być całe, bezpiecznik jest cały i przewodzi.

W mieszkaniu nie mamy uziemienia. Rok temu kilkukrotnie w nocy następowały skoki napięcia i wyłączyło mi komputer stacjonarny parę razy. Rozwaliło mi wtedy płytę główną. Sprawdziłem jednak, żadnego zegara elektrycznego nie trzeba ustawiać w domu, więc nie było spadków napięcia w nocy.

Podejrzewam że jest to problem albo z zasilaczem albo z elektroniką.

Czy ma ktoś pomysł jak mogę sprawdzić obie te rzeczy? Czy mogło się zepsuć coś innego?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 7
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Anycubic I3 Mega - nie uruchamia się

Post autor: SQ9KRD »

Sprawdź bezpiecznik jest pomiędzy włącznikiem a gniazdem zasilania
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 8
Posty: 950
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: P3Steel, Prusa MK4
x 172

Re: Anycubic I3 Mega - nie uruchamia się

Post autor: artur_n »

Bezpieczniki to oczywista sprawa do sprawdzenia. Do sprawdzenia:

-napięcie zasilania dochodzące do zasilacza
-jeśli zasilanie dochodzi to czy na wyjściu jest poprawne 12V
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Anycubic I3 Mega - nie uruchamia się

Post autor: dragonn »

Pjoter jak masz takiego skoki napięcia polecam zapatrzeć się w UPS, dobry UPS potrafi skutecznie uchronić sprzęt przed szkodami przepięć.
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 1
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Anycubic I3 Mega - nie uruchamia się

Post autor: chemik72 »

Proponuje też skontrolować instalacje elektryczną w mieszkaniu/domu.Czy to wina w/w instalacji czy dostawcy prądu, nie powinno tak być...
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Anycubic I3 Mega - nie uruchamia się

Post autor: McKee »

MakersMuse ostatnio wypuścił kanale film w którym opowiadał o przebiciu na jakiejś chińskiej drukarce - chyba go trochę potelepało ;).
Nie był to Anycubic ale z prądem nie ma żartów - posprawdzaj instalację, brak uziemienia i bezpiecznika różnicoprądowego może być groźny dla życia w przypadku chińskiej drukarki. Sprawdź czy nie masz jakiegoś przebicia w drukarce. Sprawdź neonówką czy na obudowie nie pojawia się "faza" przy obracaniu wtyczką w gniazdku.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: RE: Re: Anycubic I3 Mega - nie uruchamia się

Post autor: anraf1001 »

McKee pisze:MakersMuse ostatnio wypuścił kanale film w którym opowiadał o przebiciu na jakiejś chińskiej drukarce - chyba go trochę potelepało ;).
Nie był to Anycubic ale z prądem nie ma żartów - posprawdzaj instalację, brak uziemienia i bezpiecznika różnicoprądowego może być groźny dla życia w przypadku chińskiej drukarki. Sprawdź czy nie masz jakiegoś przebicia w drukarce. Sprawdź neonówką czy na obudowie nie pojawia się "faza" przy obracaniu wtyczką w gniazdku.
O ile mi wiadomo. Ta "chińska" drukarka nazywa się Prusa i3 Mk3 ;-)
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Anycubic I3 Mega - nie uruchamia się

Post autor: McKee »

No właśnie nie !!!!!
Zdecydowanie nie!
Nie siej takich oskarżeń bezpodstawnie.
Prusa jest tam wymieniona (w filmie) jako "ofiara" całej afery.
Przyczyną był brak uziemienia i przebicie na chińskiej drukarce, której nazwy nie pamiętam - też była omawiana ostatnio - z wyglądu dość podobna do Anycubic-a (i nawet ultrabase skopiowali / może to jakiś klon byl?)


PS.: wykopałem nazwę tej drukarki: JGAurora A5 (ale do każdego chińskiego urządzenia należy podchodzić IMHO z dużą ostrożnością - oni tam nawet kable/przewody często robią z dziwnych stopów (bo miedź jest droga) - czasem można trafić na bardzo niebezpieczne urządzenie).
Ostatnio zmieniony 15 sty 2018, 08:07 przez McKee, łącznie zmieniany 1 raz.
dragonn
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Anycubic I3 Mega - nie uruchamia się

Post autor: dragonn »

Tak, racja - MakerMuse oberwał od Prusy ale przyczyną była ta Aurora czy jak jej tam było która miała upływ napięcia do uziemienia przez co "naładowała" obudowę Prusy bo obie był wpięte do tego samego przedłużacza który miał uszkodzone uziemienie.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Anycubic I3 Mega - nie uruchamia się

Post autor: McKee »

Przedłużacz nie był uszkodzony, tylko wtyczka była "bez bolca". (Mała korekta żeby MM nie wyszedł na takiego lamera co ma popsute przedłużacze ;)).
U nas najczęściej gniazdka mają najczęściej odpowiedni kształt, więc dużo trudniej się pomylić - okrągłe wgłębienie dla wtyczek z uziemieniem i płaskie że "scięciami" dla wtyczek bez uziemienia.
Gorzej jak ktoś nie ma uziemienia w mieszkaniu, tak jak @Pjoter - może być niebezpiecznie.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”