Czym opakowac grzałkę ekstrudera

Czyli niech moc będzie z Tobą!
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Czym opakowac grzałkę ekstrudera

Post autor: Kopytko »

Blazi pisze:
Zapakowałem w kapton, wyszło na to, że owszem, kapton trzyma się dobrze. Tylko klej na którym jest nie bardzo i się notorycznie odkleja po podgrzaniu. To tez trzeba było go tak owinąć, że sie trzymało nawet jak się odklei.
Okręć drutem. Nieeleganckie, ale kapton który jednak zleci w połowie wydruku niszcząc go jest jeszcze mniej elegancki.
Półtora roku głowica owinięta kaptonem , nie raz masakrowana jeszcze kombinerkami i wszystko trzyma. Jedną rozdzierałem i fakt pierwsze z 2 warstwy idą gładko, te głębsze potrafią się tak trzymać ,ze trzeba rozcinać.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
kozaczi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 10 lip 2017, 02:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym opakowac grzałkę ekstrudera

Post autor: kozaczi »

Odkopuję stary temat, ale problem podobny do mojego, mianowicie jak zwiększyć temperaturę hotend'a?
Moja drukarka to Geeetech Unassembled Prusa I3 X na płycie GT2560, grzałka 40W, producent podaje max temp 260 st. C.
Pytania:
Co się stanie jak zadam mu temp. np.: 280-300 st. C?
W konfiguracji Marlin mam termistor "100k thermistor", do jakich temp. on działa i podaje wiarygodne wyniki?
Moje pomysły to:
- zastosowanie większej grzałki (są takie?, jak tak to mogę podłączyć ją do mojej płyty?)
- wpakowanie do jednego bloku 2 grzałek, druga grzałka wpięta do portu drugiego ekstrudera
- wykonanie bloku z miedzi, który ma prawie 2x większą przewodność cieplną od alu (mam dostęp do frezarki CNC i wykonanie takiego bloku chyba nie będzie problemem)
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Czym opakowac grzałkę ekstrudera

Post autor: anraf1001 »

kozaczi pisze:Odkopuję stary temat, ale problem podobny do mojego, mianowicie jak zwiększyć temperaturę hotend'a?
Moja drukarka to Geeetech Unassembled Prusa I3 X na płycie GT2560, grzałka 40W, producent podaje max temp 260 st. C.
Pytania:
Co się stanie jak zadam mu temp. np.: 280-300 st. C?
W konfiguracji Marlin mam termistor "100k thermistor", do jakich temp. on działa i podaje wiarygodne wyniki?
Moje pomysły to:
- zastosowanie większej grzałki (są takie?, jak tak to mogę podłączyć ją do mojej płyty?)
- wpakowanie do jednego bloku 2 grzałek, druga grzałka wpięta do portu drugiego ekstrudera
- wykonanie bloku z miedzi, który ma prawie 2x większą przewodność cieplną od alu (mam dostęp do frezarki CNC i wykonanie takiego bloku chyba nie będzie problemem)
Masz takie ograniczenie, ponieważ najpewniej masz hotend z rurką PTFE w środku. Takiej głowicy nie powinieneś rozgrzewać powyżej 250-260C, ponieważ rurka najpierw zacznie pęcznieć, a później się topić.
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
kozaczi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 10 lip 2017, 02:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym opakowac grzałkę ekstrudera

Post autor: kozaczi »

Dokładnie, w środku jest teflonowa rurka. Czyli ta grzałka jest w stanie osiągnąć większą temperaturę na tej płycie? Myślałem, że to grzałka jest tutaj ograniczeniem.
Awatar użytkownika
kaworu
Postów w temacie: 5
Posty: 189
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:00
x 15

Re: Czym opakowac grzałkę ekstrudera

Post autor: kaworu »

kozaczi pisze:Co się stanie jak zadam mu temp. np.: 280-300 st. C?
Jak nic nie zmieniałeś w firmware to najpewniej nic, bo ma ustawione ze maksimum to 260. Ale jakbyś jednak to ta wyżej uwaga słuszna.
kozaczi pisze:W konfiguracji Marlin mam termistor "100k thermistor", do jakich temp. on działa i podaje wiarygodne wyniki?
To zależy od termistora, dużo jest na max 250-260, ale są tez i takie do 300. Także zależy jaki termistor konkretnie tam jest.
kozaczi pisze:- zastosowanie większej grzałki (są takie?, jak tak to mogę podłączyć ją do mojej płyty?)
Nie trzeba. Ta co jest dojdzie i do 300 jak się jej pozwoli.
kozaczi pisze:- wpakowanie do jednego bloku 2 grzałek, druga grzałka wpięta do portu drugiego ekstrudera
80W/~1cm3. Grubo. :D
kozaczi pisze:- wykonanie bloku z miedzi, który ma prawie 2x większą przewodność cieplną od alu (mam dostęp do frezarki CNC i wykonanie takiego bloku chyba nie będzie problemem)
W robienie ciepłowodów chcesz się bawić? ;)
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Czym opakowac grzałkę ekstrudera

Post autor: anraf1001 »

kozaczi pisze:Dokładnie, w środku jest teflonowa rurka. Czyli ta grzałka jest w stanie osiągnąć większą temperaturę na tej płycie? Myślałem, że to grzałka jest tutaj ograniczeniem.
Grzałka da radę. Tylko głowica nie da rady ;-)
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Czym opakowac grzałkę ekstrudera

Post autor: dragonn »

PTFE i termistor nie wyrobią. Żeby rozwiązać te dwa problemy daje się hotend full-metal oraz termoparę/PT1000 które dają rade do 500C spokojnie.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Czym opakowac grzałkę ekstrudera

Post autor: mcxmcx »

Termistor "chiński" 300 z ogonkiem wytrzymuje.

Grzałka na 12V, jak masz dobry zasilacz spokojnie "zaświeca" hotend, na 380 mi się skończył pomiar bo umarł termistor.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”