Przeróbka zasilaczy serwerowych 12V na 24V

Czyli niech moc będzie z Tobą!
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Przeróbka zasilaczy serwerowych 12V na 24V

Post autor: kretu »

Uwaga opisana niżej przeróbka zrobiona źle grozi porażeniem bądź pożarem każdy zasilacz jest inny więc może wymagać innych czynności. Robisz na własna odpowiedzialność

Z racji powolnego zbierania części do nowej drukarki postanowiłem zdobyć zasilacz 24V. Potrzebowałem ok 600W a to już dużo jak na niesprawdzonego chińczyka i drogo jeżeli wybierać wśród markowych. Namówiony SB postanowiłem połączyć dwa zasilacze serwerowe Dell'a kupione łącznie za 90zł z przesyłką.
Miały być jednakowe oczywiście przyszły dwa różne ale to nie problem łączyć tak można jedynie musiałem wybrać który łatwiej zmodyfikować.
Modele jakie dostałem to DPS-670CB A oraz A670P-00 zmodyfikować postanowiłem ten pierwszy.

Aby uzyskać 24V trzeba je połączyć szeregowo z czym nie byłoby najmniejszego problemu gdyby nie to że większość tego typu zasilaczy ma połączone masy po stronie sieciowej i 12V co przy połączeniu szeregowym dało by nam zwarcie. Należy w jednym z zasilaczy rozłączyć te masy. W każdym zasilaczu połączenie tych mas jest inaczej realizowane dlatego trzeba samemu przeanalizować co i jak. Najłatwiej to zrobić zerkając na tylną stronę laminatu i przeanalizować swój zasilacz. U mnie było bardzo gęsto i obawiałem się że jeżeli będzie jakaś zworka to jej nawet nie dojrzę na szczęście w wybranym do modyfikacji zasilaczu połączenie było realizowane jedynie przez obudowę czyli przez dwie śruby mocujące płytkę od strony wyjść 12V.
Miejsca które musiałem odizolować od obudowy
Miejsca które musiałem odizolować od obudowy
Docelowym rozwiązaniem będą podkładki nie przewodzące prądu i śruby nylonowe aby zrekompensować grubość podkładek i zlikwidować tulejkę wchodzącą w laminat zeszlifowałem dremlem ok 1-2mm z gniazd mocujących te śruby w obudowie
Gniazda do zeszlifowania
Gniazda do zeszlifowania
(dla naśladowców zabezpieczcie jakoś okolicę aby wam nie zasyfiło metalicznym pyłem wszystkiego) tymczasowo zamiast podkładek i śrub zastosowałem taśmę izolacyjną i zamocowałem płytkę tylko na dwie śruby od strony masy "sieciowej". Po modyfikacji należy KONIECZNIE sprawdzić multimetrem czy obudowa i masa 12V nie są połączone.

Kolejną małą przeróbką jaką należy wykonać jest odpowiednie zmostkowanie pinów sterujących aby po podaniu napięcia zasilacz w ogóle się włączył różne zasilacze mają różną konfigurację ta która jest w większości instrukcji u mnie nie działała ale na szczęście ktoś już miał ten problem z młodszym bratem mojego zasilacza i jego konfiguracja u mnie zadziałała ale zamiast łączyć wyjście w gnieździe ja wolałem połączyć nóżki na laminacie w jednym zasilaczu wręcz miałem wyprowadzone pole lutownicze tak że trzy punkty miałem obok siebie.
Zmostkowane piny sterujące
Zmostkowane piny sterujące
Na koniec zostało połączenie szeregowe które ja zrealizowałem w ten sposób.
Sposób realizacji połączenia szeregowego
Sposób realizacji połączenia szeregowego
To są oczywiście 3 kabelki które łączą te same pola czyli masę jednego zasilacza z 12V drugiego, trzy aby rozłożyć równomiernie obciążenie na złączach. Jeszcze nie wiem czy tak zostawię czy wlutuję takie złącza. Za to na pewno wlutuję je jako wyjścia GND i 24V dla całej konstrukcji.

Jak widać na zdjęciach zasilacze nie posiadają wentylatorów więc muszę jeszcze dorobić jakiś adapter do wentylatora ale w końcu mam drukarkę 3d więc to nie problem :D
zdrapekk, Berg
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Przeróbka zasilaczy serwerowych 12V na 24V

Post autor: dragonn »

co do ich chłodzenia może warto by użyć dwóch turbin 5015, myślę że przy niższych obrotach byłby cicho i odpowiednio chłodno.
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Przeróbka zasilaczy serwerowych 12V na 24V

Post autor: kretu »

Je bym musiał kupić więc może jak będę miniaturyzował, na razie mam fajny 120x120x50 i już wydrukowaną zwężkę do niego na kanał o średnicy 5cm więc muszę tylko dorobić przejściówkę kółko na kwadrat i gotowe.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Przeróbka zasilaczy serwerowych 12V na 24V

Post autor: dragonn »

Zwykłe wentylatory jak jest opór powietrza strasznie tracą na wydajności, dlatego zasugerowałem turbinę
Awatar użytkownika
zdrapekk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 40
Rejestracja: 01 sty 2018, 14:16
Lokalizacja: Nowy Sącz
x 1

Re: Przeróbka zasilaczy serwerowych 12V na 24V

Post autor: zdrapekk »

Dzięki za tutek, właśnie jestem na kupnie takiego zasilacza.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”