OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

Czyli niech moc będzie z Tobą!
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

Post autor: Marcin.KnD »

Do tej pory miałem samego Ramps, który sterował ATX-em, zasilanie 5Vsb na pin VCC, a PSon na ps_on. Wszystko pięknie działa.

https://github.com/foosel/OctoPrint/wik ... -14-wiring

Jakiekolwiek działanie włącza ATX i drukake, a soft wyłącza gonpo 10 minutach bezczynności.

Ale po podłączeniu Ramps do octroprint (Orange Pi) nie chce się włączyć. Nie reaguje na m80.

Znalazłem na github jakiś opis, ale jest dla mnie nie zrozumiały i chyba brakuje fotografii ppdlaczenia

https://github.com/foosel/OctoPrint/wik ... -pi-wiring

Czy ktoś mi wytłumaczy jak to podłączyć?

Znalazłem jeszcze wtyczki psu octroprint ale wtedy trzeba przewód PS_ON podłączyć do Gpio w Pi, zostawię to jako ostateczne wyjście. Wolę sterować ramps bo mam już skonfigurowany.
Ostatnio zmieniony 17 mar 2018, 22:26 przez Marcin.KnD, łącznie zmieniany 2 razy.
StudioKamar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 207
Rejestracja: 14 sty 2018, 18:34
Lokalizacja: Żnin
Drukarka: Anet A8
x 10

Re: Sterowanie octroprint zasilaczem ATX

Post autor: StudioKamar »

Z tego co tam można wyczytać to musisz przez SSH wyedytować odpowiednie pliki i wtedy w dziale control pokawią się odpowiednie przyciski, chociaż wcześniej jest wyrażnie napisane że na m80 powinno się właczyć. Nie uzywałem takowego rozwiązania jak Ty bo mam stockową płytę do Anet i ja uzywam pluginu PSU control i tam nie dam sobie głowy uciąć bo teraz nie mam tego przed sobą możesz sterować atx em też poprzez polecenia GCode. Ja osobiście mam to rozwiązane rzeczywiście tak jak w opisie pluginu i to octo włącza zasilacz ale na 99 procent możesz to też zrobić przez Gcode

Dobra dojrzałem i na 100 procent możesz to sterować przez Gcode. Jak wyprowadzisz z zasilacza ATX jedną żyłę 3,3V i podłączysz pod port GPIO oczywiście odpowiednio to konfigurując to bedzie Ci Octoprint rozpoznawać czy zasilacz jest włączony czy nie. Używam tego i powiem Ci że świetna sprawa
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: Sterowanie octroprint zasilaczem ATX

Post autor: Marcin.KnD »

To mnie martwi że jak w terminalu octroprint wpisze M80 to nie startuje zasilacz, może połączenie serial mam źle skonfigurowane? Tam tylko odczyty temperatury lecą. Dziś jeszcze na spokojnie wszystko sprawdzę
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Sterowanie octroprint zasilaczem ATX

Post autor: FlameRunner »

To jest OctoPrint, nie octroprint. :P
Marcin.KnD
StudioKamar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 207
Rejestracja: 14 sty 2018, 18:34
Lokalizacja: Żnin
Drukarka: Anet A8
x 10

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

Post autor: StudioKamar »

Nie znam tej plytki ale jesli lecą odczyty to wydaje mi się ze dobrze masz skonfigurowane przynajmniej polaczenie. A probowales zainstalowac PSU plugin ? Latwo mozesz go potem wylaczyc lub odinstalować gdyby nie pomagal
Marcin.KnD
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

Post autor: Marcin.KnD »

No tak ale z tego co ja rozumiem to psu plugin będzie działać jak to PI będzie sterować zasilaczem. A ja chcę żeby PI wysłało do Ramps jakąkolwiek komendę. Mam tak ustawiony Repieter że jakakowiek komenda, zmiana temperatury, ruch silnika, itp powoduje włączenie ATX
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (8.14 KiB) Przejrzano 4054 razy
ale po połączeniu octoprint nic nie chce działać.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2018, 11:55 przez Marcin.KnD, łącznie zmieniany 1 raz.
StudioKamar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 207
Rejestracja: 14 sty 2018, 18:34
Lokalizacja: Żnin
Drukarka: Anet A8
x 10

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

Post autor: StudioKamar »

Teoretycznie jak masz polaczone te plytki i w terminalu wyslesz komende to plytka powinna ja otrzymac to fakt. Ja poprostu proponuje plugin bo daje dodatkowe mozliwosci przycisk na pasku gornym np. No i moze cudem zacznie dzialac
Marcin.KnD
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

Post autor: Marcin.KnD »

Fajny ten plugin. Jednak da faktycznie da się nim też sterować poprzez wydawanie komend a nie tylko fizyczne podłączenie do GPIO w PI.



rozwiązałem problem. Oryginalnie podłączenie było w następujący sposób:
Obrazek

Fioletowy 5Vsb, stałe 5V do VCC, czyli Arduino było zasilone cały czas,
5V po włączeniu do 5V, zasilanie dla serwa po włączeniu zasilacza, 3dtouch
zielony Ps_on, do pinu PS-ON, podanie na ten pin masy włącza zasilacz, sterowanie z menu lub Gcodem.

Wszytko grało póki drukarka była samodzielna, czyli nie podłączona do żadnego sterowania, w momencie podłączenia do PI kablem USB, Arduino dostało 5V od PI i cały czas dostawało zasilanie od ATX 5Vsb. Arduino nie jest przystosowane do zasilania z dwóch stron więc głupiało i dlatego nie reagował (dlatego usuwany diodę d1 z ramps chcąc sterować zasilaczem). Żeby rozwiązać problem wystarczyło odłączyć od ramps 5Vsb. teraz działa jak marzenie
StudioKamar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 207
Rejestracja: 14 sty 2018, 18:34
Lokalizacja: Żnin
Drukarka: Anet A8
x 10

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

Post autor: StudioKamar »

Z 5vsb mozesz zasilic pi. Ja mam tak zrobione ze atx 5vsb zasila raspberry i to on steruje wszystkim. Plugin PSU po skonczeniu wydruku czeka do ochlodzenia drukarki i wylacza drukarke. Potem plugin automatic shutdown wylacza octoprinta.
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: OctoPrint - Sterowanie zasilaczem ATX

Post autor: Marcin.KnD »

Trzeba będzie tak zrobić
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”