Wydłużenie przewodów E3D

Czyli niech moc będzie z Tobą!
Rafix095
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 63
Rejestracja: 30 lis 2016, 11:40
x 2

Wydłużenie przewodów E3D

Post autor: Rafix095 »

W obecnej chwili w swojej drukarce korzystam z klona e3d titan+ oryginalny termistor semitec, jednak jego przewód jest trochę za krótki, czy mogę przeciać kabel w połowie i dolutować jakieś 30cm przewodu pomiędzy? Czy nie wpłynie to na wyniki pomiarów termistora? To samo pytanie co do grzałki. Czy te elementy można lutować?

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
Moja drukarka:
Cr10+ Bltouch
Dual- Z
Ekstruder e3d tytan aero
Stół 230V
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Wydłużenie przewodów E3D

Post autor: dragonn »

Możesz, jedynie ważne jest żeby nie lutować przy grzałce na odległości poniżej 10cm.
Rafix095
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 63
Rejestracja: 30 lis 2016, 11:40
x 2

Re: Wydłużenie przewodów E3D

Post autor: Rafix095 »

Ok, dzięki.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
Moja drukarka:
Cr10+ Bltouch
Dual- Z
Ekstruder e3d tytan aero
Stół 230V
remus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 67
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:36
x 4

Re: Wydłużenie przewodów E3D

Post autor: remus »

A dlaczego przy grzałce? dlaczego używacie błędnego nazewnictwa termistory stosuje się przy silnikach -PTC tu najczęściej masz NTC to zupełnie inna technologia.
Jest to czujnik rezystancyjny i możesz go ciąć gdzie chcesz, aby kabel był z miedzi najlepiej cynowanej i o średnicy maks 0.2mm około 100ohm na kilometr i małej impedencji.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Wydłużenie przewodów E3D

Post autor: McKee »

Popatrz nieco szerzej ;). Chodzi o to żeby miejsce lutowania nie było narażone na żadne obciążenia mechaniczne. Ludzie lubią dłubać przy głowicy. Ostatnie czego chcesz to ułamany przy termistorze kabel, brak zabezpieczeń programowych w firmware i pożar w domu ;).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
remus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 67
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:36
x 4

Re: Wydłużenie przewodów E3D

Post autor: remus »

Przez Czujnik pożar to ja takich cudów nie widziałem przez 20 lat doświadczenia, do zapłonu jet potrzebny prąd a to masz około 10mA i 2.5V.
Więc nie mogę na to spojrzeć szerzej bo fizyka nie kłamie. A jest zabezpiecznie programowe jeżeli PID po podaniu wysterowania RX nie widzi wzrostu temperatury daje sygnał stop prosta komenda IF. Napisz parę programów na Arduino i sam tak zrobisz. jeżeli tego nie masz to zmień gównianą płytę lub wgraj porządny soft.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Wydłużenie przewodów E3D

Post autor: McKee »

remus pisze:Przez Czujnik pożar to ja takich cudów nie widziałem przez 20 lat doświadczenia, do zapłonu jet potrzebny prąd a to masz około 10mA i 2.5V.
Więc nie mogę na to spojrzeć szerzej bo fizyka nie kłamie. A jest zabezpiecznie programowe jeżeli PID po podaniu wysterowania RX nie widzi wzrostu temperatury daje sygnał stop prosta komenda IF. Napisz parę programów na Arduino i sam tak zrobisz. jeżeli tego nie masz to zmień gównianą płytę lub wgraj porządny soft.
Zupełnie nie rozumiem o czym piszesz. Staraj się jakoś po polsku pisać ;) (albo jak dla dziecka - różni ludzie są na forum).
Rozumiem, że znasz się na elektronice ale:
Drukarki się palą i powodują pożary. To jest fakt a nie bezpodstawna obawa. Termistor nie powoduje pożaru ale 40W grzałka bez zabezpieczeń potrafi się rozgrzać do czerwoności. Elektronika w drukarkach bardzo często jest kiepska i czasem ma fabrycznie wyłączone zabezpieczenia. Nie wszyscy o tym wiedzą i nie wszyscy potrafią to samodzielnie zmienić.
Pytanie było z gatunku bardzo prostych: "jak długi przewód potrzebuje" - nie zrozumiałeś intencji poprzednika, bo masz klapki na oczach - stąd moja sugestia: spójrz na temat szerzej (znów się chyba ograniczyłeś (trudno zrozumieć Twoją wypowiedź) do 10mA i 2,5V a grzałka (zaledwie kilka mm obok termistora) ma sporo więcej - szersze spojrzenie jest potrzebne! :rotfl:).

PS.: i pamiętaj: na forum są ludzie, którzy nie potrafią miernikiem napięcia zmierzyć (tak, był taki przypadek) - nie mówię żeby "równać w dół", ale wymądrzanie się o "omach na kilometr" to zupełnie nie jest poziom rozumienia 80% forumowiczów. (Doradź innym jak się znasz, popraw wypowiedzi innych, ale nie trolluj każdej możliwej wypowiedzi (i naprawdę: staraj się zrozumieć wypowiedź i jej kontekst - temat tego termistora był już zamknięty - nie chcemy tu kolejnej gównoburzy forumowych nowicjuszy - znasz się na elektronice / jesteś zajebisty - wykorzystaj to dla dobra forum / innych użytkowników (ale też pamiętaj, że z większość z nich ma tanie chińskie drukarki ze wszelkimi problemami z tego wynikającymi)).
chemik72, dziobu, kretu, Kopytko, morf, dragonn, FlameRunner
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
remus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 67
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:36
x 4

Re: Wydłużenie przewodów E3D

Post autor: remus »

A spójrz szerzej, nie miej klapek na oczach. Skoro nie wie co i jak, to po wpisie zrozumie co ma zmierzyć i do czego się odnosić. Dzięki temu pogłębi wiedzę bo może zerknie i się zastanowi. Nie można nazywać BMW Fiatem po to wpis musi być konkretny, aby ktoś wiedział co to jest termistor- równie dobrze może powiedzieć drucik z czymś.
Zamiast powielać błędy i tracić czas na takie posty, staraj się być techniczny i używaj nazewnictwa odpowiedniego do danego tematu.
Rozumiem że chcesz być specem od mechaniki, elektroniki i programowania ale nie zawsze jest to możliwe.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Wydłużenie przewodów E3D

Post autor: dragonn »

Chłopie, weź pomyśl czasem. Dlaczego nie przy grzałce? Bo cholera mogą tą wystąpić temperatury przy których zwykła cyna się nie sprawdza. A co do samego nazewnictwa NTC, PTC https://pl.wikipedia.org/wiki/Termistor to nie mam zielonego pojęcia o co Ci chodzi.
FlameRunner, McKee
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”