Zazilacz ATX jako zasilacz drukarki - czy ten model bedzie OK?

Czyli niech moc będzie z Tobą!
bartus_s
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 30 kwie 2018, 13:47

Zazilacz ATX jako zasilacz drukarki - czy ten model bedzie OK?

Post autor: bartus_s »

Witam,

Pierwszy post tutaj i w ogole w temacie drukarek 3D jeszcze bardzo zielony jestem, licze na wyrozumialosc jesli cos z tego co pisze nie ma sensu :)

Posiadam zasilacz ATX FSP250-60GHT 85+ https://bulk.fsp-europe.com/fsp250-60ght-85 i chcialbym go uzyc do zasilenia drukarki 3D, ktora mam w planie zbudowac z nastepujacych komponentow:
- MKS SBase 1.3
- 5x Nema17
- Heated Bed (ok. 140W, 12V)
- Hot End (klon V6 J-Head)

Z tego co wyczytalem w necie, bede potrzebowal ok. 20-25A z PSU... Zasilacz ktory posiadam ma dwie linie 12V (nie jestem pewien czy sa polaczone, czy osobno), ktore moga zapewnic 14A i 17A przy mocy maksymalnej 228W. Z tego co kojarze z lekcji fizyki, 228W/12V=19A... I teraz pytania:

1. Czy mozna polaczyc dwie linie 12V zeby uzyskac maksymalne dostepne natezenie tzn. 19A?
2. Czy 19A wystarczy do zasilenia calej drukarki?
3. Czy jest jakis "sposob" zeby wykorzystac ten zasilacz w inny sposob (osobne zasilanie dla "hot bed", albo cos podobnego)?

Ogolnie chce sie dowiedziec czy powinienem szukac calkowicie nowego zasialacza, czego chcialbym uniknac jako ze buduje drukarke "po taniosci"...

Dzieki wielkie za odpowiedz!
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 1
Posty: 950
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: P3Steel, Prusa MK4
x 172

Re: Zazilacz ATX jako zasilacz drukarki - czy ten model bedzie OK?

Post autor: artur_n »

Te 19A to może być tak na styk w momencie grzania. Ja miałem zasilacz 20A i był tak gorący, że ciężko było go dotknąć.
Co prawda mój był chiński.

Sensownie jest kupić zasilacz serwerowy np Dell 700W na linii 12V i nie martwić się brakiem ani jakością napięcia/prądu. Koszt ok 50-60zł.
bartus_s
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 30 kwie 2018, 13:47

Re: Zazilacz ATX jako zasilacz drukarki - czy ten model bedzie OK?

Post autor: bartus_s »

@UP - dzieki za odpowiedz. Zdaje sobie sprawe, ze 19A jest 'na styk', ale musze rozwazyc wszystkie opcje zanim zdecyduje sie na nowy PSU...

Ponawiam pytanie: Czy laczenie dwoch lini 12V w zasilaczu ATX jest mozliwe i bezpieczne i czy moje kalkulacje maksymalnego natezenia sa poprawne tzn. czy 228W/12V=19A?

Opcja numer dwa - czy mozliwe jest puszczenie 12V 14A na elektronike+hot end i osobno, przy urzyciu MOSFETu 12V 17A na grzalke 'heated bed'? Rozumiem, ze nadal bede ograniczony przez maksymalna moc zasilacza i nie uzyskam jednoczesnie 14A+17A=31A, ale czy takie cos zadziala jesli temperatura 'heated bed' nie bedzie wysoka (druk przy urzyciu PLA)?
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Zazilacz ATX jako zasilacz drukarki - czy ten model bedzie OK?

Post autor: Kopytko »

Jak rozbierzesz zasilacz atx w celu jego przerobienia do dzialania jako zasilacz bedziesz widzial wszystkie linie 12v zapewne wpiete pod jeden duzy styk. Tak maja tanie zasilacze wydzielone linie zasilania maja tylko drogie. Na obudowie zasilacza masz tabliczke z opisem jaki jest dopuszczalny maksymalny prad. Nie rozumiem twojego rozumowania z tym mosfetem.
Ja w 3 drukarkach mam zasilacze 12v od della ktore maja 18A i daja rade spokojnie nawet ze stolem 200x300 zasilajac wszystko . W allegro wystarczy wbic dell 18A i zjadziesz czasem nawet za 20zl.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
bartus_s
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 30 kwie 2018, 13:47

Re: Zazilacz ATX jako zasilacz drukarki - czy ten model bedzie OK?

Post autor: bartus_s »

Niestety wyglada na to, ze 12V1 i 12V2 to dwie osobne linie - zolte kable sa przylutowane w dwoch roznych miejscach na PCB... Teraz pytanie, czy jesli zmierze opor miedzy nimi i miernik wskaze ~0.0 [ohm] to czy oznacza to, ze linie sa polaczone (i mozna je fizycznie polaczyc na wyjsciu), czy nie do konca?

Co do MOSFETu... Jesli obu lini 12V nie bedzie sie dalo polaczyc, to czy jedna z nich mozna podpiac przez MOSFET do grzalki i kontrolowac ja sygnalem z MKSu, a druga linie 12V uzyc do zasilania elektroniki?

Jak juz zaznaczylem na wstepie, jestem kompletnie zielony w temacie i moze to co pisze nie ma sensu :)

Dzieki jeszcze raz!
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: Zazilacz ATX jako zasilacz drukarki - czy ten model bedzie OK?

Post autor: Artu »

Jeśli jesteś "zielony w temacie", to kup na przykład ZASILACZ MICROSOFT XBOX ONE 215W 12V 17.9A, bo możesz zrobić sobie "krzywdę" przy przeróbkach :sad:
Kopytko pisze:...W allegro wystarczy wbic dell 18A i zjadziesz czasem nawet za 20zl.
Takie "rarytaski" już sie nie trafiają :mrgreen: zasilacz dell 18A
Kopytko
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Zazilacz ATX jako zasilacz drukarki - czy ten model bedzie OK?

Post autor: Berg »

... i jeśli jeszcze nie kupiłeś, to lepiej nie planuj nowej drukarki w oparciu o mks sbase 1.3
bartus_s
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 30 kwie 2018, 13:47

Re: Zazilacz ATX jako zasilacz drukarki - czy ten model bedzie OK?

Post autor: bartus_s »

@UP: Czy moglbys rozwinac swoja mysl, prosze? Cos konkretnego nie tak z ta plytka w porowaniu z RAMPS i innymi w podobnym budzecie?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Zazilacz ATX jako zasilacz drukarki - czy ten model bedzie OK?

Post autor: dragonn »

bartus_s pisze:@UP: Czy moglbys rozwinac swoja mysl, prosze? Cos konkretnego nie tak z ta plytka w porowaniu z RAMPS i innymi w podobnym budzecie?
DRV oraz przynajmniej widziałem już kilka osób które miały problem z stabilnością działania.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Zazilacz ATX jako zasilacz drukarki - czy ten model bedzie OK?

Post autor: Berg »

drv i nic więcej nie trzeba pisać. więcej znajdziesz tu na forum. Chyba, że twój cel to zbudowanie głośnej drukarki, brzydko drukującej ale za to szybkiej. To da radę. Tylko po co skoro da się pogodzić wszystkie cechy, czyli szybko, ładnie i cicho.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”