Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Czyli niech moc będzie z Tobą!
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 6
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: TDI-CAD »

Nigdy w życiu ni udało mi się naprawić części elektronicznej poprawiając luty. Nie wierzę w zimne luty. To legenda...
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 2
Posty: 950
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: P3Steel, Prusa MK4
x 172

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: artur_n »

To mało w życiu widziałeś. Osobiście kilkukrotnie trafiłem na zimne luty. Ostatnio w ten sposób przywróciłem do życia taty TV.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: dragonn »

TDI-CAD pisze:Nigdy w życiu ni udało mi się naprawić części elektronicznej poprawiając luty. Nie wierzę w zimne luty. To legenda...
Nie naprawiam dużo elektroniki ale mi się zdarzyło, pytanie co rozumiesz pod pojecie zimny lut?
Bo nie wmawiaj mi że takie coś https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... joint2.jpg to nie jest problem i się nie zdarza
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 6
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: TDI-CAD »

Jeżeli coś działa od nowości i się spierdzieli to poprawa "zimnych" lutów - to działanie amatora., jak się uda, bez zrozumienia co się naprawdę stało...
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: dragonn »

TDI-CAD pisze:Jeżeli coś działa od nowości i się spierdzieli to poprawa "zimnych" lutów - to działanie amatora., jak się uda, bez zrozumienia co się naprawdę stało...
Jeśli mówisz o czymś normalnie nowym - możliwe, ale jeśli mówisz o czymś chińskim nowym - tak tu mogą być normalnie fabrycznie zimne luty.
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 6
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: TDI-CAD »

Wracając do niedziałającego zasilacza, to stawiam na któryś z kondensatorów, który otwiera bramkę tranzystora. Jak się spierdzielili to nie ma tranzystor impulsu aby otworzyć bramkę.I tu potrzebujący elektronika, który zna te zasilacze...
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5843
Kontakt:

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: dziobu »

TDI-CAD pisze:Jeżeli coś działa od nowości i się spierdzieli to poprawa "zimnych" lutów - to działanie amatora., jak się uda, bez zrozumienia co się naprawdę stało...
Ani trochę. Dalej takie rzeczy się dzieją i wynika to przeważnie z g*wnianej cyny, niedogrzanego luta albo nie umytej PCB. Urządzenie działa sobie dwa miesiace i pada bo pod złączem cyna nie trzyma już pinu. Bywały i złącza (skręcane 2-3 pinowe) które dawało się ręką wyciągnąć z płyty mimo że teoretycznie były przylutowane. Najprawdopodobniej były to podróbki; w kazdym razie cała partia poszła na hasiok ;p

Tak szacunkowo to 1/3-1/4 chińszczyzny którą naprawiam (głównie zabawki) cierpi właśnie na zimne/złe lutowanie.
jarn
Postów w temacie: 1
Posty: 200
Rejestracja: 06 maja 2017, 00:13
Lokalizacja: Strzelno
Drukarka: Delta, HevORT
x 37

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: jarn »

Kondensator 47uF/63V po stronie pierwotnej wymień. Albo podobny, nawet jeśli nie jest spuchnięty.
Ostatnio zmieniony 18 lis 2018, 00:01 przez jarn, łącznie zmieniany 1 raz.
TDI-CAD
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 6
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: TDI-CAD »

Żaby nie było wątpliwości to poprawiłem wszystkie luty z cyną zawierającą PB. Wiadomo ja coś nie działa to pierwszy odruch. Jednak bardzo nie lubię rozwiązań, których działania nie rozumiem..
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: dragonn »

TDI-CAD pisze:Żaby nie było wątpliwości to poprawiłem wszystkie luty z cyną zawierającą PB. Wiadomo ja coś nie działa to pierwszy odruch. Jednak bardzo nie lubię rozwiązań, których działania nie rozumiem..
Ale co to rozumieć? Jak pomoże to znaczy że gdzieś był lut który nie trzymał tak jak miał. Możesz oczywiście go szukać ręcznie i dokładnie tego co trzeba poprawić, ale czasem szybciej jest przelutować wszystkie i tyle.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”