Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Czyli niech moc będzie z Tobą!
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 6
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: TDI-CAD »

Wiadomo..
dragonn pisze:
TDI-CAD pisze:Żaby nie było wątpliwości to poprawiłem wszystkie luty z cyną zawierającą PB. Wiadomo ja coś nie działa to pierwszy odruch. Jednak bardzo nie lubię rozwiązań, których działania nie rozumiem..
Ale co to rozumieć? Jak pomoże to znaczy że gdzieś był lut który nie trzymał tak jak miał. Możesz oczywiście go szukać ręcznie i dokładnie tego co trzeba poprawić, ale czasem szybciej jest przelutować wszystkie i tyle.
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: sp6vgx »

Powiedzmy sobie tak zimne luty występują, ale nie można wszystkiego na nie zwalać. Jednak inspekcję PCB zwłaszcza w tanim chińskim sprzęcie warto zrobić, tutaj przydaje się dobra lupa lub najlepiej mikroskop stereoskopowy i jakiś szpikulec którym możemy sprawdzić luty które niezbyt ładnie wyglądają na zasadzie naciskania na wystającą nogę czy się nie rusza itp. Tutaj sama cyna bezołowiowa lubi pękać zwłaszcza na grubszych końcówkach jak było to w opisanym w pierwszym poście zasilaczu. Poza zimnymi lutami mogą też występować jakieś zwarcia np. powodowane drobnymi resztkami cyny jaka pozostała w formie małych kuleczek itp. Ja poprawiłem jeszcze luty które ewidentnie źle wyglądały...

Po inspekcji jak nic nie znajdziemy trzeba podejść już metodycznie - czyli poszukać najlepiej noty aplikacyjnej sterownika przetwornicy lub jak jest coś nietypowego rozrysować schemat aby wiedzieć gdzie jest zasilanie, gdzie jest feedback itd.

Dalej to wiadomo pomiary np. sprawdzić zasilanie sterownika itd., czasem może być potrzebny oscyloskop aby sprawdzić czy kluczowane są tranzystory - ale tutaj UWAGA

Należy pamiętać że przy pomiarach po stronie pierwotnej nie mamy izolacji galwanicznej więc nigdy nie można mierzyć oscyloskopem jeśli nie jest on podłączony do zasilania przez dodatkowy transformator separujący. Próba pomiarów bez transformatora zakończy się najprawdopodobniej uszkodzeniem sprzętu pomiarowego, oraz zadziałaniem zabezpieczeń w instalacji elektrycznej... W najgorszym wypadku może dojść do porażenia osoby mierzącej.

Może piszę to na wyrost - ale jak ktoś jest nawet początkującym elektronikiem i nigdy nie naprawiał przetwornic trzeba to robić z głową i uważać bo pracujemy z napięciami niebezpiecznymi dla życia.

Reasumując jak się nie ma pojęcia co może być przyczyną lepiej na wariata nie naprawiać, kondensatory można sprawdzić i wymienić. Ale tutaj jak kondensator wygląda ok (nie jest wylany, spuchnięty itd.) warto zmierzyć jego pojemność i ESR czy aby na pewno warto go wymieniać. Wymienić można owszem wszystkie kondensatory jak zastosowane są kiepskiej firmy, ale ma to bardziej na zasadzie wydłużyć życie naszej przetwornicy...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: tig33r »

Po kontakcie z serwisem Chińczyk ma mi wysłać nowy zasilacz.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: Berg »

Znalazłem taki materiał, dość obszerny, kompletny i nie dla każdego:

https://readerspage.files.wordpress.com ... rebook.pdf

Typowe opisane problemy:
1. No power
2. Low output voltage
3. High output voltage
4. Power Cycling/Blinking
5. Power Shutdown and
6. Intermittent Power Problem

Właśnie zastanawiałem się co z zasilaczem od Delty. Zobaczymy.
Ad 2. Low output voltage
"Most of the time it was the bad filter capacitor along the line that causes the voltage to drop."

Dla każdego jest materiał Toma


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=gHBpDxf6eVA
Załączniki
smpsrepairebook.pdf.zip
(9.32 MiB) Pobrany 176 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”