Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Czyli niech moc będzie z Tobą!
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: sp6vgx »

3 posty pod rząd ładnie ale ok problem z drukarką rozwiązany ale lecimy co i jak...

Na początku sprawdziłem bezpiecznik przy gnieździe zasilania oczywiście sprawny, LED na zasilacz nie świeci drukarka martwa...
Więc na początek podpięcie do zasilacza laboratoryjnego elektroniki aby sprawdzić czy sprzęt działa (tzn. nie dostała elektronika).
IMG_20180618_230123_HDR.jpg
Drukatka się odezwała, pobór prądu ok... no to bierzemy się za wymontowany zasilacz... Marki AC/DC :DD (żart no ale nikt się do niego nie przyznaje jako producent...)
IMG_20180618_225305.jpg
Kolejna sprawa to rozmontowanie i rzut oka na części z czego to zrobione (może komuś się przyda).
IMG_20180618_230835_HDR.jpg
IMG_20180618_231025_HDR.jpg
IMG_20180618_231039_HDR.jpg
IMG_20180618_231052_HDR.jpg
Generalnie tak bezpiecznik na płycie zasilacza sprawny, termistory zabezpieczające 5om sprawne, podwójna dioda sprawna, tranzystory mocy sprawne... zasilacz nie działa... Pierwsza myśl w sumie nie dostała przetwornica po pierwotnej stronie więc może sterownik lub coś po stronie wtórnej i przez to nie startuje...

Więc zabrałem się za dokładniejsze oględziny układu w tym PCB od strony druku...
IMG_20180618_230846_HDR.jpg
No i bingo.... jest...
IMG_20180619_001005_HDR.jpg
Piękny lut i to na samym złączu zasilania 230V :mrgreen:

Generalnie na chwile obecną poza poprawą tego lutu poprawiłem sporo innych które niezbyt mi się podobały i w przyszłości mogły powodować problemy... Z elementów mocy zdjąłem "kondomy" w jakie je oryginalnie wpakowano i dałem przyzwoite przekładki izolujące.

Na chwilę obecna w zasadzie tyle drukarka żyje i już lecą kolejne wydruki :DD

Pozostaje jeszcze do poprawki dodanie jakiegoś radiatora na tranzystory mocy bo ta blaszka od konserwy która jest oryginalnie nie wróży dobrze na przyszłość... ale to już nie dzisiaj bo piłowanie radiatorów z aluminium, wiercenie itd. to nie robota na środek nocy bo sąsiedzi by mnie chyba zabili (niestety będzie trzeba dorobić jakiś radiator na zewnątrz i solidnie do niego zamontować tranzystory)... Ot tyle można chyba z tym cudem zrobić. Zresztą to dotyczy chyba wszystkich takich zasilaczy Made in china dostępnych na rynku...

Jak widać nie taki diabeł straszny jak go malują, obyło się bez większych wydatków mimo tego że te zasilacze w I3 Mega niby padają... NIe trzeba nawet kupować nowego tylko mądrze podejść do sprawy.

Jeszcze taka rada jak wywali wam bezpiecznik to nie wkładajcie nowego i nie odpalajcie bo to pogarsza sprawę. Jak już to wpiąć zamiast bezpiecznika zwykłą żarówkę 60W 230V jak będzie świecić to macie uszkodzenie po stronie pierwotnej przetwornicy (np. zwarcie tranzystorów itp.)... ale nie wywalicie w ten sposób termistorów zabezpieczających i nie narobicie większych strat...

No i pamiętać że mamy do czynienia z napięciami niebezpiecznymi dla życia, podstawa to rozwaga w tym po rozebraniu uważać na duże elektrolity i je rozładować !!!
FlameRunner
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
inf-el
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 15 sie 2018, 16:57

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: inf-el »

Też mi padł zasilacz. Sprawdzę twoją ścieżkę naprawczą. Może skończy się tylko na lutowaniu.
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: tig33r »

Umarł mi dzisiaj dokładnie taki sam z anycubic kossel linear plus podczas rozgrzewania stołu. :DD
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: FlameRunner »

tig33r pisze:Umarł mi dzisiaj dokładnie taki sam z anycubic kossel linear plus podczas rozgrzewania stołu. :DD
viewtopic.php?f=66&t=3256 ;)
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: tig33r »

Rozkręciłem i takiego syfu jak u rafala to tam nie ma. :DD Luty też wyglądają normalnie, bezpiecznik cały, a zasilacz nie działa.
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 1
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: arkomania.pl »

Jeśli wszystkie elementy na pierwszy rzut oka wyglądają dobrze (sprawdzone półprzewodniki, zimne luty itp.)
to wymień kondensator elektrolityczny zasilający układ scalony poprzez diodę z transformatora.
Najczęściej jest to 33uF lub 47uF na 50V 105C. Najlepiej wymienić na 100V. Musi być przynajmniej na 105C.
To najczęstsza cicha usterka w zasilaczach impulsowych, które już trochę popracowały.
Kondensator znajduje się blisko układu scalonego.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7565
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2669

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: Berg »

i 5 parę razy sprawdź płytkę od spodu. Tych zimnych lutów czasem prawie nie widać. dopiero jak porusza się elementem. W sumie to można profilaktycznie przejechać lutownicą. Zwłaszcza elementy z grubszymi końcówkami, złącza bo na nich najczęściej powstają zimne luty.

BTW: mój zasilacz i tak coś nie działa. albo raz działa - 12V po chwili spada do 3.5 V. W momencie gdy odcinam zasilanie, to na chwilę znowu daje 12V, do wyładowania kondensatorów.

Nie chce mi się szukać. Chyba że ktoś ma jakąś podpowiedź co sprawdzić.
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: tig33r »

Przeleciałem luty lutownicą i dalej martwy. Kondensatora nie wymieniałem, bo nie mam pod ręką. Jeśli ktoś z Krakowa jest w stanie go naprawić za cenę nie podwajającą jego wartości to jestem chętny, jeśli nie to wyląduje chyba w koszu.
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 6
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: TDI-CAD »

Objawy:
Zasilacz mając zasilanie na wejściu 240V nie nie przekształca napięcia na 12V, Bezpiecznik sprawdzony,
Dzieje się tak bardzo losowo. Można powiedzieć, że 50/50% działa, nie działa.
Jak już zasiarcz "załapie" to działa ok, jednak do następnego uruchomienia i tu fifty-fifty, zadziała lub nie.
Naprawa:
- pierwsze co robi amator to poprawa lutów, jednak dla mnie "zimny lut" jest tak samą legendą jak zatkana dysza. To nie bardzo ma się prawo stać,
- oględziny kondensatorów elektrolitycznych, czy nie puchną,
- i tu nie mam pomysłu co powinienem dalej sprawdzać ?
Arkomania pisał coś o kondonach i diodach na wejściu do scalaka, ale nie ogarniam tego...
Potrzebował bym kilka wskazówek co jak sprawdzić za pomocą multimetru lub w ostateczności oscyloskopu.
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 2
Posty: 950
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: P3Steel, Prusa MK4
x 172

Re: Naprawa/poprawa taniego chińskiego zasilacza (z i3 MEGA)

Post autor: artur_n »

TDI-CAD pisze: Naprawa:
- pierwsze co robi amator to poprawa lutów, jednak dla mnie "zimny lut" jest tak samą legendą jak zatkana dysza. To nie bardzo ma się prawo stać,
Chyba żartujesz? To podstawowa rzecz do sprawdzenia. Zdziwił byś się jak często potrafią wystąpić.
dragonn
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”