4 stoły 213x213 a ramps

Czyli niech moc będzie z Tobą!
ma3x
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 21
Rejestracja: 10 gru 2018, 19:14

4 stoły 213x213 a ramps

Post autor: ma3x »

Witam
Pytanie do ekspertów w temacie - Jak podłączyć 4 stoły 200x200 do ramps?
Czy da radę podłączyć wszystkie 4 pod jeden mosfet ?
Jakie napięcie 12v czy 24v ?(podejrzewam że 24 ale nie jestem elektronikiem i nie znam się na tyle by to ustalić)
Stoły to MK2B 213x213 z czego część grzejna to 200x200
Za jakąkolwiek poradę dziękuję z góry :)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: 4 stoły 213x213 a ramps

Post autor: FlameRunner »

Przez przekaźnik lub kilka przekaźników.
Na pewno nie podpinaj wszystkiego bezpośrednio do wyjścia w RAMPS-ie, chyba że chcesz go wysłać w kosmos.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: 4 stoły 213x213 a ramps

Post autor: dragonn »

RAMPS bez przeróbkę nie obsługuje 24V, spali CI się stabilizator w Arduino.
Jeden mosfet i a wręcz sama wtyczka nie wytrzyma takiego prądu.
Ale jeden taki układ https://blackfrog.pl/modul-mks-mosfet-d ... p-699.html może dać radę, trzeba policzyć prąd (a zależy on też od napięcia, czy 12V czy 24V).
A dwa już na pewno dają radę spokojnie
Awatar użytkownika
RaveOn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 129
Rejestracja: 23 lis 2018, 13:30
Lokalizacja: Szczecin / Oslo
Drukarka: Prusa MK3S
x 39

Re: 4 stoły 213x213 a ramps

Post autor: RaveOn »

Teoretycznie, jeśli zastosujesz odpowiednio mocny, zewnętrzny mosfet to nie będzie to dla Rampsa problem, bo on będzie tylko załączał ten tranzystor. Tak czy inaczej, użyłbym np. jakiegoś SSR'a, dla pełnej izolacji galwanicznej elektroniki drukarki od zasilania grzałek stołu.
Ender 3 - SPRZEDANY
Prusa MK3S - Uruchomiona :D
Hevo - W fazie rozważań ;)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: 4 stoły 213x213 a ramps

Post autor: dragonn »

FlameRunner pisze:Przez przekaźnik lub kilka przekaźników.
Przekaźniki nie nadają się do sterowania stołem, a przynajmniej nie te mechaniczne (co innego SSR).
Częste przełączanie szybko spali styki na przekaźniku co może skutkować stopienie się ich na stałe i grzanie stołu cały czas pełną mocą.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: 4 stoły 213x213 a ramps

Post autor: dragonn »

RaveOn pisze:Teoretycznie, jeśli zastosujesz odpowiednio mocny, zewnętrzny mosfet to nie będzie to dla Rampsa problem, bo on będzie tylko załączał ten tranzystor. Tak czy inaczej, użyłbym np. jakiegoś SSR'a, dla pełnej izolacji galwanicznej elektroniki drukarki od zasilania grzałek stołu.
Nie nadążam :roll: , większość SSR jest AC-DC. Dobre SSR DC-DC są dość drogie, a moduł z mosfetem który podałem też ma izolację galwaniczną.
Awatar użytkownika
RaveOn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 129
Rejestracja: 23 lis 2018, 13:30
Lokalizacja: Szczecin / Oslo
Drukarka: Prusa MK3S
x 39

Re: 4 stoły 213x213 a ramps

Post autor: RaveOn »

dragonn pisze:
RaveOn pisze:Teoretycznie, jeśli zastosujesz odpowiednio mocny, zewnętrzny mosfet to nie będzie to dla Rampsa problem, bo on będzie tylko załączał ten tranzystor. Tak czy inaczej, użyłbym np. jakiegoś SSR'a, dla pełnej izolacji galwanicznej elektroniki drukarki od zasilania grzałek stołu.
Nie nadążam :roll: , większość SSR jest AC-DC. Dobre SSR DC-DC są dość drogie, a moduł z mosfetem który podałem też ma izolację galwaniczną.
Tego wiedzieć nie mogę, bo nie sprawdzałem ani linku, ani fizycznie takiego modułu nie widziałem :)
Podałem tylko możliwe rozwiązanie (Odpowiedni mosfet lub SSR), to czy SSR DC-DC jest drogi czy nie to już inna bajka. Nie wiem za czym nie nadążasz :)
Ender 3 - SPRZEDANY
Prusa MK3S - Uruchomiona :D
Hevo - W fazie rozważań ;)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: 4 stoły 213x213 a ramps

Post autor: dragonn »

RaveOn pisze: Tego wiedzieć nie mogę, bo nie sprawdzałem ani linku, ani fizycznie takiego modułu nie widziałem :)
Podałem tylko możliwe rozwiązanie (Odpowiedni mosfet lub SSR), to czy SSR DC-DC jest drogi czy nie to już inna bajka. Nie wiem za czym nie nadążasz :)
Za odpisywaniem w temacie :lol: . Ledwo zacytowałem FR a tu następny post :D.
Mam taki moduł i ma on właśnie optoizolator, na zdjęciu co podałem go również go widać. Jest to dokładnie 4N35.
Awatar użytkownika
RaveOn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 129
Rejestracja: 23 lis 2018, 13:30
Lokalizacja: Szczecin / Oslo
Drukarka: Prusa MK3S
x 39

Re: 4 stoły 213x213 a ramps

Post autor: RaveOn »

dragonn pisze: Za odpisywaniem w temacie :lol: . Ledwo zacytowałem FR a tu następny post :D.
Mam taki moduł i ma on właśnie optoizolator, na zdjęciu co podałem go również go widać. Jest to dokładnie 4N35.
No to chyba że tak :D
Taka izolacja to jedyne sensowne wyjście. Mosfety, szczególnie te tańsze, jak dostaną przebicia (G-D lub S-D, najczęściej), to albo upalą takiego Rampsa, albo zrobią ze stołu patelnię :D Także taki moduł jak zalinkowałeś faktycznie jest dobrym rozwiązaniem. No i zdecydowanie najtańszym (nawet zakładając, że ktoś sam ulepi coś takiego).
Ender 3 - SPRZEDANY
Prusa MK3S - Uruchomiona :D
Hevo - W fazie rozważań ;)
ma3x
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 21
Rejestracja: 10 gru 2018, 19:14

Re: 4 stoły 213x213 a ramps

Post autor: ma3x »

Dzięki wszystkim za ekspresowe odpowiedzi :)
Mosfet właściwie już kupiłem na aledrogo do Endera 4 którego posiadam i jest to mosfet do 30A
Nie mogę znaleźć na sieci jakie obciążenie ma jeden stół i jest jeszcze kwestia podłączenia sterowania.
Z jednym mosfetem ok ale np: jeśli podepnę 2 stoły do jednego mosfeta to jak podpiąć sterowanie by Ramps sterował oboma mosfetami ?
Jeszcze pozostaje kwestia podłączenia termistorów do Ramps-a. Jakieś pomysły czy sugestie mile widziane :)
Co do SSR-a to raczej zgodzę się z tym że mechaniczne rozwiązania są raczej problematyczne z czasem :) Ale jeśli nic innego nie da rady to kto wie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”