Stół grzany rezystorami grzejnymi, a bezpieczeństwo

Czyli niech moc będzie z Tobą!
Norbert
Postów w temacie: 9
Posty: 135
Rejestracja: 15 paź 2017, 14:52
x 8

Stół grzany rezystorami grzejnymi, a bezpieczeństwo

Post autor: Norbert »

Witam, zakupiłem rezystory grzejne 5W, 24 V
Przykleiłem w ramach testu do stołu jak na zdjęciu. Podłączone są równolegle do starego zasilacza od laptopa ze zdjęcia.
Stół grzeje się do temperatury ok 50 st. C w 25 - 30 min. Problem jest taki, że w miejscu gdzie nie ma aluminium, szyba jest ledwo ciepła.

1) pytanie mam takie: Czy bezpiecznie jest podłączyć rezystor grzejny 24 V do zasilacza 19,5 V ?
Według moich obliczeń na każdym z rezystorów wydzieli się ok. 3,3 W mocy, czyli na 12 rezystorach ok 40 W. Czyli zasilacz ma spory zapas.
2) pytanie: Czy na równomierne rozprowadzenie ciepła w miejscach gdzie aluminium nie dotyka szyby pomogło by nałożenie na szybę pasty termoprzewodzącej? Czy macie może inne pomysły?
3) pytanie: Czym najlepiej zaizolować stół od spodu, żeby ograniczyć straty temperatury?

Chodzi mi głównie o to czy mojej konstrukcji można używać bez obaw o jakiś pożar, lub inne zagrożenia.
Proszę o jakieś podpowiedzi.
Pozdrawiam.
Załączniki
91521406_251301885912099_1915302925773570048_n.jpg
91841456_842547582913670_1821674992362848256_n.jpg
Holgin
Postów w temacie: 2
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Stół grzany rezystorami grzejnymi, a bezpieczeństwo

Post autor: Holgin »

Ten stół nie jest zbyt dobrym pomysłem. 40W do grzania stołu to prawie nic, przynajmniej 100 W wypada mieć.

Szkło ma bardzo niskie przewodnictwo cieplne, więc żeby je równomiernie nagrzać, trzeba pod spodem mieć płytę aluminiową, która wyrówna temperature, ale w przypadku takich małych rezystorów, grzanie jest prawie punktowe, więc i tak pewnie jakiś gradient by był.

W roli izolatora dobrze sprawdza się korek.
arkomania.pl, Norbert
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Stół grzany rezystorami grzejnymi, a bezpieczeństwo

Post autor: japim »

Holgin pisze:Ten stół nie jest zbyt dobrym pomysłem. 40W do grzania stołu to prawie nic, przynajmniej 100 W wypada mieć.
40W to nic.
100W to też prawie nic.
Najzwyklejszy stół MK2A lub B bierze ok 140W przy 12V.
A dobre grzanie zaczyna sie przy 300 - 500W (grzałki silikonowe).
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7565
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2669

Re: Stół grzany rezystorami grzejnymi, a bezpieczeństwo

Post autor: Berg »

@Norbert widzę, że to stół od K8400, czyli masz taką drukarkę jak ja.

Jeśli masz oryginalny zasilacz, to on niestety ma tylko 150W i nie nadaje się do grzania stołu. W dodatku nietypowe napięcie.

Masz kilka sposobów na rozwiązanie problemu. Przy czym każdy ma wspólny element. Wymiana tej ażurowej blachy na pełną.

Potem:

1. przykleić do niej te rezystory grzejne co masz i dodać drugi zasilacz 300-350W 24V + dodatkowy MOSFET sterujący.

2. dodać przekaźnik SSR i grzałkę silikonową 220V 200W - jak tak zrobiłem

Dobrze jest też wydrukować nieco inne mocowania pod stołem i śrubki z regulacją przenieść na rogi z tyłu, krawędź z przodu

Dobrze jest też przy okazji podkleić szybę foliami magnetycznymi, wywalić coropad i używać kleju typu dimafx.
Norbert
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Stół grzany rezystorami grzejnymi, a bezpieczeństwo

Post autor: kapi »

rafaljot pisze:@Norbert widzę, że to stół od K8400, czyli masz taką drukarkę jak ja.

i ja i ja ;)
rafaljot pisze: Jeśli masz oryginalny zasilacz, to on niestety ma tylko 150W i nie nadaje się do grzania stołu. W dodatku nietypowe napięcie.
Masz kilka sposobów na rozwiązanie problemu. Przy czym każdy ma wspólny element. Wymiana tej ażurowej blachy na pełną.

czemu pełną. ja używam tej oryginalnej. strat nie licze, bo sa niepoliczalne. i tak ciepło w gwizdek. ale płyta grzejna jest >TAKA<
Przy zasilaczu 300V 15V mam 2 mosfety ustawione razem spięte. zwykłe na 12V.
wtedy mam jeden zasilacz do całej maszyny.
rafaljot pisze: Dobrze jest też wydrukować nieco inne mocowania pod stołem i śrubki z regulacją przenieść na rogi z tyłu, krawędź z przodu
Dobrze jest też przy okazji podkleić szybę foliami magnetycznymi, wywalić coropad i używać kleju typu dimafx.
albo hegron :) ja lece na szkle kominkowym,

ale wiadomo - co kto lubi ;) :piwo:
nie porównuję do 24V bo to nie moja bajka.
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Norbert
Postów w temacie: 9
Posty: 135
Rejestracja: 15 paź 2017, 14:52
x 8

Re: Stół grzany rezystorami grzejnymi, a bezpieczeństwo

Post autor: Norbert »

W roli izolatora dobrze sprawdza się korek.
Dzięki :thumbup:
40W to nic.
100W to też prawie nic.
Mam taki zasilacz na stanie, a nie chce za dużo wydawać na stół(przynajmniej na chwile obecna).
Stół miał mieć 80 W, ale pomyliłem się i zamówiłem rezystory 5W zamiast 10 W. przykleiłem do stołu taśmą kaptonową i okazało się, że nagrzewa się do 50 st C. w pół godziny, więc jak zaizoluję stół to będzie się grzał trochę szybciej( jak na razie mi to wystarczy). Z racji, że drukuję tylko z PLA i zamierzam z PET-G to myślę że te 50 st. C będzie dawało radę, jak myślicie?


@rafaljot
Tak to K8400
Masz kilka sposobów na rozwiązanie problemu(...) Wymiana tej ażurowej blachy na pełną.
Myślałem o tym, wiesz skąd można zamówić taką blachę ciętą na wymiar + otwory? W miarę tanio i dobrze, ale głównie dobrze? :D
1. przykleić do niej te rezystory grzejne co masz i dodać drugi zasilacz 300-350W 24V + dodatkowy MOSFET sterujący.
nie mam zasilacza 24 V, dałęm 19.5 V bo taki mam jako dodatkowe zasilanie samego stołu, Czy mogę MOSFETEM załączać ten zasilacz bezpośrednio z płyty głównej mojej drukarki? Tam płyta ma chyba 12 V. Mam bardzo znikomą wiedzę elektroniczną i nie chciał bym czegoś zepsuć.

220 V jak na razie w ogóle nie rozważam z racji na powyższe. Czytałem trochę o tym na forum, że trzeba stół uziemiać, żeby się przypadkowo nie zabić, nie wiem nawet jak to zrobić. Czy wystarczy podłączyć przewód do stołu i drugim końcem do uziemienia w gniazdku, tyle wystarczy i już bezpiecznie?
Dobrze jest też przy okazji podkleić szybę foliami magnetycznymi, wywalić coropad i używać kleju typu dimafx.
Mógłbyś rozwinąć? bo nie mam pojęcia jakie zadanie miała by ta folia magnetyczna?
Jeżeli PLA będzie się odklejało od podkładki, to wywalę ją i zostawię samą szybę.

@kapi A jak zamocowałeś ten stół na oryginalnej płycie z Vertexa, otwory montażowe pasują, czy coś kombinowałeś?
bo też myślałem o tym stole, ktoś z forum go polecał, możliwe że nawet to byłeś Ty :D
Holgin
Postów w temacie: 2
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Stół grzany rezystorami grzejnymi, a bezpieczeństwo

Post autor: Holgin »

Do PETG stół 70-80 stopni. Jeżeli czekanie tyle czasu Ci nie przeszkadza to możesz próbować na 50 ;)
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Stół grzany rezystorami grzejnymi, a bezpieczeństwo

Post autor: kapi »

Norbert pisze:
@kapi A jak zamocowałeś ten stół na oryginalnej płycie z Vertexa, otwory montażowe pasują, czy coś kombinowałeś?
bo też myślałem o tym stole, ktoś z forum go polecał, możliwe że nawet to byłeś Ty :D
Tą grzałkę już kilka razy wklejałem na forum.
U mnie stół jest wzmocniony, na płycie 8mm. Ale mam oryginalną blaszkę vertexa jako bazę.
Szkło jest mocowane klipsami do płyty vertexa, a grzałka przykrecona śrubkami M3, które dodatkowo stanowią ograniczniki do szyby.
Mocowanie vertex
Mocowanie vertex
Klipsy drukowane z abs, od spodu wkręcone długie śruby do regulacji nakrętką mosiężną
Norbert
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Norbert
Postów w temacie: 9
Posty: 135
Rejestracja: 15 paź 2017, 14:52
x 8

Re: Stół grzany rezystorami grzejnymi, a bezpieczeństwo

Post autor: Norbert »

@kapi Czy to wszystko nie jest za ciężkie dla tego oryginalnego mocowania stołu?
Myślisz, że udało by się zamontować stół który kupiłeś bezpośrednio na oryginalnym z Vertexa?
O ile Ci się zmniejszyło pole robocze w osi Z?
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Stół grzany rezystorami grzejnymi, a bezpieczeństwo

Post autor: kapi »

Ta Środkowa płyta jest ori i jeśli pamiętam, to tam są śruby 3, wpuszczone w stół, więc możesz je "przykryć" grzałką.
Śruba TR8x1.5 jest zdecydowanie samohamowna więc nie widzę problemu.
Należy tylko wykonać otworki do przykrecenia grzałki.
ori mocowania szyby na pewno nie będą pasować - do zmieni się grubość.
Pole w Z mam 190 i jeszcze miejsce, gdyż całą obudowę mam przerojektowaną.
W X mam teraz 210, Y 190.

Szukaj hasła "czołg" :) w temacie K8400
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”