Przewody ekranowane czy zwykłe?

Czyli niech moc będzie z Tobą!
Awatar użytkownika
kaworu
Postów w temacie: 5
Posty: 189
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:00
x 15

Re: Przewody ekranowane czy zwykłe?

Post autor: kaworu »

Kacper pisze:Heh ale mi namieszaliście w głowie... to gdzie w końcu jakie kable mam dać?
Te które Ci się bardziej podobają. :D
Kacper pisze:A skoro już rozmawiamy o kablach... nie orientuje się ktoś jaką temperaturę wytrzymują przewody silikonowe?
Tyle co sam silikon - 250 w porywach do 300 stopni. Ale osobiście wole oplot bawełniany, ale to tak tylko osobiście.
Awatar użytkownika
Hrumque
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 43
Rejestracja: 20 kwie 2016, 21:15
x 13

Re: Przewody ekranowane czy zwykłe?

Post autor: Hrumque »

Kacper pisze:Heh ale mi namieszaliście w głowie... to gdzie w końcu jakie kable mam dać?
Na chwilę obecną do silników chcę dać ekranowane a do krańcówek zwykłe, tak chyba będzie najlepiej.
Oprócz silników - równie niemało sieją grzałki zasilane PWMem, oraz tysiąc innych urządzeń w koło. Dlatego fajnie jest zmniejszać ilość zakłóceń generowanych w eter (przez ekranowanie takich przewodów) - ale w praktyce z wszystkim się nie wygra, więc łatwiej i lepiej jest ekranować przewody do krańcówek/sensorów, niż wszystkie (zwłaszcza prądowe do stołu i hotendu/ów)

A skoro już rozmawiamy o kablach... nie orientuje się ktoś jaką temperaturę wytrzymują przewody silikonowe?
Prawdziwe silikonowe mają podane na oplocie temperatury maksymalne - przeważnie 200'C
Adas37
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 22 kwie 2016, 05:22

Re: Przewody ekranowane czy zwykłe?

Post autor: Adas37 »

Pamiętaj że ekran musisz do czegoś uziemić zostawienie go w powietrzu nic nie da.

Jeżeli już chcesz użyć przewodu ekranowanego to to tam gdzie są pomiary analogowe (pomiar temperatury), do krańcówek jest to bez sensu tam jest sygnał tylko 0 lub 5v także nie ma czego zakłócić.
Awatar użytkownika
kaworu
Postów w temacie: 5
Posty: 189
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:00
x 15

Re: Przewody ekranowane czy zwykłe?

Post autor: kaworu »

Hrumque pisze:Dlatego fajnie jest zmniejszać ilość zakłóceń generowanych w eter
Ciekawostka time, minimalna (sensowna) długość anteny do transmisji na częstotliwości 10kHz (ten PWM ma mniej), wynosi ponad 7km. A dla pełnej długości fali to nawet i 30km. :D
Awatar użytkownika
Hrumque
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 43
Rejestracja: 20 kwie 2016, 21:15
x 13

Re: Przewody ekranowane czy zwykłe?

Post autor: Hrumque »

kaworu pisze:
Hrumque pisze:Dlatego fajnie jest zmniejszać ilość zakłóceń generowanych w eter
Ciekawostka time, minimalna (sensowna) długość anteny do transmisji na częstotliwości 10kHz (ten PWM ma mniej), wynosi ponad 7km. A dla pełnej długości fali to nawet i 30km. :D
Ciekawostka - aby skutecznie wypromieniowywać w eter 10kHz - wcale nie potrzeba anteny 7km długiej, by składowa elektryczna promieniowania "dobrze wychodziła", bo emitowana składowa magnetyczna (wywoływana przepływem prądu) leci całkiem ładnie z byle kawałka przewodu, i indukuje się w innych przewodach/zamkniętych zwojach w okolicy...
Inna ciekawostka - taki PWM to prostokąt. A przebieg prostokątny zawiera harmoniczne, bardzo dużo harmonicznych, aż do setek MHz...
Awatar użytkownika
kaworu
Postów w temacie: 5
Posty: 189
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:00
x 15

Re: Przewody ekranowane czy zwykłe?

Post autor: kaworu »

Hrumque pisze:składowa elektryczna promieniowania "dobrze wychodziła"
Ależ, ja nie napisałem, że nic nie wychodzi, bo zakłócenia dostaniesz z byle przepływu prądu, szczególnie dużego. Ale wciąż, bardzo w eter to sobie nie pójdą. Z resztą, jak dopadnę znów oscyloskop to sprawdzim jak bardzo straszne i niebezpieczne są te zakłócenia z przewodów. A jestem niemal pewien, że nie mają znaczenia. No chyba, że wcześniej sam zrobisz pomiar.
rachel
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 22 cze 2016, 09:30

Re: Przewody ekranowane czy zwykłe?

Post autor: rachel »

Ekranowe są w porządku, w miarę tanie, solidne, u mnie nie ma problemów z ich prawidłowym działaniem, z zakłóceniami itd. (a kupowałem przez Internet z multikabli). Z wyborem ich pomagał mi kolega z nimi, bo sam nie mam jeszcze takiego doświadczenia, dopiero się uczę ;)
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Przewody ekranowane czy zwykłe?

Post autor: Kopytko »

Ja mam w 3 drukarkach wszystkie przewody z taśm łączonych bez ekranów i zero problemów. 2 drukarki z ramą metalową co powinno niby zwiększać problem , a i zasilacze przypięte do boków ram.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”