E3D Supervolcano oraz Volcano

Czyli niech moc będzie z Tobą!
Holgin
Postów w temacie: 6
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

E3D Supervolcano oraz Volcano

Post autor: Holgin »

Od jakiegoś czasu testuje sobie hotend E3D Volcano w dwóch wariantach:
-miedziana dysza 0.4mm, miedziany blok
-mosiężna dysza 0.8mm, aluminiowy blok

Obie kombinacje są dość fajne i pozwalają drukować szybciej niż klasyczny V6, aczkolwiek oczekiwałem więcej, szczerze mówiąc. Dla dyszy 0.4mm sensowne jest około 25 mm3/s, dla 0.8mm 30 mm3/s lub ciut więcej. Chcę też spróbować dyszę 0.6mm, bo podejrzewam, że uda się przecisnąć tyle samo materiału co z 0.8, ale uzyskując lepszą rozdzielczość.

Retrakcji specjalnie nie testowałem, ale problemów póki co nie ma, ale na postoju podczas rozgrzewania wylewa się całkiem sporo.

Następny w kolejności jest Supervolcano, aczkolwiek nie przekonuje mnie on za bardzo - jest to po prostu wydłużony zwykły Volcano. Nie chcę myśleć ile z tego się leje jak głowica stoi ;) Nie ma dużo recenzji w sieci - stąd ten wątek - jakie macie doświadczenia z drukiem z użyciem tych hotendów?
dragonn
sq4nyy
Postów w temacie: 1
Posty: 103
Rejestracja: 11 mar 2020, 19:15
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Ender3 Rack
x 5

Re: E3D Supervolcano oraz Volcano

Post autor: sq4nyy »

Przecież to są ogromnie chore wielkości :D jaka to prędkość druku i przyspieszenie?
Ender 3 Pro SKR 2.0 w docieplonej szafie 19"
ABS lover :P :devil:
mpk
Postów w temacie: 1
Posty: 361
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 101

Re: E3D Supervolcano oraz Volcano

Post autor: mpk »

dla 0.4 jak dobrze liczę, to jakieś 278mm/s.
Przecisnąć pewnie jak najbardziej osiągalne, ale weź pan zrób kinetykę, która to wytrzyma utrzymując jakotaki poziom;)
Holgin
Postów w temacie: 6
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: E3D Supervolcano oraz Volcano

Post autor: Holgin »

Dla dyszy 0.4 największa prędkość jaką ustawiłem to 220mm/s przy przyspieszeniu druku 3000. Tyle że dla PLA temperatura ustawiona to 250 stopni a i tak jest trochę matowe. Tak czy inaczej, dla wydruków technicznych jakość jest OK.

Przy 0.8, klasyczne 60mm/s daje już potężny przepływ rzędu 30mm3/s (warstwa 0.5, szerokość 1mm) i też dobrze jest podbić temperaturę. Parę wydruków technicznych zrobiłem i wygląda to fajnie. Miło patrzeć jak detal rośnie :)
sq4nyy
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: E3D Supervolcano oraz Volcano

Post autor: panWiadr0 »

Ale już nie tak miło patrzeć jak szpula znika :]

Na Tatarze miałem przez chwilę 0.8mm i też doszedłem do wniosku że degradacja detali jest już duża. 0.6 mm to zdrowy kompromis.
Holgin
Postów w temacie: 6
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: E3D Supervolcano oraz Volcano

Post autor: Holgin »

Zamówiłem sobie dyszę 0.6mm.

Nikt, nic nie próbował, nie testował?
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 2
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: E3D Supervolcano oraz Volcano

Post autor: czasnagli »

ja na Volcano 0.4 uzyskuje ciągłe 20mm3/s przy 255C PETG DD. Przy normalnych warunkach (230C) ok. 12mm3/s. Generalnie nie ma sensu sprawdzania maksymalnej możliwej prędkości. Przy ok. 250C można drukować szybko długie proste. Ale jeśli w projekcie mamy dużo mniejszych elementów to realna prędkość jest znacznie mniejsza więc filament ma wyższą temperaturę - zaczyna się rozlewać i nitkować.
W zapasie mam kilka sztuk 0.8, 1, 1,2mm od trójkątnych ale jak na razie nie widzę potrzebny ich użycia - mają zastosowanie tylko w dużych wydrukach. Przy mniejszych wydrukach problemem zaczyna być chłodzenie wydruku przez co trzeba zwolnić wydruk i tak koło się zamyka.

0.4 i 0.6 Volcano to wg mnie taki must have to codziennego użytku - precyzyjne i dość wydajne
Holgin
Postów w temacie: 6
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: E3D Supervolcano oraz Volcano

Post autor: Holgin »

A jaką wysokość warstwy/szerokość strugi stosujesz do dyszy 0.6mm?
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 1
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: E3D Supervolcano oraz Volcano

Post autor: Olson »

@Holgrin ja mam volcano od TL z dyszą 0.6mm stalową hartowaną. Ja smaruje na warstwach 0.2-0.4 , ścieżka 0.6 domyślna wg cury.
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 2
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: E3D Supervolcano oraz Volcano

Post autor: czasnagli »

dla 0.4 najczęściej używam warstwy 0.2 lub 0.3, szerokość ścieżki 0.6-1mm. Przy 0.6 warstwy tak samo, szerokość ścieżki 0.8-1.2mm

Generalnie tak jak znalazłem gdzieś w necie czym wyższa warstwa tym mniejsza prędkość powinna być. Czym wyższa warstwa tym zaczynają się cyrki przy zmianach kierunku, zwłaszcza jeśli chodzi o spajanie warstw dlatego prędkość musi być mniejsza
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”