Strefowe grzanie stołu

Czyli niech moc będzie z Tobą!
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Strefowe grzanie stołu

Post autor: majek »

Silvered87 pisze:
majek pisze: Stołu nie zmienię w 5 minut?
Zmienisz.
5 minut to on będzie co najmniej stygł po poprzednim wydruku.
Silvered87 pisze: Przykłąd Ender 5. 3 śrubki, złączki grzałki stołu i termistora na wierzchu.
Zły przykład. Stół o wiele mniejszy, a w całej drukarce wiatr hula, więc nie ma problemu z dostępem.
Silvered87 pisze:
majek pisze:2. Czy przy takim stole nie pokrzywi się wszystko w cholerę jak nagrzeję tylko kawałek?
W tym może być spory problem. Część ogrzewana będzie pracować inaczej niż nieogrzewana i może dojść do większej deformacji niż normalnie.
I o to się cały ten wątek rozchodzi :clap:


A dla tych, co myślą, że to wszystko jakiś 'z dupy' pomysł, to polecam np.: https://keenovo.aliexpress.com/store/21 ... ting+Zones. Widziałem też gotowy hot-bed dwustrefowy z równie abstrakcyjną ceną, ale nie mogę teraz tego znaleźć.
W internetach znalazłem też, że podobno Simplify3d obsługuje strefy i sam potrafi odpowiednie grzałki uruchamiać w zależności od wielkości detalu i jego położenia na stole, ale nie wiem na ile to jest prawdą.
Nie robi się takich rzeczy jak jest to bezsensowne i nie ma zbytu :-)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2664

Re: Strefowe grzanie stołu

Post autor: Berg »

też uważam, że wymienny cały stół. Sam może tak zrobię w HC...kiedyś
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Strefowe grzanie stołu

Post autor: mcxmcx »

Jak już musisz, a widzę że musisz bo taka jest koncepcja i ch... to nie rób strefowego grzania stołu a dodaj mały stół jako nakładkę na podstawowy roboczy.
panWiadr0, japim
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Strefowe grzanie stołu

Post autor: Stanley_B »

A ja sugeruję podpatrzeć czołowych 'drukarzy' w necie.
Mają tam często 10-20 różnych drukarek. OK, powiesz że część jest dla testów, albo sponsoring.
Tak, większość z nich.
Ale wielu też pracuje w innych tematach i raczej robi małe rzeczy na np. jednoramiennej Prusa, a większe na jakiś Creality albo innych Tronxy.

I to ma to sens. Mała robi szybko małe, duża robi wolno, ale duuużeee.
Tak jak z autami.
japim
mgmtj
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 05 lip 2021, 12:00

Re: Strefowe grzanie stołu

Post autor: mgmtj »

Zrób nakładkę na duży stół z małym stołem będzie tylko do zmiany w slicerze Z plus ileś tam ustalone na nakładce a zasilanie po prostu przepniesz z dołu do góry, trzeba by dorobić wspólne złącze i tyle zmiana nawet nie 5min
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 586
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 237

Re: Strefowe grzanie stołu

Post autor: Rozarh »

Nakładka albo wymienny stół to jedyna metoda... inaczej ciepło sobie "przejdzie" do pozostałej strefy i wydłużysz czas grzania.

Poza tym nie wiem czy wiesz, ale redukując moc grzałki nie oszczędzasz na energii :)
Żelazko 400W "żre" więcej energii niż 2500W - to drugie grzeje się szybciej więc ten większy prąd jest pobierany krócej: to pierwsze rozgrzewa się 30min, to drugie w 2min.
Ja mam grzałkę na stole 750W/230V i stół grzeje się w kilkanaście sekund - dłużej czekam na głowicę ;)
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Strefowe grzanie stołu

Post autor: majek »

Odkopię. Chińczycy już robią to co chciałem zrobić, ale jeszcze w za małym wymiarze jak dla mnie (235x235):
A379640137ef64509b79243632b3b26dfd.jpg
https://www.aliexpress.com/item/1005004631742105.html
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 3
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Strefowe grzanie stołu

Post autor: cyfron »

Nie do końca to co chciałeś, bo nagrzewanie strefy jedną grzałką (tryb oszczędzania energii) zajmie Ci więcej czasu niż grzanie dwoma grzałkami. To teoretycznie ma zaoszczędzić energię a nie czas. Chociaż z tą oszczędnością też byłbym ostrożny, biorąc pod uwagę przewodność cieplną aluminium - chyba, że nie doczytałem i jest to stół PCB.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Strefowe grzanie stołu

Post autor: majek »

cyfron pisze:Nie do końca to co chciałeś, bo nagrzewanie strefy jedną grzałką (tryb oszczędzania energii) zajmie Ci więcej czasu niż grzanie dwoma grzałkami.
Dlaczego?
Strefa na środku jest odizolowana dziurami od reszty, więc dużo ciepła nie ucieknie na boki przy grzaniu tylko małego obszaru.
Jeżeli będzie grzało dłużej, to raczej niewiele.
cyfron pisze:Chociaż z tą oszczędnością też byłbym ostrożny, biorąc pod uwagę przewodność cieplną aluminium - chyba, że nie doczytałem i jest to stół PCB.
Strefa jest odizolowana na tyle na ile mechanicznie się da.
W swoim stole mam zamiar wyfrezować rowki na granicy stref, żeby zmniejszyć przepływ ciepła pomiędzy strefami. Nie mogę niestety zrobić dziur na wylot jak w tym już gotowym stole, bo uszkodzę oryginalną grzałkę.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 3
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Strefowe grzanie stołu

Post autor: cyfron »

Zrób i sam się przekonaj. Robiąc niepełne nawierty tylko zwiększysz powierzchnię radiacyjną. Cała konstrukcja miałaby sens gdyby stół był wykonany z PCB jak ten od Prusy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”