Strefowe grzanie stołu

Czyli niech moc będzie z Tobą!
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Strefowe grzanie stołu

Post autor: majek »

Cześć.

Mam stół 310x310mm 240W (alu 3mm + stal 0.5mm + pei). Ponieważ dużo drukuję małych pierdółek, to zastanawiam się nad wydzieleniem strefy o boku ok. 12-15cm, którą bym grzał osobną grzałką ~120W. I tu nasuwają mi się pytania:

1. Dać strefę na środku stołu czy w którymś narożniku?
Jak dam po środku, to będzie zawsze ten sam termistor, więc i odczyt temperatury wiarygodny i zawsze ten sam. (+)
Jak dam na środku, to ciepło będzie się rozchodziło na 4 strony płyty i (chyba) będę potrzebował więcej mocy, żeby grzać strefę. (-)
Jak dam w rogu, to termicznie (chyba) będzie lepiej. (+)
Jak dam w rogu, to muszę dać drugi termistor i przełączać z głównym. (-)

2. Grzanie punktowe nie odkształci mi stołu? Strefa grzana będzie się rozszerzać bardziej niż zimna.
Tu już usytuowanie grzałki dla mnie jest mniej intuicyjne, bo:
- jak będzie na środku, to strefa będzie otoczona na około zimnym i odkształcenie CHYBA może być większe, ale z drugiej strony będzie mniejszy gradient, bo ciepło będzie się rozchodzić na wszystkie strony i odległość od brzegów będzie mniejsza
- jak będzie w rogu, to CHYBA odkształcenie będzie mniejsze, bo 2 boki są 'luźne' i tam materiał może pracować bez oporów, ale pozostałe 2 boki będą miały w sąsiedztwie więcej materiału, który na końcu będzie chłodniejszy.

Drogie Bravo, co mam zrobić? ;)
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Strefowe grzanie stołu

Post autor: mcxmcx »

Nic.
Policz ile kosztuje cię grzanie stołu (już po rozgrzaniu) i czy się opłaca ten wysiłek ze zmianami.
FlameRunner
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Strefowe grzanie stołu

Post autor: majek »

Nie chodzi tylko o koszt, chociaż ten powinien być i tak mniejszy, bo nie muszę utrzymywać temperatury na całym stole, a tylko na 1/4.

Te 120W też nie jest wyryte w kamieniu, możliwe, że dam tam nawet kolejne 240W, chociaż i tak powierzchniowo jest to 2x więcej mocy niż wbudowane w stół.

Chodzi mi głównie o czas nagrzania części roboczej, która w przeważającej części przypadków u mnie jest mała, czyli wydruki mam małe, czyli krótkie, czyli dużo czasu marnuję na czekanie aż duży stół mi się nagrzeje.

A wysiłku ze zmianami nie ma praktycznie żadnego, bo drukarka jest jeszcze w budowie, więc wszystko można zmienić.

Ewentualny pomysł z dodatkową grzałką na cały stół na 230V odpada: nie mam ochronnego i grzałka jest za gruba (magnesy pod spodem).
Posiadanie drugiej drukarki na mniejsze wydruki też odpada :-)

Czyli pytania pozostają:
1. Gdzie lepiej umieścić strefę?
2. Czy przy takim stole nie pokrzywi się wszystko w cholerę jak nagrzeję tylko kawałek?
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Strefowe grzanie stołu

Post autor: japim »

majek pisze: Mam stół 310x310mm 240W (alu 3mm + stal 0.5mm + pei). Ponieważ dużo drukuję małych pierdółek, [...]

Drogie Bravo, co mam zrobić? ;)
Do małych pierdółek kup małą drukarkę... Na kija Ci 300x300 do małych pierdół? Takie kobyły stosuje się do dużych projektów.
cyfron
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Strefowe grzanie stołu

Post autor: majek »

japim pisze: Do małych pierdółek kup małą drukarkę... Na kija Ci 300x300 do małych pierdół?
Małe drukarki mają tylko małe pole robocze, a nadal gabarytowo są duże. 'Mała' Mingda z polem 160x160 zajmuje mniej więcej tyle miejsca co mój vn-corexy z 300x300. A czasem potrzebuję jednak wydrukować coś dużego i stąd takie pole robocze. Po prostu największe jakie się mieści w pewnych gabarytach. I nie mam miejsca na dwie drukarki.

Mogę grzać cały stół do pierdółek, ale jeżeli jest lepsze rozwiązanie, to dlaczego nie skorzystać z niego?

Czyli pytania pozostają:
1. Gdzie lepiej umieścić strefę?
2. Czy przy takim stole nie pokrzywi się wszystko w cholerę jak nagrzeję tylko kawałek?
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Strefowe grzanie stołu

Post autor: morf »

Nie to nie jest lepsze rozwiązanie.

Nie widzę sensu takiego kombinowania. I tak ciepło będzie się rozchodzić.
Chyba sztuka dla sztuki i utrudnienia sobie życia i weź to wysteruj elektroniką. Nawet nie wiem czy jest jakiś firmware z obsługą dwóch grzałek dla stołu.
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 1
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Strefowe grzanie stołu

Post autor: czasnagli »

Załóż drugi, mniejszy stół. Mniej prądu, szybciej się nagrzewa, szybciej stygnie a i arkusze PEI dla mniejszych wymiarów są tańsze.
Awatar użytkownika
Silvered87
Postów w temacie: 3
Posty: 248
Rejestracja: 19 kwie 2019, 22:40
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Drukarka: Ender 5, Photon mono
x 53

Re: Strefowe grzanie stołu

Post autor: Silvered87 »

morf pisze:Nawet nie wiem czy jest jakiś firmware z obsługą dwóch grzałek dla stołu.
Mała grzałka 100x100 na środek sterowana przez elektronikę drukarki. A dookoła tej małej 4 sztuki 100x200 sterowanych sterownikiem zewnętrznym. Więc skomplikowane nie jest, ale czy ma to sens to już inna para kaloszy. Wg mnie bez sensu.
Ewentualnie zrobić tak, aby można było szybko podmienić sam stolik, ale też wydaje mi się to dziwne.
HC EVO stan konstrukcji: rama - ok, części drukowane - ok, MB - ok, mgn12h - ok, mgn15h - ok, prowadnice 12mm - ok, Zasilacz Mean Well LRS-350 24v - ok, grzałka silikonowa Keenovo310x310 220v 750W - ok, małe części - ok, Jeszcze tylko kable, konektory, projekt mocowania HERMESA i złączki HDMI
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Strefowe grzanie stołu

Post autor: majek »

morf pisze: I tak ciepło będzie się rozchodzić.
Będzie, ale nadal mniej go będzie potrzebne. Konfiguracja 'w rogu' powinna być ekonomiczniejsza, bo reszta 'radiatora' jest dalej i mniej ciepła tam dotrze.
A nawet jak nie, to tą samą mocą o wiele szybciej nagrzeję fragment stołu niż cały.
morf pisze:
Chyba sztuka dla sztuki i utrudnienia sobie życia i weź to wysteruj elektroniką. Nawet nie wiem czy jest jakiś firmware z obsługą dwóch grzałek dla stołu.
Nie musi być, wiem co drukuję i zwykły przełącznik wystarczy do zmiany grzałki.
A jak się bardzo upierać, to przełącznik grzałek mogę podłączyć pod jakieś GPIO i Marlin ma G-code na sterowania tym.
EDIT: RepRapFirmware obsługuje dwie grzałki stołu.
czasnagli pisze:Załóż drugi, mniejszy stół. Mniej prądu, szybciej się nagrzewa, szybciej stygnie a i arkusze PEI dla mniejszych wymiarów są tańsze.
Stołu nie zmienię w 5 minut, dostęp do bebechów będzie taki sobie i grzebanie w hardware drukarki przed każdą zmianą pola nie jest najlepszym pomysłem. Jak gdzieś coś wyjdzie za mniejszy stół, to będzie duży problem. Z grzaniem strefowym najwyżej druk będzie na mniej grzanej części.



Czyli pytania nadal pozostają:
1. Gdzie lepiej umieścić strefę?
2. Czy przy takim stole nie pokrzywi się wszystko w cholerę jak nagrzeję tylko kawałek?
Awatar użytkownika
Silvered87
Postów w temacie: 3
Posty: 248
Rejestracja: 19 kwie 2019, 22:40
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Drukarka: Ender 5, Photon mono
x 53

Re: Strefowe grzanie stołu

Post autor: Silvered87 »

majek pisze: Stołu nie zmienię w 5 minut?
Zmienisz. Przykłąd Ender 5. 3 śrubki, złączki grzałki stołu i termistora na wierzchu.
majek pisze:2. Czy przy takim stole nie pokrzywi się wszystko w cholerę jak nagrzeję tylko kawałek?
W tym może być spory problem. Część ogrzewana będzie pracować inaczej niż nieogrzewana i może dojść do większej deformacji niż normalnie.
HC EVO stan konstrukcji: rama - ok, części drukowane - ok, MB - ok, mgn12h - ok, mgn15h - ok, prowadnice 12mm - ok, Zasilacz Mean Well LRS-350 24v - ok, grzałka silikonowa Keenovo310x310 220v 750W - ok, małe części - ok, Jeszcze tylko kable, konektory, projekt mocowania HERMESA i złączki HDMI
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”