Odłączanie grzania

Czyli niech moc będzie z Tobą!
Fibo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2021, 22:33

Odłączanie grzania

Post autor: Fibo »

Witam, na forum zaglądam od dawna lecz to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość :)

Wczoraj w trakcie wydruku A8 postanowiła odłączyć grzanie i chodziła sobie dalej jak gdyby nigdy nic, kolejne próby skutkowały tym samym.
Dzisiaj zmieniłem grzałkę wraz z termistorem i już w trakcie nagrzewania po chwili grzanie było odłączane.
Grzanie stołu działa bez zarzutów nawet w gdy trakcie grzania poziomuje oś Z (2 silniki) by dodatkowo obciążyć zasilacz, więc wykluczam winę PSU.

Grzałka 40W, wykazuje poprawne 4Ω (jedna jak i druga) natomiast w trakcie grzania napięcie wynosi 10V (zamiast 12V) utrzymuje przez ok 3 sek. po czym spada przez kolejne 3 sek. do 9V następnie odcina grzanie, wykazuje wtedy 0,5-0,8V i spada do 30°C, które utrzymuje (wyłączona w temp. pokojowej wykazuje 24°C).
Zasilacz w tym czasie sztywne 11.8V.
Bezpiecznik na płycie oraz zasilaniu sprawny.
Oprogramowanie naszych rodaków Omni3D.

Kupić od razu nową płytę czy może ktoś widzi problem gdzie indziej?
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Odłączanie grzania

Post autor: Stanley_B »

Gdy w delcie miałem jeszcze starą płytę 8-bit, dodając grzany stół dodałem też osobne zasilanie (moduł z MOSFET-em), właśnie po to, aby nie obciążać płyty dodatkowymi prądami do grzania stołu czy hotend. Bo w sprzyjających okolicznościach albo coś się wyłącza, albo przepalają wtyczki itp.

Wiele osób mających podobne problemy korzysta z chińskich zasilaczy. A im raczej ufać nie można.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 781
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 448

Re: Odłączanie grzania

Post autor: majek »

Fibo pisze:w trakcie grzania napięcie wynosi 10V (zamiast 12V) utrzymuje przez ok 3 sek. po czym spada przez kolejne 3 sek. do 9V następnie odcina grzanie, wykazuje wtedy 0,5-0,8V i spada do 30°C, które utrzymuje (wyłączona w temp. pokojowej wykazuje 24°C).
Zasilacz w tym czasie sztywne 11.8V.
Napięcie mierzysz na zaciskach płytki czy bezpośrednio przy grzałce?
Drukarka pokazuje prawidłową temperaturę?
Fibo
Fibo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2021, 22:33

Re: Odłączanie grzania

Post autor: Fibo »

Napięcie mierzone na zaciskach.
Temperaturę pokazuje prawidłowo.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Odłączanie grzania

Post autor: japim »

A) uszkodzenie mechaniczne wiązkielekrrycznej. Czy przewody od płyty do grzałki stołu nie są gdzieś przetarte/przegięte/ przelamane?

B) walnięty zasilacz nie wydała prądowo- ale wtedy resetowała by sie cała drukarka. Więc podejrzewam A.

Edit: C) walnięty mosfet na płycie i z czasem rośnie mu Rdson i spada napięcie. Czy nie grzeje się jakoś nienaturalnie?
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2021, 19:09 przez japim, łącznie zmieniany 1 raz.
Fibo
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 618
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 251

Re: Odłączanie grzania

Post autor: Rozarh »

Po zmianie grzałki powinien być zrobiony PID tuning. Zrobiłeś może?
Jaką moc na grzałce pokazuje jakiś program do monitorowania? Np. Repetier-Host. On pokazuje jaka jest moc na grzałce - czy to co pokazuje program będzie zgodne z napięciem na wyjściu na grzałkę? Jeśli tak, to problem jest w sofcie sterującym. Jeśli nie, to raczej coś nie tak z elektroniką płyty.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Fibo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2021, 22:33

Re: Odłączanie grzania

Post autor: Fibo »

A)Przewody grzałki stołu są całe, przewody endu również (jedna z testowanych grzałek jest nowa).
Myślę, że mogłeś trafić japim z tym C), ciężko to teraz sprawdzić skoro odcina po 5-6 sek natomiast w tym czasie udało mi się zarejestrować wzrost z 22°C do 26 °C (o ile to coś mówi).

Rozarh nigdy nie miałem potrzeby robienia PID tune - temp. zawsze była stabilna + sprawdzana co jakiś czas pirometrem.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 781
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 448

Re: Odłączanie grzania

Post autor: majek »

Fibo pisze:Napięcie mierzone na zaciskach.
Temperaturę pokazuje prawidłowo.
To albo mosfet umiera, albo masz jakieś zimne luty czy coś nie kontaktuje.
Pomierz napięcie na plusie grzałki względem masy zasilacza/płytki. Jak nie będzie spadać, to tę ścieżkę masz ok.

Pomierz napięcia przy mosfecie bezpośrednio na nóżkach, to zobaczysz czy to problem z mosfetem czy lutami/ścieżkami po drodze. Tu najlepiej mierz 'odwrotnie', tzn. plus miernika do 12V i minusem sprawdź czy jest dobra masa na nóżce mosfeta i czy jak mosfet się załącza, to na druga też schodzi do masy. Czyli tu masz 3 możliwości:
- jak napięcie na nóżce mosfeta podłączonej do masy nie trzyma masy (będziesz miał mniej niż 12V wględem plusa zasilania lub jakieś konkretne napięcie względem masy zasilacza), to coś ze ścieżkami/lutami od masy
- jak napięcie na nóżce od grzałki nie trzyma masy, to mosfet jest walnięty
- jak napięcie na nóżce od grzałki trzyma masę, to problem jest w ścieżkach z mosfeta do gniazda
Fibo
Fibo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2021, 22:33

Re: Odłączanie grzania

Post autor: Fibo »

Mamy to :)
Napięcie między plusem zasilania a nóżką wskazywało 12V lecz gdy mosfet się załączał spadało do 7V na dodatek pod odpowiednim światłem widać, że płyta dookoła pada się troszku upiekła :)

Dzięki wielkie za pomoc leci piwko :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”