Skr v1,2pro i mosfet

Czyli niech moc będzie z Tobą!
Awatar użytkownika
cardjunk
Postów w temacie: 3
Posty: 227
Rejestracja: 28 lip 2018, 22:19
Lokalizacja: szczecin/wrocław
x 61

Skr v1,2pro i mosfet

Post autor: cardjunk »

Witajcie, jeśli się okaże, że to sprawa firmware'owa proszę o przeniesienie.

Składam Ratriga V-Core 3, z domyślnym zestawieniem, z jedną zmianą, zamiast stołu AC, mam grzałkę silikonową Keenovo na 24V.
Do jej zasilania używam taniego osobnego zasilacza, a płyta jest zasilana Meanwellem. Stół jest podpięty przez zewnętrzny mosfet, załączam zdjęcie jak to wygląda. Firmware wgrany gotowy https://v-core.ratrig.com/firmware/#v-c ... r-firmware, załączam zdjęcie jak wygląda kablologia.
IMG_20210812_092203.jpg
Podczas próby grzania stołu na wyjściach z płyty HOTBED jest 0V, więc jak się łatwo domyślić stół się w ogóle nie grzeje, termistor wskazuje normalnie temperaturę otoczenia.
BIGTREETECH-SKR-PRO-V1_05_b4ce23c3-6279-49bc-8287-9f5abbd86515.jpg
Próbowałem zwiększyć Cycle time do 0,3(więcej się nie da), nic to nie pomogło, przy 200ms na wyjściu HOTBED dało się zmierzyć 0,6V

Źle to jest podpięte czy to kwestia tylko firmware? Został on jednak przygotowany na stół 230VAC i SSR.

dzięki za podpowiedzi.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1515
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 323

Re: Skr v1,2pro i mosfet

Post autor: Jarewa »

Soft nie ma tu nic do gadania.... Coś żle podpięte ale tylko po stronie zasilacza albo uwalone... A ta dioda pod złączem białym świeci jak włączone grzanie stołu??

Po lewej złącza jest dioda D1 świeci się jak dobrze podpięty zasilacz, a ta pod wtyczką D2 jak jest wysterowanie kolory juz nie pamiętam.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: Skr v1,2pro i mosfet

Post autor: @GUTEK@ »

Nie znam się, ale wypowiem.
To złącze opisane jako BED POWER to nie przypadkiem zasilanie stołu? I bez jego podłączenia to na wyjściu nie będzie napiecia ?
Awatar użytkownika
cardjunk
Postów w temacie: 3
Posty: 227
Rejestracja: 28 lip 2018, 22:19
Lokalizacja: szczecin/wrocław
x 61

Re: Skr v1,2pro i mosfet

Post autor: cardjunk »

@GUTEK@ pisze:Nie znam się, ale wypowiem.
To złącze opisane jako BED POWER to nie przypadkiem zasilanie stołu? I bez jego podłączenia to na wyjściu nie będzie napiecia ?
Też się nad tym zastanawiałem, tylko po podłączeniu tam zasilania płyta nie będzie pobierała więcej prądu niż zwykle trzeba do sterowania takiego mosfetu? Na skr 1,4 mam tak podłączanie jak na zdjęciu i działa
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Skr v1,2pro i mosfet

Post autor: Mati »

W SKR 1.4 nie ma osobnego wejścia BED POWER. W SKR pro MUSI być ono podłączone. Zewnętrzny mosfet nie jest Ci potrzebny, nawet jeśli korzystasz z osobnego zasilacza na stół.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 583
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 234

Re: Skr v1,2pro i mosfet

Post autor: Rozarh »

@GUTEK@ pisze:Nie znam się, ale wypowiem.
To złącze opisane jako BED POWER to nie przypadkiem zasilanie stołu? I bez jego podłączenia to na wyjściu nie będzie napiecia ?
Dokładnie to jest zasilanie, które przez układ sterujący płyty jest puszczane na piny BED. Mam tą samą płytę.
Jak tylko sterujesz MOSFETA to możesz je zmostkować z zasilaniem płyty lub silników.
cardjunk
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 583
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 234

Re: Skr v1,2pro i mosfet

Post autor: Rozarh »

Mati pisze:Zewnętrzny mosfet nie jest Ci potrzebny, nawet jeśli korzystasz z osobnego zasilacza na stół.
To zależy od obciążenia jakie robi stół. Może wytrzyma tą grzałkę.
Ja mam 230V przez SKR więc nie puszczam tam pełnej mocy grzałki, bo ona ma 750W.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
cardjunk
Postów w temacie: 3
Posty: 227
Rejestracja: 28 lip 2018, 22:19
Lokalizacja: szczecin/wrocław
x 61

Re: Skr v1,2pro i mosfet

Post autor: cardjunk »

Dzięki wszystkim za pomoc
Mati pisze:W SKR 1.4 nie ma osobnego wejścia BED POWER. W SKR pro MUSI być ono podłączone. Zewnętrzny mosfet nie jest Ci potrzebny, nawet jeśli korzystasz z osobnego zasilacza na stół.
Mimo wszystko wolę nie puszczać dodatkowego 17A przez płytę, dzięki za wyjaśnienie
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Skr v1,2pro i mosfet

Post autor: dragonn »

Rozarh pisze:
Mati pisze:Zewnętrzny mosfet nie jest Ci potrzebny, nawet jeśli korzystasz z osobnego zasilacza na stół.
To zależy od obciążenia jakie robi stół. Może wytrzyma tą grzałkę.
Ja mam 230V przez SKR więc nie puszczam tam pełnej mocy grzałki, bo ona ma 750W.
Przy stole 230V to nie ma znaczenia jakie obciążenie generuje on, nie puszcza się tego przez mosfet elektroniki czy nawet zewnętrzny mosfet bo po prostu by to wszystko spaliło. Klasyczne mosfety nie są w stanie sterować tak dużym napięciem (a te które są są bardzo drogie) dlatego stosuje się SSR które są oparte na tyrystorach oraz zapewniają izolację galwaniczną pomiędzy elektroniką a obwodem stołu.

Dodatkowo warto dodać że nie ma to znaczenia dla mosfetu jak moc przez niego idzie tylko natężenie = im większe natężenie prądu przez mosfet tym więcej start i tym bardziej się grzeje co w końcu może go zabić, większość tych mosfetów na stołach spokojnie pociągnie ~700W jeśli tylko napięcie byłby odpowiednio wysokie żeby nie przekraczać maksymalnego natężenia prądu na mosfecie przy danych chłodzeniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”