Pytanie o wytrzymałość oplotu termistora

Czyli niech moc będzie z Tobą!
brrupsz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:10

Pytanie o wytrzymałość oplotu termistora

Post autor: brrupsz »

Witam. Mam od niedawna x5sa pro i powoli je sobie dłubię. Przy wymianie hotendu zauważyłem, że termistor jest na chama wsunięty w blok grzejny. Jest to taki sam termistor (jeżeli chodzi o budowę) co w enderze 3 - szklana końcówka i dwa kabelki w przeźroczystym oplocie. O ile w enderze blok ma osobny płytki otwór na termistor w tronxy pojechali po bandzie, jest w bloku dziura na wylot i termistor wsadzony tak do połowy bloku.

Pytanie, które mi się nasuwa - czy ten przeźroczysty oplot termistora, który jest na około centymetr wsadzony w blok grzejny się nie stopi? W tej chwili mam hotend nf-crazy i termistor wsadziłem dokładnie tak samo, ale mam wątpliwości czy to nie spłynie. Temperatury docelowe max 280C (blok alu).
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1565
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 342

Re: Pytanie o wytrzymałość oplotu termistora

Post autor: Jarewa »

Może nie spłynie ale się uszkodzi bo zajdzie degradacja. Twoim ratunkiem jest czujnik pt ale nie chiński nie patrz na parametry co podają max wytrzymałość. Bo w chińskich czujnikach używają chińskiej taśmy kapton która też z ledwością wytrzymuje ponad 200stC długotrwałe.
dziobu, brrupsz
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5868
Kontakt:

Re: Pytanie o wytrzymałość oplotu termistora

Post autor: dziobu »

Ten oplot to chyba teflon. Można go wymienic na takie koszulki z chyba włókna szklanego.
Poza tym te badziewne termistory szklane to do 300 stopni przeważnie pracują normalnie. Jeśli sprzedawca pisze że mniej to właśnie przez izolacje wyprowadzeń a nie sam czujnik.
brrupsz
brrupsz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:10

Re: Pytanie o wytrzymałość oplotu termistora

Post autor: brrupsz »

Dzięki za odpowiedzi. PT na razie odpada, wydaje mi się, że na tej płycie byłby problem (coś mi świta, że to nie jest takie hop-siup typu zmiana konfiguracji w marlinie). Na razie spróbuję rozwiązania z oplotem z włókna bo znalazłem w odpowiednim rozmiarze, jeżeli i tak się skaszani to wrzucę taki sam czujnik w metalowej obudowie, których mam parę.

Czy jak czujnik ulegnie uszkodzeniu to może pociągnąć za sobą płytę główną? Marlin ma włączone zabezpieczenia, ale nie wiem na ile są skuteczne w przypadku uszkodzenia termistora.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5868
Kontakt:

Re: Pytanie o wytrzymałość oplotu termistora

Post autor: dziobu »

Jak czujnik się rozwali tak żeby zewrzeć się z głowicą albo innym źródłem wysokiego napięcia - to płytę uwalisz.
Jeśli chodzi o uszkodzenie mniejsze, takie żeby przestał prawidłowo działać, to Marlin z włączonymi zabezpieczeniami zacznie sypać błędami i sobie nie podrukujesz.
brrupsz
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 1
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Pytanie o wytrzymałość oplotu termistora

Post autor: arkomania.pl »

Normalnie zwarcie czujnika termicznego nie spowoduje zepsucia portu wejściowego mikrokontrolera.
Zwarcie której z nóg termistora z obudową bloku, też nie spowoduje uszkodzenia, chyba, że na bloku
występuje dodatnie napięcie zasilające powstałe ze zwarcia plusa w grzałce z jej obudową.
Dlatego, warto co jakiś czas sprawdzić, czy na obudowie bloku nie pojawia się dodatnie napięcie zasilające.
brrupsz
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1565
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 342

Re: Pytanie o wytrzymałość oplotu termistora

Post autor: Jarewa »

Dziwne że producenci nie zabezpieczają tego a wystarczy głupi rezystor i wejście bezpieczne na ponad 24V...
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5868
Kontakt:

Re: Pytanie o wytrzymałość oplotu termistora

Post autor: dziobu »

[OT]
Więcej osób kupi kolejną płytę niż będzie miało szansę reklamować aktualną.
Poza tym...to koszt. Niby żaden ale tak działa marketing. Zaczną to wytykać palcami i opisywać na banerach dopiero gdy ktoś wpadnie na pomysł że za to można dopłacić.

Osobiście uważam że tam bezwzględnie powinny być zabezpieczenia, ale jestem również realistą i wiem że jak coś robi się z bezwzględnym nastawianiem na niską cenę to przyzwoitość rozwiązania odstawia się na bok. A tak działa daleki wschód.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”