Zasilacz/przewody

Czyli niech moc będzie z Tobą!
Awatar użytkownika
Kampro88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 15
Rejestracja: 28 sty 2021, 21:13

Zasilacz/przewody

Post autor: Kampro88 »

Witam Panów,
Mam trzy pytania odnośnie zasilania przy przebudowywanej drukarce Anet A6. Płyta główna BTT SKR 2 rev B, silniki krokowe oryginalne od Anety dual Z, stół grzewczy Fysetc MK52 będzie podłączony przez mosfet, grzałka hotendu 50W.

Kupiłem do tego zestawu zasilacz: https://allegro.pl/oferta/zasilacz-dc-2 ... 1812522319. Jak jednak poczytałem forum, to zacząłem mieć wątpliwości, czy ten zasilacz uniesie faktycznie te 15A. Z drugiej strony oryginalnie w anecie jest 12v/20A też chińczyk jak cała aneta i niby daje radę. Powinienem się bać?

Druga sprawa dotyczy przewodów, stół przychodzi już z wlutowanymi przewodami, więc podłączę jak jest. Natomiast zastanawiam się, czy przewody zasilacz-płyta, zasilacz-mosfet, mosfet-płyta mogę dać przewód 0,75 miedziany, który mam, czy jednak dokupić na te połączenia coś grubszego? No i w obecnej konfiguracji połączenie zasilacz-płyta jest zabezpieczone 20A bezpiecznikiem samochodowym, czy będzie ok, jeśli zabezpieczę to bezpiecznikami 10A na mosfet, 5A na płytę?

Podsumowując:
1. czy zasilacz uniesie zestaw czy pójdzie z dymem
2. jakie przewody dobrać do zestawu
3. jak zabezpieczyć połączenia
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Zasilacz/przewody

Post autor: Adinfo »

Widzę, że zasilacz od majfrendów (wystawili go też na allegro) - rozumiem, że przed zakupem czytałeś opinie o nim na ali? - to zawsze daje jakąś wizję czy jest ok czy nie - bo może być dobrze a nie musi. Zapodaj zdjęcia tego stołu z okablowaniem i link gdzie to kupiłeś. Przewody do płyty z zasilacza dobrze jak będą pewne = miedziane i odpowiedniego przekroju, te 0.75mm - dałbym większy przekrój albo jak nie masz od ręki to podwójnie te co masz (chociaż lepiej od razu zrobić porządnie).
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Kampro88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 15
Rejestracja: 28 sty 2021, 21:13

Re: Zasilacz/przewody

Post autor: Kampro88 »

Zasilacz kupiłem na allegro:
https://allegro.pl/oferta/zasilacz-24v- ... MWQxZDM%3D - dokładnie z tej aukcji, to chyba Polacy sprzedają, ogłoszenie nie brzmi jak majfrendlish
Stół:
https://allegro.pl/oferta/stol-grzejny- ... OTJkMWE%3D
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1516
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 325

Re: Zasilacz/przewody

Post autor: Jarewa »

Polak może i sprzedaje, ale z nieba mu nie spadło. I kupił od majfredow bo tam po 60zl chodzą i idzie zarobić...
Awatar użytkownika
Kampro88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 15
Rejestracja: 28 sty 2021, 21:13

Re: Zasilacz/przewody

Post autor: Kampro88 »

To prawda, ale jak się zwali to nie będę do chin wysyłał ;)
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Zasilacz/przewody

Post autor: Adinfo »

Zmylił mnie ten link z pierwszego postu - tam jest sprzedający xianiary z shen zen ;p

Co do kolejnego linka z allegro (tam gdzie zasilacz był kupiony) to spoko, parę osób już kupiło.

Co do stołu jako zamiennik z hobbystore to raczej trudniej było by kupić pewniejszy od tego, ale to koledzy może taki mają i coś więcej napiszą jak się ma do oryginału.
Kampro88
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
dawidex7
Postów w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 10 paź 2019, 09:42
Drukarka: AM8; MK3S; MD16
x 16

Re: Zasilacz/przewody

Post autor: dawidex7 »

Na aukcji nie znalazłem takiej informacji, ale gdzieś w googlach udało mi się znaleźć, że ten stół ma pobór prądu 6,25A, czyli dla połączenia zasilacz - mosfet dla stołu to 0,75mm^2 jest trochę za bardzo na styk. Tzn. według tabelek, które gdzieś tam mam u siebie to 0,75mm^2 teoretycznie wytrzymuje 6A-8A (w zależności od tabelki do której spojrzę), ale biorąc pod uwagę, że nie masz tam kilometrowych odcinków i nie będzie CIę to kosztować majątku to użyj 1,5mm^2 i będziesz spał spokojniej.
Pobór prądu dla płyty wyjdzie Ci szacunkowo pewnie w granicach jakiś 4A-5A (2A grzałka hotendu + wentylatory + silniki + sama płytka), więc tutaj też jakieś 1mm^2 (czy 1,5mm^2 skoro i tak kupujesz do stołu) będzie pewniejsze niż to 0,75mm^2
Co do samego zasilacza to Twoja drukarka potrzebuje maksymalnie jakieś 10A, czyli teoretycznie masz jeszcze zapas 30-kilku % mocy w zasilaczu. Biorąc pod uwagę, że jest to Chinczyk (według opisu aukcji Biqu) to ciężko stwierdzić, jaki zapas mocy dla tego zasilacza jest bezpieczny. Jedyny (choć niewielki) plus, że mimo wszystko ktoś pod tym zasilaczem odważył sie podpisać (zawsze to lepsze niż typowy no-name), więc jest szansa, że da rade
Kampro88
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Zasilacz/przewody

Post autor: majek »

Co do kabli, to poczytaj ten wątek: viewtopic.php?f=21&t=8778
Kampro88
Awatar użytkownika
Kampro88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 15
Rejestracja: 28 sty 2021, 21:13

Re: Zasilacz/przewody

Post autor: Kampro88 »

Na tabliczce znamionowej widnieje "Cheng Liang", sam zasilacz wygląda solidnie, w środku też całkiem schludnie nie licząc jakichś białych glutów.
Załączniki
275463789_387859409832103_246697756337034211_n.jpg
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 585
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 235

Re: Zasilacz/przewody

Post autor: Rozarh »

Te gluty to po to, żeby nóżek w transporcie od drgań nie pourywało...
Porównajcie sobie elementy elektroniczne z lat 90 a obecne - mają sporo cieńsze nóżki...
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”