Wentylator zasilacza - Kingroon kp3s

Czyli niech moc będzie z Tobą!
Awatar użytkownika
niefachowy
Postów w temacie: 5
Posty: 29
Rejestracja: 12 lip 2022, 03:06
Lokalizacja: PKR
Drukarka: VzBot
x 4

Wentylator zasilacza - Kingroon kp3s

Post autor: niefachowy »

Cześć wszystkim!

Jakiś czas temu stałem się posiadaczem mikrusa Kingroon KP3s i oczywiście nie byłbym sobą, gdybym nie chciał w nim ryć.

Klipper już z grubsza ogarnięty ale zanim zacznę się w niego zagłębiać bardziej, chce opanować stronę mechaniczną.

Jeśli ktoś nie wie, ta drukarka posiada zasilacz który jest podłączany osobno i leży na stole a ja chce wszystkie podzespoły umieścić w podstawie drukarki. Jest to maleństwo więc każdy centymetr miejsca jest cenny i tu pojawia się pierwszy zgrzyt - głośny zasilacz (wentylator w sumie)

Wszystkie modyfikacje do tej pory, dotyczyły montażu cichego wiatraka ale niesie to za sobą problem w postaci powiększenia obudowy samego zasilacza co nie jest mi na rękę.
Możnaby wymienić zasilacz na jakiegoś meanwella ale z tego co mi wiadomo, też nie będzie to pracowało zbyt cicho.

Przechodząc do sedna - czy ktoś z was, zastosował w zasilaczu swojej drukarki inny wentylator, który mieścił się w miejsce oryginalnego?

Czy montaż dwóch wentylatorów 4020 będzie wystarczająco skuteczny?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Wentylator zasilacza - Kingroon kp3s

Post autor: dziobu »

Jak chcesz dać dwa 4020 to ile masz tam miejsca?
Zasilacz nie wymaga nie wiadomo jakiego wiania; co byś nie dał to pewnie wystarczy. Tylko jak chcesz wydajność i ciszę to wybieraj raczej możliwie duże wentylatory.

Do prawie wszystkich podłych zasilaczy wstawiałem lepsze wentylatory i nie ma z tym problemu. W ostatniej drukarce w ogóle mam średnie rozwiązanie - zasilacz 24V a wentylator 12V (wsadzony do środka) zasilany z płyty sterownika :P Ale jest cicho.
niefachowy
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Wentylator zasilacza - Kingroon kp3s

Post autor: Andrzej_W »

A nie można pomyśleć nad pasywnym zasilaczem?
Wiadro kupował zasilacz Mean Well w którym wiatrak załączał się dopiero po osiągnieciu jakiejś temperatury.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Wentylator zasilacza - Kingroon kp3s

Post autor: dziobu »

To co piszesz to nie jest pasywny zasilacz, tylko przyzwoity.
Awatar użytkownika
niefachowy
Postów w temacie: 5
Posty: 29
Rejestracja: 12 lip 2022, 03:06
Lokalizacja: PKR
Drukarka: VzBot
x 4

Re: Wentylator zasilacza - Kingroon kp3s

Post autor: niefachowy »

Cały myk polega na tym, że dwie sztuki 4020 mógłbym zamontować z boku obudowy i to by się zmieściło ale zwiększanie grubości całego zasilacza już nie wchodzi w grę.

Informacja, że zasilacz nie potrzebuje jakiegoś solidnego dmuchania już mnie trochę naprowadziła i nie będę na siłę próbował robić "overkilla"

Dzięki!
Awatar użytkownika
niefachowy
Postów w temacie: 5
Posty: 29
Rejestracja: 12 lip 2022, 03:06
Lokalizacja: PKR
Drukarka: VzBot
x 4

Re: Wentylator zasilacza - Kingroon kp3s

Post autor: niefachowy »

Nie mogę jeszcze edytować swoich postów więc tylko dopisze, że ostatecznie zdecydowałem się kupić Meanwell'a i jak już się bawić w wyciszanie to na solidniejszym zasilaczu
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Wentylator zasilacza - Kingroon kp3s

Post autor: majek »

Andrzej_W pisze:A nie można pomyśleć nad pasywnym zasilaczem?
Wiadro kupował zasilacz Mean Well w którym wiatrak załączał się dopiero po osiągnieciu jakiejś temperatury.
MeanWell ma obydwa typy :-)

Problem z całkowicie pasywnymi jest taki, że muszą być umieszczone w pionie i mieć trochę powietrza na około. Poza tym cisza, a jednocześnie mniejsze zużycie prądu, bo mają większą sprawność niż te chłodzone wentylatorem.

A te co im się wiatrak sam włącza, to tak jak @dziobu napisał - po prostu dobre zasilacze. Mam w swojej zasilacz Delta i też jest bezgłośny na zimno.
Awatar użytkownika
niefachowy
Postów w temacie: 5
Posty: 29
Rejestracja: 12 lip 2022, 03:06
Lokalizacja: PKR
Drukarka: VzBot
x 4

Re: Wentylator zasilacza - Kingroon kp3s

Post autor: niefachowy »

Z tego co zauważyłem, kiepska dostępność meanwelli "od ręki" i żadnego pasywnego ze zbliżonymi do oryginału parametrami nie znalazłem
Dorwałem LRS 350-24
Dodatkowo ilość powietrza pod blaszaną obudową będzie raczej symboliczna więc jakoś ten szum wentylatora przeżyję :D
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Wentylator zasilacza - Kingroon kp3s

Post autor: majek »

Są pasywne normalnie do dostania, szukaj Mean Well ERPF-400-24
Awatar użytkownika
niefachowy
Postów w temacie: 5
Posty: 29
Rejestracja: 12 lip 2022, 03:06
Lokalizacja: PKR
Drukarka: VzBot
x 4

Re: Wentylator zasilacza - Kingroon kp3s

Post autor: niefachowy »

Faktycznie postępująca ślepota u mnie chyba :crazy2:

Mimo wszystko zostanę przy aktywnym chłodzeniu bo ani pionowy montaż ani swobodny przepływ powietrza u mnie nie będzie miał miejsca. Wszystko będzie upchnięte w niewielkiej odległości od grzanego stołu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”