Grzana komora

Czyli niech moc będzie z Tobą!
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 5
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Grzana komora

Post autor: cyfron »

Chodzi mi po głowie aktywnie grzana komora. Czy mogę taką grzałkę PTC:
https://allegro.pl/oferta/grzalka-ptc-g ... 2586306343
położyć na dno komory, czy może ten typ grzałek obowiązkowo potrzebuje wiatraka? Orientuje się ktoś do jakiej temperatury nagrzewa się ten element grzejny? O ile dobrze rozumiem wraz ze wzrostem temp. elementu grzejnego wzrasta jego rezystancja i na tym polega jej samoregulacja?
mobile4you
Postów w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 02 sty 2018, 10:37
Lokalizacja: Rzeszów/Zwierzyniec
Drukarka: Prusa Mini
x 42

Re: Grzana komora

Post autor: mobile4you »

Ja planuję użyć grzałkę w postaci drugiego stołu, umieszczonego tak jak Ty (na dnie komory). Będzie albo z osobnym termistorem i zasilaniem albo wspólny termistor i zasilanie ze stołem. Ponieważ silniki w komorze, to nie planuję więcej niż 70 C. Jaka u Ciebie ma być temperatura?
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 5
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Grzana komora

Post autor: cyfron »

W tej chwili bez grzania mogę dojść do 40stC, chciałbym 60-70stC. Silniki co prawda są w komorze ale zamontowane są bezpośrednio do metalowego stelaża, który odbiera od nich sporo ciepła. Oprócz dołożenia grzałki mam zamiar uszczelnić i zaizolować komorę samochodową pianką wytłumiającą. Regulacja grzałki komory będzie na osobnym sterowniku, ponieważ grzałkę chcę 230V, żeby nie obciążać zasilacza a tym bardziej nie dokładać kolejnego.
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 1
Posty: 347
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Grzana komora

Post autor: Fest »

A może wystarczy obecną komorę zaizolować jakaś pianką i temperatura sama się podniesie, bez marnowania prądu?
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 5
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Grzana komora

Post autor: cyfron »

Może wystarczy a może i nie - izolacja dodatkowa i tak będzie. Pytam o właściwości grzałki z pierwszego postu.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Grzana komora

Post autor: dziobu »

cyfron pisze:położyć na dno komory, czy może ten typ grzałek obowiązkowo potrzebuje wiatraka?
Nie, nie potrzebuje ale inaczej możesz sensownie nie wykorzystać całej mocy. Konwekcja nie odbierze 500W. Gęsty radiator sugeruje że to powinno mieć wymuszony przedmuch.
cyfron pisze:Orientuje się ktoś do jakiej temperatury nagrzewa się ten element grzejny?
Konkretnie ten - zapytaj sprzedawcę. Przeważnie w takich modułach to okolice 60-90°C (i bezpiecznik w okolicy 120-130°C), ale tym się nie sugeruj. 200°C też może być.
cyfron pisze:O ile dobrze rozumiem wraz ze wzrostem temp. elementu grzejnego wzrasta jego rezystancja i na tym polega jej samoregulacja?
Tak. Poza tym obok jak widzą jest bezpiecznik termiczny.

btw.
500W to dość dużo. 2kW ogrzewają mi strych.
Robiłem testy z dogrzewaniem komory Zmorpha (i docelowo takie coś wyląduje w Climberze); 80W (2 grzałki wsadzone do boku i przymocowane do radiatora) w zupełności wystarczało. Może bez szaleństw, ale ~80°C byłem w stanie uzyskać w czasie nie dłuższym niż nagrzewanie stołu.
cyfron
bukszpryt
Postów w temacie: 2
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Grzana komora

Post autor: bukszpryt »

przy okazji rozmów o grzanych komorach mam pytanie. czy nieco podwyższona temperatura w komorze może mieć jakieś negatywne skutki przy drukowaniu pła lub petg?
komora mojej drukarki grzana niby nie jest, ale silniki są tak gorące, że i w komorze jest całkiem cieplo, mimo że drukuję z otwartym deklem, więc pole wydruku zamknięte jest z 4, a nie 6 stron. nie wiem na ile mogę pozwolić się drukarce grzać wiec na wszelki wypadek nie zamykam klapy przy drukowaniu
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Grzana komora

Post autor: dziobu »

bukszpryt pisze:przy okazji rozmów o grzanych komorach mam pytanie. czy nieco podwyższona temperatura w komorze może mieć jakieś negatywne skutki przy drukowaniu pła lub petg?
Tak, problemy z nawisami czy małymi detalami. PET to mniej, ale PLA paskudnie się rozlewa jak ma za ciepło i nie jest należycie chłodzone.

bukszpryt pisze:ale silniki są tak gorące, że i w komorze jest całkiem cieplo, mimo że drukuję z otwartym deklem,
A prąd na silnikach masz dobrze ustawiony? Jakoś je żyłujesz?
Odkąd zawracam sobie tym głowę (bo kiedyś miałem to gdzieś :P) to silniki mam najwyżej letnie.
A poza tym - niektóre drukarki (jak Dreamer) mają wentylatory wyciągające ciepłe powietrze z komory, bo ta też jest otwarta najwyżej z 2 stron.
bukszpryt
Postów w temacie: 2
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Grzana komora

Post autor: bukszpryt »

nie próbowałem zwiększać prędkości ponad te z domyślnego profilu drukarki. silniki na x i y są gorące na tyle, że parzą w palce. dokleiłem do nich po małym aluminiowym radiatorku, ale nie wiem czy to coś specjalnie zmieniło poza tym, że teraz parzy radiator.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 5
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Grzana komora

Post autor: cyfron »

@dziobu - pochwalisz się jakich konkretnie grzałek używasz?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzałki, zasilacze, okablowanie”