Utworzenie działu badań i rozwoju

Sugestie, opinie, skargi i zażalenia itp.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 2012
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Utworzenie działu badań i rozwoju

Post autor: Pjoter »

Projekt typu hevo jest dobry o tyle że pozwala na dużą dowolność w kwestii ekstrudera, elektroniki. Wolałbym projekt ktory pozwala na zaprojektowanie głowicy do osobistych potrzeb np. "chce jedna drukarkę do wszystkiego - bierz hemera direct lub Titan aero" chce drukarkę szybką do obudowę pokoju 200x200x200 - bierz Volcano bowden". Dla mnie to był duży plus hevo. Chciałbym zobaczyć modularna drukarkę forumowa, nie wymagam aby wszystkie opcje były zaprojektowane jednocześnie. Można by było przygotować bazę (solidna mechanika z Duetem) i pozwolić na projektowanie własnych hotendow. Jeśli projekt byłby udany można by było update'owac projekt główny o dodatkowe moduły. Do tego kreator plików stl i BOMu online zależnie od wymagań i potrzeb. Jedna drukarka i tak odpada, za duży rozstrzał wymagań wśród forumowiczów.
Dawid.S, Stefek96
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Utworzenie działu badań i rozwoju

Post autor: dragonn »

Moim zdaniem "forumowa drukarka" nie jest potrzebna, jest już tyle różnych, dopracowanych projektów że każdy znajdzie coś dla siebie.
Trochę to przypomina sprawę z kolejnymi standardami:
standards.png
Ale sam dział to dobry pomysł tylko trzeba podejść od innej strony, starać się coś zrobić co albo nikt jeszcze nie próbował albo jest mało/słabo rozeznane rozwinięte. Np. ostatnio znowu na czacie przewijał się temat extrudera z silnikiem DC, gdzie poza "rc servo extruder" to w Reprapach nikt jeszcze czegoś takiego nie widział.
kamilxxg, dziobu, Dawid.S, fredator
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 2012
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Utworzenie działu badań i rozwoju

Post autor: Pjoter »

Mam jeszcze jedno przemyślenie. Fajnie by było w takim dziale trzymać pomysły które się sprawdziły (swego czasu był tutaj projekt ekstrudera remote direct opartego na radełkach BMG - teraz nie mogę tego znaleźć). Może w postaci jakiejś listy? Może byłaby to kropla która przeleje czarę i Filip przeniesie forum na nowszą wersję (a przede wszystkim pozwoli autorowi na edycję pierwszego posta tematu - w dziale giełda to moim zdaniem niezbędne)? w takim dziale poza samymi pomysłami fajnie by było móc porozmawiać ze "sklepami" o asortymencie, np. (przepraszam że z imienia i nazwiska, to tylko luźna myśl) czy TDI-CAD mógłby sprzedawać zestaw do wspomnianego ekstrudera remote direct (wał giętki, rurka nylonowa, zestaw przekładni i łożysk). Mnie w grzebaniu trochę odstrasza właśnie problem ze składaniem takich części po różnych sklepach. Nie mam za dużej wiedzy z mechaniki i nie wiem jak np. dobrać koła zębate, a nie chcę utopić kasy. Zestaw gdzie tylko od Trójkątów dokupuję radełka BMG i składam byłby ekstra.
Przydałby się trochę też rozbudowany dział "Sprawy podstawowe" lub może "Sprawy zaawansowane". Można by tam było umieszczać informację np. jak optymalnie złożyć heatbed oparty na macie 230V i SSR (taką informację która mówi o termostatach z resetem, możliwości zepsucia się SSR na zwarcie itp znalazłem też tylko w jednym temacie). Lub jakich folii magnetycznych użyć do heatbedu typu szkło lub blacha sprężynowa bez klamerek. Na przyrostowo.pl nie ma już za dużego ruchu. A taka baza wiedzy mogłaby obudzić portal na nowo. Są już poradniki jak złożyć Endera itp. Można to rozbudowywać o kolejne. Z pomocą forum może uda się tchnąc nowe życie w portal.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Utworzenie działu badań i rozwoju

Post autor: JGFTW »

Pisząc o forumowej drukarce miałem na myśli taką sytuację, w której ktoś zielony; albo sam trafia albo zakłada wątek "co kupić?" i zostaje skierowany do działu, gdzie jest maksymalnie kilka (powiedzmy 2-3 - na pewno nie kilkanaście ;) ) propozycji z jasno opisanymi założeniami/przeznaczeniem materiałowym, instrukcją składania, BOM z dostępnymi częściami oraz plastikami (.stl), preferowany slicer z profilami pod określone materiały.
Tak, żeby dało się polecić coś sprawdzonego, a nie np "w tym budżecie to chińczyk, ale to lipa jakościowa, więc przygotuj się na porażkę" ,"do 4k to tylko prusa", "rób hevo, ale projektów jest pełno i to dużo roboty, a gwarancji sukcesu nie ma"

Kluczem jest tu zrobienie bazy wiedzy (jak np prusa research), obszernych instrukcji składania, ale do tego potrzebna jest popularność (na forum) oraz aktywnego udzielania się użytkowników i opisywania wrażeń/testów.


Rzeczywiście wszystkich przypadków użycia się nie pokryję, ale jakby się nad tym zastanowić to przecież większość osób korzysta głównie z PLA i PETG (założyłbym, że to 80%), natomiast jedną z najpopularniejszych drukarek jest Ender3.

Nie wierzę, że nie jesteśmy kolektywnie w stanie zrobić np. rewizji endera 3, która pozwalałaby na drukowanie z PLA/PETG, była z dostępnych i sprawdzonych elementów, mieszcząca się w budżecie powiedzmy 1000-1200 (albo trochę więcej). Największy problem endera to brak QC (a nie, że jest to ogólnie zły projekt), także jakbyśmy szli tą drogą to już wiele drzwi zostało wyważonych.

Reszta osób (powiedzmy 19%) drukuję z elementów typowo technicznych (ABS, ASA, Nylon, itp), które mają wysokie wymagania temperaturowe i przepływu powietrza wokół. I zrobienie tu jakiejś wersji np. obudowanego HEVO; zebranie do kupy modów, modeli plastików, BOMu, zaprojektownaie karetek, itp.

Wyglądałoby na to, że zaprojektowanie dwóch drukarek pokryłoby zdecydowaną większość zapotrzebowania na drukarki typu REPRAP.

/jeden procent pomijam jako, że zawsze znajdzie się coś, co nie pasuję do uproszczenia przypadków użycia (np w postaci podzielenia na 2 kategorie), ale ten symboliczny 1% oznacza, że jest to mniejszość, którą należałoby pominąć, żeby nie wpaść w spirale rozdrabniania się na wszystkie możliwości, a co za tym idzie patu, bo zawsze znajdzie sie procent albo promil, którego się nie przewidzi. /


Nie napisałem nic o np druku dwoma (lub wieloma) głowicami np jako IDEX albo toolchanger, bo jednak nie wykluczam, że takie HEVO by go nie miało (szczególnie zmiana narzędzia miałoby potencjał na bycie "jedyną drukarką w domowym warsztacie")
Jeśli niemozliwym byłoby decydowanie za pomocą ankiet to np zarzadzanie z liderem projektu dla kluczowych decyzji. Tak czy inaczej powodzenie takiego działu to chyba solidni moderatorzy..
Mogę rozpocząć moderacje, jakieś tam projekty nawet calkie duże się w życiu zarządzało [...]
Prześlij CV to pomyślimy ;) ...


A tak na serio to uważam, że taki moderator powinien sam się wyłonić nie poprzez zwykłe zgłoszenie, ale poprzez aktywność (w temacie) i wniesiony wkład merytoryczny w rozwój projektu. Powinno to być zasłużoną funkcją, a nie zwykłym mianowaniem ;)

Przetrwanie takiego projektu będzie zależeć od dobrowolnej partycypacji, wszyscy muszą czuć się równi i z takim samym głosem w sprawie. (najlepiej przez cały czas albo przynajmniej na początku rozwoju projektu)

Do tego czasu; Tylko admin może mnie osądzić xDDDDDD

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie każdy wkład w projekt będzie popychał go do przodu, ale IMHO musi być zdecentralizowany system filracji pomysłów a nie jeden-dwóch moderatorów. (chyba, że tylko 2 osoby będą projekt rozwijać to wtedy spoko xD)
A jakby w przypadków sporów tworzyć nowy wątek np w którym obie osoby muszą przetestować i uzasadnić swoje rozwiązanie a jak nie to posty na hasiok?

Ale imho bowden vs direct to nie powinno być przedmiotem sporów tylko głosowania, np przez tydzień ustalić jaką drukarkę budować a potem tworzyć już z góry ustalony projekt a "spory" powinny dotyczyć przypadków takich jak np pasek 6mm vs 9mm, pancake na ekstruder 0.9 czy 1.8 i to byłoby wartościowe bo inaczej zastanawia mnie w czym forumowa drukarka byłaby lepsza niż np gotowy projekt Hypercube Evolution albo Prusa Bear Upgrade. [...]
Zgadzam się, można angażować się w jałowe dyskusje, ale można je również zakończyć pokazując efekty. Tak naprawdę to co to za różnica czy to bowden czy direct jeżeli będą efekty w postaci dobrych wydruków, a całość będzie zgodna z założeniami. Wydaję się że do celu prowadzi wiele dróg, ale tak naprawdę to nie ma ich aż tyle, żeby nie dało się wyłonić nalepszej - kwestia założeń/ograniczeń/kryteriów. Taki spór to nie problem komiwojażera ;)
Na pewno dobrze by było jakby najważniejsze informacje wątków z tego działu były w pierwszym poście bo jak urośnie do ponad 100 stron to i tak tego nikt nie przeczyta
Jeżeli w ogóle do takich rozmiarów urośnie to wtedy bym się zastanawiał, a jak ktoś nie przeczyta 100 stron merytorycznej dyskusji (jak się postaramy to taka będzie) to jego strata ;) Jeżeli ktoś nie przeczyta wartościowej książki na dany temat, bo jest za długa znaczy, że go to po prostu nie interesuję.
fajnie by było móc porozmawiać ze "sklepami" o asortymencie [...] czy TDI-CAD mógłby sprzedawać zestaw do wspomnianego ekstrudera remote direct (wał giętki, rurka nylonowa, zestaw przekładni i łożysk) [...]
To jest bardzo dobry pomysł, takie robienie "sprawdzonych zestawów" jako zwykła pozycja w sklepie pomogłoby popularności. Najlepiej byłoby w przypadku tej forumowej drukarki jakby (większość/wszystkie) części do niej byłyby dostępne w sklepach. Pytanie jak to będzie się sprzedawać - czyt czy taki wysiłek ma ekonomiczne uzasadnienie? ;)
Wygląda na to, że to już będzie w naszej gestii, żeby miało ;) Jak narazie to oczywiście trochę się zapędzamy, ale jest to coś co warto mieć z tyłu głowy, może nawet użytkownicy posiadający sklepy z częściami chętniej się będą udzielać ;)


Jak narazie nasze posty są raczej z ogólnym planowaniem, propozycjami i oczywiście to jest dobre - oby więcej - ale może wypadałoby zacząć zadawać trochę bardziej konkretne pytania?

Dobrze byłoby między innymi ustalić:
- Czy jest ktoś faktycznie chętny na zobaczenie, pomoc w realizacji i doprowadzenie takiego projektu do końca? (możliwe, że wymagane będą kompromisy, także trzeba być na to gotowy)
- Jakie masz (minimalne) oczekiwania co do takiej drukarki? (ale żeby to nie był koncert życzeń, najlepiej popatrzeć po faktycznym zużyciu drukarki/materiałów)
- Jakie założenia powinien projekt mieć? (cenowe, materiałowe, serwisowe, inne)

Piszcie inne rzeczy, które należałoby ustalić - te powyższe to pierwsze co przyszło mi do głowy.

Od siebie dodam, że ja chętnie w takim projekcie wziąłbym udział.
Drukarka, która mnie interesuję to taka, która drukuję z PLA/PETG z polem około 220-250 x 220-250, w budżecie powiedzmy 1200 (czyli realnie pewnie ze 2k ;) ), szybka w serwisowaniu (wymienne, modułowe elementy eksploatacyjne - głowica/extruder, może wentylatory)
Dawid.S, fredator
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Utworzenie działu badań i rozwoju

Post autor: mcxmcx »

panowie, za 1000 pln macie proste, niezawode i dobrze drukujace kopie ultimakera - 2 czy 2+

tutaj zadne smieszne corex-y itp nie sa potrzebne, wystarczy projekt ulti zaoferowac w wesji z boden i z direct (najlepiej zeby mocowanie do karetki bylo znormalizowane, oraz z direct napedem walkow.

Co wiece?
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 2012
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Utworzenie działu badań i rozwoju

Post autor: Pjoter »

Zgadzam się z @mcxmcx - MODULARNOŚĆ I ELASTYCZNOŚĆ. Można zrobić rewizję endera 3. Zróbmy wersję gdzie użytkownik wybiera sobie direct lub bowden. Można zaprojektować trzy obudowy na elektronikę (RAMPS, SKR i Duet) itp. Pytanie brzmi jak duża modularność aby móc zamknąć projekt (ok, bowden i direct, ale już endstopu robimy tylko na switche aby nie babrać się w sensorless homing, szczególnie że parametry zależą od użytych silników itp).
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Utworzenie działu badań i rozwoju

Post autor: Dawid.S »

JGFTW pisze:Pisząc o forumowej drukarce miałem na myśli taką sytuację, w której ktoś zielony; albo sam trafia albo zakłada wątek "co kupić?" i zostaje skierowany do działu, gdzie jest maksymalnie kilka (powiedzmy 2-3 - na pewno nie kilkanaście ;) ) propozycji z jasno opisanymi założeniami/przeznaczeniem materiałowym, instrukcją składania, BOM z dostępnymi częściami oraz plastikami (.stl), preferowany slicer z profilami pod określone materiały.
Czyli potrzebemna jest polskie..
JGFTW pisze: Kluczem jest tu zrobienie bazy wiedzy (jak np prusa research), obszernych instrukcji składania, ale do tego potrzebna jest popularność (na forum) oraz aktywnego udzielania się użytkowników i opisywania wrażeń/testów.
Ktoś zapyta po co? To już jest, po co kopiować, rywalizować, wymyślać koło od nowa..
Zdrowa rywalizacja to najlepszy katalizator rozwoju a dla samych uczestników projektu napewno wielka satysfakcja..
Obserwując dyskujse coraz klarowniej widać ze właściwym pytaniem które należy zadać to "Czy potrzebny jest ktoś taki jak Josef Průša by nasze rodzime środowisko reprapowe wypracowało wartościowe propozycje na zewnątrz?" czy może da się poprowadzić taki projekt w innym modelu zarządzania?[/table]
fredator, Berg
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
Awatar użytkownika
fredator
Postów w temacie: 3
Posty: 64
Rejestracja: 07 gru 2018, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Ender 3
x 82

Re: Utworzenie działu badań i rozwoju

Post autor: fredator »

Dawid.S pisze: Ktoś zapyta po co? To już jest, po co kopiować, rywalizować, wymyślać koło od nowa..
Zdrowa rywalizacja to najlepszy katalizator rozwoju a dla samych uczestników projektu napewno wielka satysfakcja..
Obserwując dyskujse coraz klarowniej widać ze właściwym pytaniem które należy zadać to "Czy potrzebny jest ktoś taki jak Josef Průša by nasze rodzime środowisko reprapowe wypracowało wartościowe propozycje na zewnątrz?" czy może da się poprowadzić taki projekt w innym modelu zarządzania?[/table]
Dokładnie - również uważam, że największą kreatywność wyzwala właśnie taka "lekka" rywalizacja, tzn. tworzenie czegoś podczas jednoczesnej wymiany doświadczeń z innymi tworzącymi podobne rozwiązanie. Raz, że wtedy osoby zaangażowane w dyskusję mają więcej do wniesienia niż ktoś kto jest laikiem (nie zrozumiał jeszcze podstawowych problemów/ograniczeń projektu), a dwa że motywacja jest znacznie większa, bo każdy chce pokazać co udało mu się osiągnąć.

Wydaje mi się, że poprzednie propozycje drukarek forumowych rozbiły się właśnie o to, że były zbyt "demokratycznie" zarządzane. Każdy coś chciał w nich coś dla siebie, a w końcu nawet autorowi pomysłu odechciewało się go realizować, gdy zorientował się, że w sumie on ma robić coś czego nie chce.

Ja to widzę tak:

Opcja 1:
1. Ktoś ma pomysł i zakłada wątek o tym, że robi jakiś projekt, albo ma na niego pomysł ale prosi o pomoc w podjęciu decyzji jak do tego podejść.
2. Sam wybiera co robi i zaczyna to robić, albo pyta czy ktoś chce się przyłączyć i mu pomóc. Z tym że pomoc miałaby polegać na wspólnej pracy nad plikami, nie na robieniu "każdy sobie". Raczej komunikacja w tym przypadku poza forum, bardziej narzędzia typu Skype.
3. Jeżeli inicjatywa faktycznie zacznie być realizowana, admin przenosi do działu "R&D".
4. Kto chce się wypowiada, ale projektem rządzi pomysłodawca i być może osoby oficjalnie zaangażowane.
5. Jak się uda zrealizować to wszyscy piją szampana ;-)

Opcja 2:
1. Ktoś ma pomysł i zakłada wątek o tym, że robi jakiś projekt, albo ma na niego pomysł ale prosi o pomoc w podjęciu decyzji.
2. Podejmuje samodzielnie decyzje projektowe i rozpoczyna realizację, dzieląc się efektami.
3. Pomysł przyciąga inne osoby zainteresowane tworzeniem takiego rozwiązania, ale chcące zrealizować go samodzielnie, podejmując inne
decyzje niż autor pomysłu.
4. Temat przenoszony jest do działu "R&D".
5. Każdy kto robi konkurencyjne rozwiązanie rządzi swoim projektem i dzieli się efektami pracy, dzięki czemu każdy ma motywację do działania i świeże pomysły podejrzane u innych.
6. Projekty, które w efekcie tematu powstały (może być więcej niż jeden) są produktem i trzeba się z nich cieszyć i można podlinkowywać :-)
Ender 3 - direct z Bondtechem i Micro-Swissem oraz MKS Gen L
Ender 3 - direct z BMG i SKR v1.1
ForkLIFT na ramie od Hypercube 2020 - bowden i SKR v1.3 - buildlog
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Utworzenie działu badań i rozwoju

Post autor: McKee »

Dajcie namiary na to zioło, które palicie.
Jakiś dobry towar to jest.
Totalne oderwanie od rzeczywistosci - też bym tak chciał.
;)

PS.: I długo trzyma :rotfl: Zazdroszczę.
Dawid.S, Zepco, dziobu, Julian, emartinelli
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
fredator
Postów w temacie: 3
Posty: 64
Rejestracja: 07 gru 2018, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Ender 3
x 82

Re: Utworzenie działu badań i rozwoju

Post autor: fredator »

McKee pisze:Dajcie namiary na to zioło, które palicie.
Jakiś dobry towar to jest.
Totalne oderwanie od rzeczywistosci - też bym tak chciał.
;)

PS.: I długo trzyma :rotfl: Zazdroszczę.
@McKee
Rozwiń, proszę, swoją wypowiedź, bo nawet nie wiadomo do kogo ją kierujesz oraz czego dotyczy.

Mam wrażenie, że m.in. jest skierowana do mnie, więc tu masz dowód na to, że takie rzeczy jak zaproponowałem już się na tym forum działy, np. we wspomnianym przez Pjotera temacie o forumowym ekstruderze remote direct:

viewtopic.php?t=4222

Teraz nawet trudno go znaleźć:
Pjoter pisze:(swego czasu był tutaj projekt ekstrudera remote direct opartego na radełkach BMG - teraz nie mogę tego znaleźć).
P.S.: Jako osoba, która zawsze stara się przemyśleć temat trzy razy zanim zabierze głos w dyskusji mam do Ciebie pytanie:
Po co pisze się takie posty które nic nie wnoszą, do nikogo nie są skierowane i mają na celu jedynie wyśmiewanie z uczestników dyskusji?
Odpowiedź poniżej.



Odp.: Dla nakarmienia własnego ego.
Ender 3 - direct z Bondtechem i Micro-Swissem oraz MKS Gen L
Ender 3 - direct z BMG i SKR v1.1
ForkLIFT na ramie od Hypercube 2020 - bowden i SKR v1.3 - buildlog
ODPOWIEDZ

Wróć do „Funkcjonowanie forum”