Utworzenie działu badań i rozwoju

Sugestie, opinie, skargi i zażalenia itp.
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Utworzenie działu badań i rozwoju

Post autor: Dawid.S »

Co jakiś czas uzytkownicy forum zaskakują nas autorskimi rozwiązaniami i mniej lub bardziej ciekawymi projektami. Sadze że warto utworzyć odrębne miejsce dla tego typu prac rozwojowo badawczych ;) być może w duchu open source z naszej polskiej reprapowej społecznosci pojawia sie pomysly godne wypłynięcia na międzynarodowe wody :) Tematy do tego działu powinny być moim zdaniem przenoszone z innych działów forum gdy rozwina sią już na tyle że zyskają status pożytecznego i dobrze prowadzonego. W ten sposób unikniemy śmietnika a w dziale znajda się tylko przesiane najciekawsze koncepcje.
Holgin, fredator
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1332
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Utworzenie działu badań i rozwoju

Post autor: JGFTW »

Tematy do tego działu powinny być moim zdaniem przenoszone z innych działów forum gdy rozwina sią już na tyle że zyskają status pożytecznego i dobrze prowadzonego.
Czyli wątki mają być przenoszone do działu badania i rozwój jak skończą się nad nimi badania i przestaną się rozwijać xD

Właśnie R&D to powinien być dział eksperymentalny, z którego do "produkcji" wchodzą pomysły/rozwiązania albo wychodzi know-how. Nie jestem pewien czy potrzeba byłoby przenosić później gdziekolwiek te wątki (zakładając, że by się adminom chciało ;) ) Jeżeli już to od biedy oznaczenie projektów analogiczne jak w dziale giełda (,[K]) mogłoby pomóc ([OK], [NOK])

Jak chodzi o sam pomysł stworzenia takiego działu eksperymentalnego to podoba mi się i jestem za ;) Może w końcu powstanie "oficjalna" forumowa drukarka albo inne cuda, ale nie wiem czy samo wydzielenie/stworzenie kategorii spowoduję, że zaczną pojawiać się jakieś nowe pomysły - w końcu to nie jest tak, że brak kategorii hamuję, przed powstawaniem nowych rozwiązań. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby coś nowego np. kinematykę, opisać w dziale mechanika.

Wydaję mi się, że dużo bardziej pomogłoby zwyczajne dzielenie się pomysłami i ewentualne zrzeszanie osób chcących badać dane zagadnienie (np. testowanie różnych silników w ekstruderze albo tworzenie modeli mocowania osi gdzieśtam). Jeżeli ktoś ma pomysł to niech go opiszę i podda pod dyskuję/ zachęci do rozwijania go / poprosi o pomoc jak go zrobić. Przy czym chyba to już jest ;)

Jeżeli jednak brak Ci nowych, ciekawych, edukacyjnych wątków rodem z Prusa Research to parafrazując swój punkt: "Samym wprowadzeniem ustawy tego nie zmienisz" ;)


EDIT: Tak sobie pomyślałem, że jak ktoś tworząc nowy wątek doda [R&D] na początku nazwy tematu to wyjdzie na to samo ;)
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Utworzenie działu badań i rozwoju

Post autor: Dawid.S »

JGFTW pisze: Jak chodzi o sam pomysł stworzenia takiego działu eksperymentalnego to podoba mi się i jestem za ;) Może w końcu powstanie "oficjalna" forumowa drukarka albo inne cuda.
Mam ogromną nadzieje na oficjalna forumową drukarkę :geek:
JGFTW pisze: ale nie wiem czy samo wydzielenie/stworzenie kategorii spowoduję, że zaczną pojawiać się jakieś nowe pomysły - w końcu to nie jest tak, że brak kategorii hamuję
Przypuszczam ze prawdopodobieństwo ze te tematy zostaną zakopane wśród wielu innych forumowych wątków nie motywuje autorów do wlozenia wysiłku w rzetelne ich poprowadzenie. Za to pojawienie sie projektu w dedykowanym dziale który miałby jakiś tam wyższy status uznania spolecznosci powinien zadziałać korzystnie. Pytanie na jakich zasadach watki miałby tam trafiac?
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 2
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: Utworzenie działu badań i rozwoju

Post autor: kamilxxg »

Dawid.S pisze: Mam ogromną nadzieje na oficjalna forumową drukarkę :geek:
Też miałem taki pomysł i nawet go kiedyś na shoutboxie poruszyłem ale z odzewu wynikało, że każdy by miał swój pomysł na nią i to byłoby trudne w realizacji, imho to powinny być ze dwie drukarki np do PLA albo ABS albo konstrukcja kartezjańska lub CoreXY. Pewnie żeby ustalić nad czym będzie forum pracowało taki wątek by urósł na kilkadziesiąt stron. Ktoś musiałby tym porządnie zarzadzić ale też można by zweryfikować pomysły, jakie rozwiązanie daje lepszy efekt dzięki takiej akcji. Jestem za :)
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Utworzenie działu badań i rozwoju

Post autor: Dawid.S »

kamilxxg pisze:Też miałem taki pomysł i nawet go kiedyś na shoutboxie poruszyłem ale z odzewu wynikało, że każdy by miał swój pomysł na nią i to byłoby trudne w realizacji
Jeśli niemozliwym byłoby decydowanie za pomocą ankiet to np zarzadzanie z liderem projektu dla kluczowych decyzji. Tak czy inaczej powodzenie takiego działu to chyba solidni moderatorzy..
kamilxxg
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Utworzenie działu badań i rozwoju

Post autor: Dawid.S »

To już wszyscy chcący zabrać głos w dyskusji? :friends:
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Utworzenie działu badań i rozwoju

Post autor: Pjoter »

IMHO taki dział ma sens i chciałbym taki zobaczyć. Jeśli chodzi o forumowa drukarkę to nie wierzę w jedną konstrukcje. Trzeba by było złożyć kilka (3?) projektów z różnymi założeniami. Np coreXY, i3 IDEX, ulepszona Prusa itp. Fajna sprawa taka drukarka wspólną na cale forum ale nie da rady zrobić tylko jednej.

PS dajcie znać czy chcemy coś wspólnie tworzyć bo jak nie to biere się za drugie HEVO :D
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Utworzenie działu badań i rozwoju

Post autor: dziobu »

Odkąd tu jestem pomysł forumowej drukarki padł już przynajmniej dwa razy. Tj tyle pamiętam.

Zagęszczając rozmowę z SB wyglądało to tak:
  • będzie głowica bowden z hotendem XXX i ekstruder YYY
  • nie, direct lepszy
  • damy czarne paski
  • i te fajne silniki
  • one są do kitu
  • sam jesteś do kitu
  • żryj gruz
  • ...
Także to co powstanie będzie realnie efektem pracy max 2-3 osób a forum będzie blogiem a nie warsztatem. Przy takim rozstrzale pomysłów i podejść na forum nawet wybór breloka na targi był problemem, a co dopiero konstrukcja drukarki :D
emartinelli, Dawid.S
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Utworzenie działu badań i rozwoju

Post autor: Dawid.S »

Mogę rozpocząć moderacje, jakieś tam projekty nawet calkie duże się w życiu zarządzało - a jak się wyklaruje kierunek przejmie ktoś inny. Chętni?
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 2
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: Utworzenie działu badań i rozwoju

Post autor: kamilxxg »

A jakby w przypadków sporów tworzyć nowy wątek np w którym obie osoby muszą przetestować i uzasadnić swoje rozwiązanie a jak nie to posty na hasiok?

Ale imho bowden vs direct to nie powinno być przedmiotem sporów tylko głosowania, np przez tydzień ustalić jaką drukarkę budować a potem tworzyć już z góry ustalony projekt a "spory" powinny dotyczyć przypadków takich jak np pasek 6mm vs 9mm, pancake na ekstruder 0.9 czy 1.8 i to byłoby wartościowe bo inaczej zastanawia mnie w czym forumowa drukarka byłaby lepsza niż np gotowy projekt Hypercube Evolution albo Prusa Bear Upgrade.

Mozna by zacząć od zbudowania np Hevo i sprawdzenia niuansów ale zgadzam się, że to byłby projekt dwóch albo nawet i jednej osoby.

Być może urealnieniem tego działu byłoby to, żeby można było kupić gotowy zestaw części dobrej jakości a dzięki opisowi na forum powstała by baza .stl np z mocowaniami pod E3D v6, Hemere itp. Wtedy kupienie czegoś zamiast Ender-3 miało by trochę większy sens (trochę bo przecież już są gotowe projekty a jak ktoś zaczyna to i tak kupi chińczyka)

Na pewno dobrze by było jakby najważniejsze informacje wątków z tego działu były w pierwszym poście bo jak urośnie do ponad 100 stron to i tak tego nikt nie przeczyta
Dawid.S
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Funkcjonowanie forum”