Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 7
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: cyfron »

kjanek pisze:Jeżeli mogę to mała podpowiedź. Dyski SSD mają ograniczoną ilość zapisu danych zanim padną kości NAND. A im mniejszy dysk (o ile wybierzesz nadpisywanie dysku gdy się zapełni) tym więcej operacji na nim zrobisz a jak wiadomo to właśnie ilość operacji/zapisów wykańcza dyski ssd.
Jeżeli użyjesz dysku SSD przeznaczonego do serwerów wykonanych w technologii SLC lub w najgorszym wypadku MLC, nie zapełnisz go więcej niż w 80% a nie TLC lub co gorsza QLC to problem limitu zapisu kości NAND dopadnie Cię za jakieś 15-20 lat ;) - nawet jeżeli będziesz utrzymywał tam bazę danych, która ma kilka tysięcy razy więcej operacji niż monitoring. Tak samo jak weźmiesz do monitoringu 24h zwykłe dyski talerzowe przeznaczone do zwykłej stacji roboczej, to po ok 2 latach spodziewaj się bad sektorów spowodowanych luzem na łożyskach. Nieważne czy SSD czy zwykłe talerzaki, bierz dyski przeznaczone do serwerów lub dedykowane do rejestratorów wideo.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: @GUTEK@ »

Nie zgodzę się jeśli chodzi o dyski HDD. Cholernie dużo zależy na jaką partię trafisz.
Przykładowo w pracy w NASie w podobnym czasie padły wszystkie Seagate'y (chyba po 4 latach), zdaje się to były Barracudy. Natomiast inne, czy to też Seagate'y czy WD, różnie od REDów po zwykłe BLUE działają od hmm 8 do kilkunastu lat bezawaryjnie.
Tak samo z dyskami w rejestratorach, w pracy przed modernizacją stary rejestrator ze "zwykłym" dyskiem działał ponad 10 lat. W domu mam w rejestratorze już dwa lata najtańszego Seagate'a i nic mu nie jest.

Wedlug mnie dużo bardziej od rodzaju HDD na jego trwałość wpływa to w jakich warunkach pracuje. Jeśli ma dobre chłodzenie i jest zamontowany tak, aby nie były na niego przenoszone drgania z zewnątrz to pożyje znacznie dłużej.
mpk
Awatar użytkownika
Jelly
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 27 lip 2021, 14:04
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: FDM i MSLA
Kontakt:

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: Jelly »

Jak chcesz serwer to jeszcze pytanie ile TB pojemności i jaki przedział cenowy.
Tani: Polecam HP T620 Quad do którego podepniesz sobie dyski (podajże dwa) na USB wewnątrz obudowy.
Sensowny: Sam korzystam z Xpenology które za same bebechy wyszło mnie +- 1000 zł. W mojej konfiguracji trochę więcej bo mam 16TB miejsca.
Podstawowy hardware:
Płyta z wbudowanym CPU: Gigabyte GA-N3160N-D3V - 450PLN
Zasilacz: be quiet SFX Power 2 300W - 270PLN
Obudowa: Cooler Master Elite 110 - 200PLN
RAM: DDR3 1333MHZ z Allegro - 59PLN
Wentylator: ARCTIC P14 Silent - 25PLN
Pendrive na system: GoodRAM 16GB - 20PLN
Na ten sprzęt wgrasz DSM z synology przy pomocy poradnika z neta i śmiga bardzo ładnie :)
Pozdrawiam, Wojciech :cool2:
Ender 3 Pro - Drukuje
Elegoo Mars - Drukuje
kjanek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 30 maja 2021, 21:39

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: kjanek »

cyfron pisze:
kjanek pisze:Jeżeli mogę to mała podpowiedź. Dyski SSD mają ograniczoną ilość zapisu danych zanim padną kości NAND. A im mniejszy dysk (o ile wybierzesz nadpisywanie dysku gdy się zapełni) tym więcej operacji na nim zrobisz a jak wiadomo to właśnie ilość operacji/zapisów wykańcza dyski ssd.
Jeżeli użyjesz dysku SSD przeznaczonego do serwerów wykonanych w technologii SLC lub w najgorszym wypadku MLC, nie zapełnisz go więcej niż w 80% a nie TLC lub co gorsza QLC to problem limitu zapisu kości NAND dopadnie Cię za jakieś 15-20 lat ;) - nawet jeżeli będziesz utrzymywał tam bazę danych, która ma kilka tysięcy razy więcej operacji niż monitoring. Tak samo jak weźmiesz do monitoringu 24h zwykłe dyski talerzowe przeznaczone do zwykłej stacji roboczej, to po ok 2 latach spodziewaj się bad sektorów spowodowanych luzem na łożyskach. Nieważne czy SSD czy zwykłe talerzaki, bierz dyski przeznaczone do serwerów lub dedykowane do rejestratorów wideo.
Zgadzam się. Ale skoro spec napisał że ma jakieś tam dyski i chciał by je użyć to myślę że nie są to serwerowe dyski raczej nikt nie kupuje dysków serwerowych żeby sobie leżały. Stąd rozważałem to pod kątem konsumenckich.
spec
Postów w temacie: 12
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: spec »

Synology znam. Obsługuję takich kilka. Wersja 512MB ram to według mnie tragedia do pracy. Chciałbym coś co można później rozbudować.
Patrzyłem w stronę Qnapa ze względu na ponoć dobrą aplikację do monitoringu QVR Pro. Niestety doczytałem, że w Qnapie są problemy z podłączeniem urządzeń USB do maszyny wirtualnej po utracie zasilania. W sumie to bardziej mi zależy na tym aby na jednym urządzeniu postawić Home Assistanta, monitoring - 5,6 kamer oraz UniFi Controller. Opcje NAS to będzie gratis.
Awatar użytkownika
Jelly
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 27 lip 2021, 14:04
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: FDM i MSLA
Kontakt:

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: Jelly »

spec pisze:Synology znam. Obsługuję takich kilka. Wersja 512MB ram to według mnie tragedia do pracy. Chciałbym coś co można później rozbudować.
Patrzyłem w stronę Qnapa ze względu na ponoć dobrą aplikację do monitoringu QVR Pro. Niestety doczytałem, że w Qnapie są problemy z podłączeniem urządzeń USB do maszyny wirtualnej po utracie zasilania. W sumie to bardziej mi zależy na tym aby na jednym urządzeniu postawić Home Assistanta, monitoring - 5,6 kamer oraz UniFi Controller. Opcje NAS to będzie gratis.
Zatem możesz spojrzeć na mojego posta chwilę wyżej i masz synology w bare metal z np. 8GB RAM :)
Załączniki
Zrzut z DSM :)
Zrzut z DSM :)
Zrzut ekranu 2021-07-31 001353.png (11.16 KiB) Przejrzano 2124 razy
Pozdrawiam, Wojciech :cool2:
Ender 3 Pro - Drukuje
Elegoo Mars - Drukuje
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: Zepco »

Ja do swojego 218+ dołożyłem 8GB i mam razem 10. Docker śmiga bez problemu (w tym home assistant)
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
spec
Postów w temacie: 12
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: spec »

Nie przemawia do mnie xpenology. Synology już miało wpadki z dziurami w oprogramowaniu i wolałbym coś co można aktualizować.
A może dopytam jeszcze o kamery. Ktoś zna alternatywę MINI PTZ od HIKVISION?
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”