(Nie)dokładność mikrokroku DRV8825 i A4988 - czyli dyskusja o trybach decay

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zagadka stricte drukarkowa - co zrobiłem, żeby ładnie drukowało?

Post autor: FlameRunner »

Na tę chwilę pytanie za dziesięć punktów brzmi: dlaczego DRV8825 w trybie fast decay powoduje przeskoki silnika w nieregularnych odstępach?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Zagadka stricte drukarkowa - co zrobiłem, żeby ładnie drukowało?

Post autor: dragonn »

Znam tego linka też :P. Niby fast decay powinno rozwiązać problem, ale jak dla mnie łatwiej po prostu wsadzić A4988 i mieć spokój, a jak bym potrzebował ponad 2A to bym już szedł w jakąś dedykowaną Toshibę czy coś innego.

A jaki silnik i jaki prąd?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zagadka stricte drukarkowa - co zrobiłem, żeby ładnie drukowało?

Post autor: FlameRunner »

Mam w tej drukarce cztery DRV8825, mam też garść nowych na zapas, fajnie by było to wykorzystać i czegoś przy okazji się nauczyć. ;)
Zresztą na A4988 te nieszczęsne prążki nadal są, a na DRV8825 w fast decay zdają się całkiem znikać - chociaż pewności nie mam, losowe zgrubienia bardzo zaciemniają obraz.

Silnik sprawny, prąd bodajże 0,85A - taki sam na obu stepstickach, chyba że walnąłem się gdzieś w obliczeniach.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Zagadka stricte drukarkowa - co zrobiłem, żeby ładnie drukowało?

Post autor: dragonn »

A Vref jakie? Pewnie wiesz ale DRV obowiązuje całkiem inny wzór na Vref.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zagadka stricte drukarkowa - co zrobiłem, żeby ładnie drukowało?

Post autor: FlameRunner »

No wiem, dlatego robiłem obliczenia. :P
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Zagadka stricte drukarkowa - co zrobiłem, żeby ładnie drukowało?

Post autor: dziobu »

FlameRunner pisze:Na tę chwilę pytanie za dziesięć punktów brzmi: dlaczego DRV8825 w trybie fast decay powoduje przeskoki silnika w nieregularnych odstępach?
Może dlatego?
http://www.engineerination.com/2015/02/ ... steps.html
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zagadka stricte drukarkowa - co zrobiłem, żeby ładnie drukowało?

Post autor: FlameRunner »

To znaczy dlaczego?
O ile dobrze rozumiem, u autora artykułu jedynym problemem w trybie fast decay był pisk, a ruchy były płynne?
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Zagadka stricte drukarkowa - co zrobiłem, żeby ładnie drukowało?

Post autor: McKee »

Nie były płynne, choć to głownie piski przeszkadzały autorowi.
Natomiast wspomina też o braku możliwości poprawnego wysterowania (co powoduje nieliniowość i gubienie kroków - tylko o tym wprost nie napisał):
the driver has a "pseudo-dead zone" near zero where it is not able to produce low currents
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Zagadka stricte drukarkowa - co zrobiłem, żeby ładnie drukowało?

Post autor: dziobu »

FlameRunner pisze:To znaczy dlaczego?
O ile dobrze rozumiem, u autora artykułu jedynym problemem w trybie fast decay był pisk, a ruchy były płynne?
Otóż nie.
Poczytaj od Second measurement, mixed decay and the dreaded blanking time.

W skrócie:
But we found out what is the problem, in mixed decay mode, the driver cannot do any voltage lower than 12% of the supply voltage. So the small currents needed for the microstepping will not be possible.

Still, we want to use mixed decay mode because it has an interesting way to do fast and slow decay at the same time which reduces the subharmonic oscillation problem, although it still doesn't completely solve it.

So then, the problem is that it cannot effectively do small steps in the rising part of the sine wave because the minimum voltage it can do is 12% of the supply voltage (1.4V in my case) my motors are rated for 3.1V, so 1.4V is half of the nominal voltage, that is a very big minimum step.
Co by odpowiadało sytuacji z pierwszego posta.

A teraz dochodzimy do fast decay. W punkcie First measurement, fast decay and subharmonic oscillation jest taki oto obrazek: http://2.bp.blogspot.com/-1Iv7GOpULTw/V ... k00013.png. Przyjrzyj się jak wygląda okolica zera. To, w połączeniu z wadami mechaniki (a zawsze jakieś są: nierówny opór prowadnicy/paska/nieliniowość sprzęgła/itp) powoduje że u Ciebie pojawiają się losowe śmiecie. I imho to będzie to.
(ale jakby co to ja się nie znam ;p)
MosfetN
Postów w temacie: 2
Posty: 165
Rejestracja: 26 lip 2016, 12:08
x 96
Kontakt:

Re: Zagadka stricte drukarkowa - co zrobiłem, żeby ładnie drukowało?

Post autor: MosfetN »

Na fabrykatorze kiedyś to dość dokładnie opisałem , z tego co pamiętam chodzi o to ,że taki sterownik silnika krokowego ma PWM w zakresie 8 bit czyli od zera do 255 i w druga stronę od 0 do -255 (mostek H na każdą cewkę). Problem polega na tym ,że w drukarkach stosujemy silniki o niskich rezystancjach cewek (na niskie napięcie zasilające np. 3.4 V). Jako ,że sterownik pracuje w trybie CC (constant current) to musi utrzymywać stały ustalony przez potencjometr prąd. By to zrobić musi używać niskich wartości PWM,u (silnik na niskie napięcie) . Przez to następuje ograniczenie zakresu PWM,u którym sterownik może manipulować aby generować mikrokoki. Jedne scalaki lepiej sobie z tym radzą a inne gorzej. Teoretycznie im większy mikrokok i mniejsze napięcie znamionowe na silniku krokowym tym gorzej. Jedno z rozwiązań to właśnie te diody które zwiększają właśnie takie napięcie na cewkach silnika które zwiększa zakres PWM,u.

"the driver has a "pseudo-dead zone" near zero where it is not able to produce low currents" - prawdopodobnie własnie ten brak pola do manewru w PWM,ie powoduje ,iż sterownik nie jest w stanie generować tak niskich prądów.

To tak mniej więcej , ale w 100% tego pewien nie jestem bo nie posiadam sondy prądowej do oscyloskopu która pozwoliła by to sprawdzić ;) .

Ogólnie nie polecam stosować DRV 8825 w drukarkach 3D - ja już dawno wszystkie wywaliłem :cool2: .
https://bytechlab.com/
- RAPTOR XLS 360
- 2x BambuLab X1C + AMS
- Anycubic Photon Mono + Wash Station
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”