Ciągnięcie druta po raz n-ty

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Ciągnięcie druta po raz n-ty

Post autor: dziobu »

Witam,

Na zupełnie przypadkowym portalu znalazłem takie coś:
http://centrumdruku3d.pl/dna-extruder-m ... filamentu/
Pomysł na wykorzystanie zużytego filamentu - OK. ALE - ile jest warty filament po przetopieniu? Ile z tych wszystkich materiałów tak na prawdę można przetopić ponownie? Przecież to nie plastelina.

Kiedyś się tym interesowałem i doczytałem że po każdej przemianie fazowej plastik ma już mniej lub bardziej inną strukturę. Np taki ABS przestaje się kleić i robi się kruchy (zresztą zapach/smród podczas druku świadczy o tym że coś w plastiku się dzieje). Teoretycznie mam nawet kilka szpul czegoś opisanego jako "efilament3d" które po wydrukowaniu ciężko zdjąć ze stołu żeby się nie rozpadło. Tak jakby były przegrzane przy produkcji.

Ale - czy w temacie coś się zmieniło? Są już materiały których można używać w kółko? Czy poza robieniem własnych plastików (tzn topieniem granulatu we własnym zakresie) ma to sens?
Awatar użytkownika
robertm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 203
Rejestracja: 20 cze 2017, 21:58
Lokalizacja: Siemiatycze
Drukarka: MK3S Yes Yes Yes
x 53
Kontakt:

Re: Ciągnięcie druta po raz n-ty

Post autor: robertm »

Też dziś czytałem ten artykuł - Moim zdaniem przy użytku domowym to jest taka sztuka dla sztuki. Druty są już na tyle tanie, że nawet jeśli w ciągu roku kilogram pójdzie w odpady to biorąc pod uwagę cenę takich zabawek i tak się nie opłaca.

Teraz patrząc od strony biznesowej - zazwyczaj i tak materiał jest wkalkulowany w koszt wydruku więc, co mnie obchodzi czy będzie go 15g mniej, czy więcej skoro i tak klient za to zapłaci, a mi osobiście bardziej szkoda było by czasu na zabawę z problemami jakie przy okazji procesu produkcji i późniejszego wykorzystania takiego filamentu by wynikały. (zatkania głowic, zerwania, brak jednolitej barwy, etc.)

W sumie to zastanawiam się właściwie komu może się opłacać takie urządzenie i nie widzę takiej "osoby" ...
Liczy się tylko jeden - chcesz wiedzieć kto ? - zapytaj
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Ciągnięcie druta po raz n-ty

Post autor: Kopytko »

Widziałem jakiś filmik YT, gdzie goście drukuja serie, po kilka tys szt, wszystko na rafcie, i tam, używają odpadków z suportu i raftu, jako produkcje nowego filamentu, do wydrukowania tych samych cześci co odpadki. Wspominali, że miesięcznie pod 100kg mieli tego, więc sporo. Nie moge niestety odnaleźć filmu, :(
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: Ciągnięcie druta po raz n-ty

Post autor: DanyQsh »

My w pracy drukujemy wydruki na 1m wysokości. Na razie jednościankowe, ale na jeden wydruk idzie około 2 kg PETG, który sprowadzamy nie tanio z bigrepa w 8kg szpulach. Więc taka maszynka by się przydała na przerób odpadów :)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Ciągnięcie druta po raz n-ty

Post autor: dziobu »

Ale nikt nie odpowiedział na podstawowe pytanie - czy raz przetopiony plastik zachowuje swoje właściwości.
Awatar użytkownika
pszczelaszkov
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 237
Rejestracja: 28 gru 2016, 23:59
Lokalizacja: Piła
x 42

Re: Ciągnięcie druta po raz n-ty

Post autor: pszczelaszkov »

Moze sie zmieniac ziarnistosc samego materialu jak w spawanych metalach. Ale nie jestem 100% pewien. Wyjatkiem pewnie bedzie PLA i jego moliwosc rekrystalizacji.
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 1
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Ciągnięcie druta po raz n-ty

Post autor: SQ9KRD »

dziobu pisze:Ale nikt nie odpowiedział na podstawowe pytanie - czy raz przetopiony plastik zachowuje swoje właściwości.
Jak skończe to :

Obrazek

Narazie wyszlifowałem wsio i wyprowadziłem nierówności

ObrazekObrazekObrazek

Będę robił wytłaczarkę wtedy postaram się odpowiedzieć od strony praktycznej. Narazie to chyba tylko Marek jest w stanie rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie.
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”