A Ty co dziś zepsułeś?

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: A Ty co dziś zepsułeś?

Post autor: sp6vgx »

Kamino pisze:Nie mam pojęcia. Skończyłem drukować i momentalnie ośka się wygięła :unknown:
Dobra chińska "gumo stal" ;)
kswiorek
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
madej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 22
Rejestracja: 05 lip 2018, 17:01
Lokalizacja: Kraków okolice
Drukarka: Ender 3
x 4

Re: A Ty co dziś zepsułeś?

Post autor: madej »

"Zmęczenie" materiału. ;)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 17
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: A Ty co dziś zepsułeś?

Post autor: dragonn »

Przegiołeś z naciągiem paska + wadliwa seria silników :d. Wiem coś o tym ;p, mam dwa silniki bez wału xD
szendo
Postów w temacie: 1
Posty: 195
Rejestracja: 26 wrz 2018, 21:25
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Cartesian cube
x 24
Kontakt:

Re: A Ty co dziś zepsułeś?

Post autor: szendo »

Kamino pisze:Nie mam pojęcia. Skończyłem drukować i momentalnie ośka się wygięła :unknown:
A widzisz trzeba było jej nie zatrzymywać to by się nie wygieła:P
Awatar użytkownika
Kamino
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 135
Rejestracja: 18 kwie 2018, 10:50
Lokalizacja: Cieszyn
x 22

Re: A Ty co dziś zepsułeś?

Post autor: Kamino »

sp6vgx pisze:
Kamino pisze:Nie mam pojęcia. Skończyłem drukować i momentalnie ośka się wygięła :unknown:
Dobra chińska "gumo stal" ;)
Tzw. gównolit :D

dragonn pisze:Przegiołeś z naciągiem paska + wadliwa seria silników :d. Wiem coś o tym ;p, mam dwa silniki bez wału xD
Akurat drukowałem nowy napinacz, żeby jeszcze bardziej napiąć pasek :DD

szendo pisze:
Kamino pisze:Nie mam pojęcia. Skończyłem drukować i momentalnie ośka się wygięła :unknown:
A widzisz trzeba było jej nie zatrzymywać to by się nie wygieła:P
Dziwi mnie, że jak oś Y nie pracowała przed końcem wydruku, to jeszcze dała radę. Wymierzone co do sekundy ;)
Awatar użytkownika
olderman
Postów w temacie: 5
Posty: 121
Rejestracja: 18 sie 2018, 16:37
Lokalizacja: Mikołów
Drukarka: Creality K1C
x 18

Re: A Ty co dziś zepsułeś?

Post autor: olderman »

Już wyjaśniam... rozerwało kondensator w zasilacza stąd te czarne paprochy..... LCD nie świeciło więc byłem przekonany że elektronika DEAD więc otworzyłem obudowę i to zobaczyłem. Zrobiło mi się gorąco bo jak podejrzewałem czekał mnie wydatek na płytę główną …. oczyściłem jednak wszystko , sprawdziłem zasilacz który o dziwo był dobry poza jednym kondensatorem który wymieniłem. Aurora ożyła a mnie kamień spadł z serca i zostało nieco grosza w portfelu. Jak na razie działa i oby tak dalej.
Creality K1C
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 5
Posty: 962
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 179

Re: A Ty co dziś zepsułeś?

Post autor: artur_n »

Dobrze radzę, zastanów się nas wymianą tego zasilacza na coś porządniejszego zanim poleci coś więcej jak kondensator.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 41
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: A Ty co dziś zepsułeś?

Post autor: dziobu »

olderman pisze:sprawdziłem zasilacz który o dziwo był dobry poza jednym kondensatorem który wymieniłem. Aurora ożyła a mnie kamień spadł z serca i zostało nieco grosza w portfelu.
I teraz powinno paść podstawowe pytanie: dlaczego ów kondensator padł.
Pytanie czy jak coś wywali kolejnym razem to portfela nie sfajczy razem z resztą mieszkania.
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 3
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: A Ty co dziś zepsułeś?

Post autor: arkomania.pl »

To normalne zachowanie zasilacza, który pracuje intensywnie ponad rok.
Brak chłodzenia elementów zasilacza skraca cykl jego bezawarynej pracy.
Wiadomo, że tanie chińskie zasilacze muszą mieć mały MTBF, tylko po to, aby osoby, które nie potrafią go naprawić
lub zmodyfikować, kupią nowy zasilacz jednocześnie napędzając rynek chiński. Nie znaczy to, że rozwiązanie schematu elektronicznego
zasilacza chińskiego jest złe. Zasilacze opierają się na rozwiązaniu, które od około 20 lat jest stosowane powszechnie
w zasilaczach impulsowych. Problemem ich są głównie niskiej jakości podzespoły elektronicznej. Chińczyk
patrzy na czym można najbardziej zaoszczędzić na etapie produkcji, i jak zrobić aby zasilacz przepracował prawidłowo
przez 12 miesiecy, najlepiej nie więcej. Na ogół nie oszczędza na półprzewodznikach, typowe elementy stosowane niemal na całym świecie.
Brak konkurencji. Najbardziej zaoszczędza na kondensatorach elektrolitycznych, których cena osiaga największą
deltę cenową. W zasilaczach impulsowych, gdzie stosowana jest technologia kluczowania impulsami PWM powinno
stosować się kondensatory na 105C i jak najmniejszej impedancji , tzw. nisko impendancyjne. Taki kondensator
potrafi być nawet 10 razy droższy od swojego odpowiednika powszechnie stosowanego (standardowego) .
Stąd biorą się teoszczędności.

Dlatego, zasilacz po roku, dwóch, po intensywnej pracy powinniśmy poddać wizji lokalnej.
Wymienić wszystkie na wyjściu kondensatory elektrolityczne.
Dodatkowo przy układzie scalonym przetwornicy jest kondensator 22-47uF/50V, jego też profilaktycznie powinniśmy
wymienić. On głównie odpowiada za start i poprawne zasilanie układu scalonego przetwornicy PWM.
W momencie startu jest on zasilany przez dzielnik rezystorowy z kondensatora wejściowego, później
jak przetwornica się włączy, zasilany jest buforowo z transformatora kluczowanego przetwornicą.
Duża częstotliwość przetwornicy powoli z biegiem czasu wywołuje efekty starzeniowe kondensatora.
Starzenie kondensatora 22-47uF często objawia się lekim pobrzękiwaniem, bzyczeniem wydobywającym się z zasilacza.


odsyłam do:
viewtopic.php?f=21&t=2172&p=35045&hilit ... cja#p35045
zouk, WillingMagic, Abys
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
zouk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 141
Rejestracja: 30 sty 2017, 07:03
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Drukarka: P3Steel, OMNI 3D PI
x 21

Re: A Ty co dziś zepsułeś?

Post autor: zouk »

arkomania.pl pisze: i jak zrobić aby zasilacz przepracował prawidłowo
przez 12 miesiecy, najlepiej nie więcej.
To jest "planowane zestarzenie". Gruba kasa idzie na to aby się zepsuło chwilę po gwarancji.


W swoim chińskim zasilaczu oddaliłem kondensatory od radiatorów ( były bardzo blisko), dołożyłem filtry na wejściu, od nowa przewinąłem trafo
a, że mam flyback to było łatwo i na koniec wymieniłem półprzewodniki. Pomimo tych ulepszeń i tak co jakiś czas sprawdzam wnętrze.

A wentylatora nie wymieniłem :sick:
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”