Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: kretu »

Odfiltrowuje cząstki >10 mikrometra to jest trochę mało przydałoby się chociaż 3 mikrometry albo lepiej 1 (HEPA to 0,3). Ale szczerze nie mam pojęcia może wpływ wody na mniejsze cząstki też jest wystarczający. Dodatkowo jest to od razu nawilżacz dla niektórych jest to ważniejsze od filtra aby kataru nie mieli.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: McKee »

W cytowanym artykule nie podoba mi się: "przy dobrej wentylacji i odrobinie zdrowego rozsądku tworzywa używane w druku 3D są całkowicie nieszkodliwe dla użytkowników."
Mamy okres zimowy - z wentylacją może być gorzej.
A mnie osobiście jeszcze interesuje, co jeżeli tej wentylacji wogóle nie ma? (bo u mnie drukarki stoją w dedykowanym pomieszczeniu bez wentylacji - ew wentylacja powietrzem z domu (ale nie wiem czy tego chcę)).
Czy jakikolwiek filtr (Ew. jaki?) odfiltruje w miarę skutecznie toulen, styren, izobutanol i wszystko inne co tam się wydziela.

Jak najbardziej interesuje mnie szkodliwość tych związków zarówno udowodniona jak i hipotetyczna (o BPA jeszcze ~10lat temu zwykły konsument nie słyszał a teraz jest to jeden z niebezpieczniejszych związków sądząc po reklamach produktów - jeszcze trochę i na marchewce będą pisać że nie zawiera BPA).

PS.: nawilżacz w pomieszczeniu z drukarką - nie jestem przekonany. Pytam o Ventę, bo mam 2 takie urządzenia i zastanawiam się czy warto postawić w pomieszczeniu gdzie mam zapas filamentów i drukarki czy może lepiej nie (i czy Ew wogóle jakiś filtr warto czy nie - ostatnio pojawiam się tam na góra 10-15min dziennie (zdjąć wydruk, ew puścić nowy)).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: FlameRunner »

k.m. pisze:Czy chcecie wiedzieć jeszcze więcej o wpływie konkretnych związków wydzielanych podczas przetapiania konkretnych materiałów na zdrowie, co jest zupełnie neutralne, co powoduje raka, a co pylicę?
Tak.
k.m. pisze:Czy raczej przegrzebać informacje o filtrach, który sprawdzi się w jakiej sytuacji?
Tak.
dragonn
Awatar użytkownika
jestan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 223
Rejestracja: 27 lis 2016, 15:27
Drukarka: Lume, MiniCoreXY
x 24

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: jestan »

k.m. pisze:tak patrzę na ten wątek i na mój pierwszy artykuł na cd3d: http://centrumdruku3d.pl/drukarki-3d-sa ... stycznych/ i widzę, że chyba warto pociągnąć temat. Jak jesteście zainteresowani, to wrzućcie tu pytania, na które mogłabym spróbować odpowiedzieć. Czy chcecie wiedzieć jeszcze więcej o wpływie konkretnych związków wydzielanych podczas przetapiania konkretnych materiałów na zdrowie, co jest zupełnie neutralne, co powoduje raka, a co pylicę? Czy raczej przegrzebać informacje o filtrach, który sprawdzi się w jakiej sytuacji?
Wszystko teraz może powodować raka i inne choróbska. Zwłaszcza zatrute jedzenie. Zastanawianie się, czy trochę roztopionego plastiku ma jakiś hipotetyczny wpływ na zdrowie jest chyba przesadne.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: Berg »

absolutnie nie wierzę w żaden pokojowy oczyszcza powietrza. Chwilę pogooglowałem ale nie trafiłem na rzetelny, niezależny test, najlepiej zrobiony przez jakiegoś zapaleńca a nie prasę branżową, czy instytut.
Tak na chłopski rozum myślę, że jak bym w realnym pokoju takie coś postawił, to coby cokolwiek sensownie zadziałało to musiało by mieć wydajne wentylatory. Od hałasu takich wentylatorów to szlag mnie trafi prędzej niż dostanę pylicy.
Po drugie ruch powietrza podniesie osiadający wszędzie kurz i będę go wdychać.
Niech mnie ktoś przekona :D że nie mam racji....

a ten wątek też mi wygląda na próbę reklamy. Kolega konto założył i szczerze mówiąc nieco z d. powiązał filament z pyłem.
Ciekawe, czy na forum o psach znajdę wątek "Oczyszczacz powietrza a pył z karmy dla psów", "oczyszczacz powietrza a pyl z kolekcji starych monet"...


@etet100 a może byś na początek opisał doświadczenia ze swoją drukarką? jakiś fotki wydruków. W ogóle detali konstrukcyjnych Cetus 3D - ciekawy sprzęt. Nie kojarzę by ktoś tu coś o niej pisał. Tak, że będziesz pierwszy. Najlepiej w tym viewtopic.php?f=34&t=1426&p=23426&hilit=cetus+3d#p23426 wątku, bo jakoś tam pusto.
chemik72
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 3
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: SQ9KRD »

Przy okazji tej dziwnej dyskusji wpadłem na profesjonalne oczyszczacze
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... agRuiyAsio
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: Kopytko »

Fakt że to klocek wielki wiec ma mega wydajność, a te małe gówna to tylko nic nie warte złomy,
Kolega dał link , odnośniki się generują:)
nie Ty SQ9KRD
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 1
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: marek91 »

Sklep linkowany w pierwszym poście ostatnio ostro leci z marketingiem, przypadek? :)
Nie sądzę.

https://www.crazynauka.pl/oczyszczacz-p ... o-ma-sens/
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: Berg »

@etet100 jak tam Twoja drukarka, bardzo dziś pyli z filamentu ?
etet100
Postów w temacie: 15
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: etet100 »

Nie odpowiem bo leżę na podłodze i płaczę ze śmiechu. Zostaw drukarki i rób karierę w kabarecie. Ewentualnie w cyrku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”