Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
robertm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 203
Rejestracja: 20 cze 2017, 21:58
Lokalizacja: Siemiatycze
Drukarka: MK3S Yes Yes Yes
x 53
Kontakt:

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: robertm »

w kontekście oczyszczania tak się zastanawiam jak realnie będzie działało to cudo

http://www.zimple3d.com
Liczy się tylko jeden - chcesz wiedzieć kto ? - zapytaj
korniszon

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: korniszon »

Oczyszczacz powietrza to wentylator przepychający powietrze przez filtr. Gruny by filtr był dobry.
Więc pociągnąć z Chin po taniości Xiaomi Air Purifier 2 za nie całe cztery stówy i z głowy.
A i może do mieszkania się przyda w zimę jak smog. Filtr za grosze.

// Usunąłem link do polskiej strony z reflinkiem do chińskiego portalu zakupowego.
// Konto typowo spamowe - usuwam.
// FR
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: FlameRunner »

Ej, panie spamer, zawsze się zastanawiałem, ktoś faktycznie płaci za usługę tak marnej jakości? xD
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: dziobu »

Czy to ktoś czytal ten wątek, założył konto i waplął taką reklamę czy to jakieś boty są?

btw
Xiaomi Air Purifier 2 jest tylko do 20m2, do większych pomieszczeń jest Xiaomi Air Purifier PRO, który jest zajebisty i jest PRO. Za jedyne 900zł od skońnookiego, a do tego w komplecie zapewne cło i VAT. No normalnie okazja stulecia.

btw #2
każdy przenośny (i stały) klimatyzator ma filtr... przecież taki sam jak te cuda... Dobrze myślę?
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: McKee »

Forum musi się wysoko w google pozycjonować skoro spamerzy się rejestrują specjalnie dla reklam.

btw2: Filtr w klimatyzatorze to tylko większe pyłki, taki filtr się "wytrzepuje" ew odkurza a nie wymienia. To nie HEPA. Może być jeszcze jonizator powietrza, ale to też nie filtruje. IMHO klimatyzator ma zadanie szybko przepychać powietrze i filtr w nim nie służy do oczyszczania tego powietrza a raczej zapobiegania brudzenia klimatyzatora kurzem. Zresztą... nie będę montował klimatyzatora dla drukarki przecież.

No do tej pory nikt chyba nie napisał tu, że jakikolwiek filtr pomoże na opary plastiku wydzielane przez drukarki (albo przegapiłem).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: kretu »

Połączenie HEPA + węglowego jak najbardziej powinno pomóc na opary z drukarki. HEPA na cząstki stałe węgiel na organikę. Na ile skutecznie bez badań nikt ci nie odpowie bo standardowe węglowe są głównie montowane dla unieszkodliwiania zapachów ale w teorii powinny również unieszkodliwiać większość niechcianych zanieczyszczeń z plastiku. Tylko moim zdaniem w naszym przypadku węglowy powinien być większy niż standardowe filtry w oczyszczaczach czytaj bardziej w formie żwirku/peletu z węgla aktywnego a nie siateczki. No i są przykładowe badania tych gotowych rozwiązań pod drukarki i producenci się chwalą że wynika z nich że działa a tam nic bardziej magicznego od HEPA + węgiel nie ma.

Nadal jestem za DIY. Jak ktoś ma pożyczyć albo zna jakiś niedrogi czujnik co by wykrył któreś z zanieczyszczeń generowanych przez nasze drukarki to mogę się podjąć testów bo i tak planowałem budowę oczyszczacza.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: McKee »

Też jestem za DIY i obudowaniem drukarki - skuteczność na pewno wiele większa niż postawienie oczyszczacza kilka metrów dalej ;) i przy okazji "przewiew" może być mniejszy.
Do CTC masz kilka gotowych projektów - tam akurat jest sporo miejsca na wsadzenie filtra do środka.
Mam wrażenie, że Venta też działa - przynajmniej zapach(-y) z PLA likwiduje, ale ma niepożądany efekt w postaci nawilżania powietrza.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: kretu »

McKee ja akurat właśnie rysuję swój własny projekt inspirowanym tym co jest ale chcę aby był na tyle uniwersalny i kompaktowy aby od razu mógł pełnić rolę odciągu przy lutowaniu i dodatkowo miał opcję przełączania z obiegu zamkniętego na otwarty. No i chcę wykorzystać to co mam (jakiś wentylator 12cm co mi zalega) i co łatwo dostępne u nas na allegro (tani filtr hepa od odkurzacza). Części już zamówiłem więc na nowy rok powinno być gotowe. Na razie koszt to ok 50zł z wentylatorem z odzysku jakbym go nie miał to fajna turbinka sunona ok 80zł ale ona to już lekki overkill.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: McKee »

O czymś takim pisałem: https://www.thingiverse.com/thing:1159882
A wracając do filtra Xiaomi - o ile jego cena jest z sufitu *), to nad wymiennymi wkładami można się zastanowić.

*) filtr ma kupę niepotrzebnej (IMHO) elektroniki - stąd jego cena.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: kretu »

Też fajne rozwiązanie ale nie do końca takie jak bym chciał bo to tylko węglowy (choć tak naprawdę to on jest ważniejszy) i tylko zamknięty obieg (dla ABS spoko). I tak jak pisałem ja chcę to mieć od razu uniwersalne do różnych źródeł zanieczyszczeń więc raczej w formie pudełka podłączanego wężami od odkurzacza. No i u mnie tam nie ma miejsca bo hantle tam trzymam jako obciążenie :D

Co do Xiaomi jak na oczyszczacz pokojowy który nawet wygląda to on jest tani. Sam o takim myślę do salonu tylko 2 jest trochę za mało wydajna a PRO jest trochę za głośny (mi niestety do spania potrafi przeszkadzać tykanie zegarka... więc 39dB to dla mnie dużo a dla kogoś innego to będzie niesłyszalne)
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”