Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
etet100
Postów w temacie: 15
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: etet100 »

Witam. Jestem kompletnie świeżym użytkownikiem drukarki Cetus 3D. Trochę zmartwiły mnie informacje o szkodliwości filamentów (w tym pla). Nie mam możliwości przeniesienia drukarki do innego pomieszczenia niż te gdzie zwykle przebywam, nie mogę teraz także wietrzyć dłużej niż kilka minut. I tak głupio wymyśliłem, że może coś by pomogło umieszczenie w obudowie takiego urządzenia:

https://spam

Czy ktoś się nad tym doktoryzował na tyle żeby wiedzieć czy to może się nadać? A może zna ktoś taki oczyszczacz który miałby rurę do podłączenia jakoś do obudowy drukarki? Piszą tu o cząstkach powyżej 0,3 mikrona. Wie ktoś czy to jest wystarczające?

//link usunięty - marek
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: dragonn »

Ojeju daj sobie spokój z jakimś pseud smart urządzeniem za kupę kasy. Zwykły filtr węglowy załatwi sprawę ewnetalnie filtr hepa taki przykład z allegro http://allegro.pl/filtr-weglowy-nanopro ... 57222.html

Co do samej szkodliwości PLA, daj linka gdzie to wyczytałeś.
etet100
Postów w temacie: 15
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: etet100 »

I konkretnie co ja z takim filtrem zrobię? Położę w środku? A czy to pseudo czy nie pseudo to właśnie chcę ustalić. Szukam kogoś
kto się zna i napisze kilka zdań konkretów. Cena mnie strasznie nie martwi bo moje zdrowie warte jest dużo więcej.

O szkodliwości filamentów łatwo znaleźć.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: dragonn »

Sorry ale jeśli chcesz mieć zdrowo przy drukarce to jedyną możliwą opcję jest to że zabudujesz drukarkę szczelnie i zrobisz właśnie odprowadzenie powietrza przez taki filtr. Wszystko inne to co najwyżej półśrodki.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: FlameRunner »

Cetus 3D? Obudowa?

Czy tylko mnie ten temat wygląda na próbę reklamy sklepu?
Tyle że dla odmiany ktoś zrobił dziesięć minut riserczu, by uwiarygodnić temat...
Awatar użytkownika
skmskm
Postów w temacie: 2
Posty: 115
Rejestracja: 24 sie 2017, 16:04
Drukarka: Delta 3D
x 20
Kontakt:

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: skmskm »

Mam detektor pyłów pm2.5 i on nie wskazuje wzrostu w trakcie druku z PLA, Posiada on opcje TVOC tu wskazuje przekroczenie norm po 10 godzinach wychodzi poza skalę(wartość spada dopiero po 30 minutowym wietrzeniu).
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: dragonn »

TVOC wzrasta przy druku z PLA tak?
etet100
Postów w temacie: 15
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: etet100 »

dragonn pisze:Sorry ale jeśli chcesz mieć zdrowo przy drukarce to jedyną możliwą opcję jest to że zabudujesz drukarkę szczelnie i zrobisz właśnie odprowadzenie powietrza przez taki filtr. Wszystko inne to co najwyżej półśrodki.
A jednak filtry działające w obiegu zamkniętym istnieją i są w jakimś tam stopniu skuteczne. Co do zabudowania drukarki to pewnie trzeba będzie, co do konieczności odprowadzania powietrza na zewnątrz to już nie wiem. Liczę, że jednak się da to wyłapać w środku. Nawet gdybym miał zapłacić 2000 za jakiś oczyszczacz.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: dragonn »

Nie chodzi mi o odprowadzenie na zewnątrz w sensie poza budynek ale poza tą obudowę przez filtr. Bo co da sama obudowa jak w trakcie wydruku się w środku "opary" skoncentrują i po otwarciu żeby wyjąć wydruk wszystko i tak wyjdzie na zewnątrz.
etet100
Postów w temacie: 15
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: etet100 »

Tak samo można mieć obawy czy oczyszczacze do pomieszczeń mają sens. Przecież tam są właśnie w środku jakieś filtry zatrzymujące wszystko w środku, jakieś dziwne technologie wypalania zanieczyszczeń i inne cuda. Po to te urządzenia są żeby nie wyszło na zewnątrz. Na koniec pewnie wyrzuca się cały filtr z tym syfem w środku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”