Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: Berg »

11master pisze: IMO Próbujesz udowodnić, że to jest jedna wielka kupa - trochę nawet na siłę. To wg Ciebie co się stanie z tymi zanieczyszczeniami w
ale że w którym miejscu coś próbuję udowodnić? w zacytowanej prośbie o odczytanie wskazania po wietrzeniu ?
Ustalmy fakty. Na wcześniej wspomnianym filmiku widać jak szybko spada poziom PPM po zamknięciu okna bez włączonego oczyszczacza.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: Berg »

OT: nie wiem czemu mi się przypomniało. Pewnie coś jest na rzeczy. Kiedyś była taka audycja w Zet. Janusz Weiss prowadził, "Dzwonie do pana, pani w nietypowej sprawie", czy jakoś tak, a może dalej jest. nie wiem. nie słucham. Ale super mnie ubawił jeden telefon. Zadzwonił Weiss do producenta AGD i mówi:
- Kupiłem kilka dni temu czajnik. nie no super jestem zadowolony, szybko gotuję się woda, ładny jest. Ale nie daje mi spokoju jedna rzecz. Na nim jest napisane że nie osadza się kamień.
- no i co osadza się mimo wszystko ?
- Nie. Właśnie faktycznie nie osadza się ani trochę. W starym to straszne dużo tego było, trzeba było czyścić często. Twardą wodę, chyba mam bardzo. Tylko mam pytanie. skoro się nie osadza w czajniku, to gdzie ten kamień się osadza ?
....
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 3
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: 11master »

rafaljot pisze:
11master pisze: IMO Próbujesz udowodnić, że to jest jedna wielka kupa - trochę nawet na siłę. To wg Ciebie co się stanie z tymi zanieczyszczeniami w
ale że w którym miejscu coś próbuję udowodnić? w zacytowanej prośbie o odczytanie wskazania po wietrzeniu ?
Ustalmy fakty. Na wcześniej wspomnianym filmiku widać jak szybko spada poziom PPM po zamknięciu okna bez włączonego oczyszczacza.
Ustalmy na początku nie mam nic wspólnego z tym oczyszczaczem czy producentem, nawet nie mam podobnego urządzenia bo jakoś nie wierzę w ich skuteczność. No może się źle wyraziłem, skuteczność jakaś jest tylko czy efekty faktycznie są dla nas odczuwalne in plus (pomijając niwelację przykrych zapachów) i jakie to ma rzeczywiste znaczenie - tego właśnie nie wiem.
Szczerze Rafał nie mam pojęcia dlaczego PPM spada może trzeba by zając się fizyką gazów, termodynamiką gazów?! Cholera wie jak te cząsteczki się zachowują. Wiem jedno, że w laboratoriach takie centralne systemy działają i wyłapują mniejsze elementy.
Może trzeba napisać do Klawitera o wykonanie konkretnego testu, takiego jakiego tutaj uzgodnimy i wtedy przekonać się czy to coś daje. A że to "O wszystkim i o niczym" to może wystarczy poteoretyzować?
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: dziobu »

11master pisze:Szczerze Rafał nie mam pojęcia dlaczego PPM spada może trzeba by zając się fizyką gazów, termodynamiką gazów?! Cholera wie jak te cząsteczki się zachowują. Wiem jedno, że w laboratoriach takie centralne systemy działają i wyłapują mniejsze elementy.
Ja jestem troche na czasie z fizyką gazów (płynów ale to to samo) także rozumiem w czym rzecz. I tak jak część urządzeń uważam za ewidentna ściemę tak sama zasada działania jest OK i z zupełnie innych powodów w moim interesie jest sprawdzenie tego. A że z natury jestem niecierpliwy to w przeciagu miesiąca postaram się popełnić społecznie użyteczny test. Czujniki Honeywella już namierzyłem ;)
Awatar użytkownika
MaxXxi47
Postów w temacie: 1
Posty: 396
Rejestracja: 14 wrz 2017, 23:31
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Tronxy X5S
x 98
Kontakt:

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: MaxXxi47 »

rafaljot pisze:Skoro się nie osadza w czajniku, to gdzie ten kamień się osadza ?
....
No jak to gdzie - w nerkach. Fajnie się sika potem takimi kamieniami ... :P
DRAGON CUSTOMS
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: dragonn »

Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: dziobu »

Jako że @dragonn odkopał temat, to dodam coś nowego.

Po głębszym zainteresowaniu się tematem zanabyłem oczyszczasz. Znanej firmy na P, w cenie poniżej 1.5k zł. Reklamy robił nie będę choć urządzenie na to zasługuje. Przez pierwsze dwa tygodnie zabijałem ciekawość i oczyszczasz stał koło drukarek, teraz stoi dalej i używam go nawet mimo czystego powietrza za oknem. Normalnie nie miało by to sensu, ale alergia + kurz robią swoje.

W skrócie:
- działa; nie mam gluta po pas, na półkach jest mniej kurzu, usuwa większość zapachów (kwiaty, wszystko co zaciąga z kuchni, jakieś rozpuszczalniki czy to czym pluję z aerografu),
- testowo wrzuciłem na drukarki wszystko co mam i co śmierdzi - ABSy od Fiberlogy i masakrę od eFilament3D; oczyszczasz skutecznie je wytłumił,
- przy zmianie z ABSu na PLA, do głowicy rozgrzanej do 235 stopni wsadzam PLA; normalnie jak już się przepcha to PLA zaczyna się palić i śmierdzi; przy włączonym oczyszczaczu tego nie było, tzn paliło się ale nie śmierdziało ;)

Ogólnie to nie wiem ile te drukarki syfią, samym oczyszczaczem nie udało mi się tego sprawdzić. Sprzątanie, grzebanie w starych pudłach - tak. Psikanie Dimafixem - tak (i to bardzo; nie wiem czy to przez spray czy sam środek). Ale samo drukowanie, w najgorszym tylko razie (najgorsze ABSy) zwieksza wskazanie syfomierza z 8-10 na ~12 PM2.5. I tu zakładam że cała zmiana pochodzi tylko z drukarek.

Oczywiście opieram się na czujniku w urządzeniu; ale sprawdziłem i działa on dość powtarzalnie (wiarygodności nie sprawdzę choć często pokrywa się z tym z np. Airly). Niestety pokazuje tylko cząsteczki, analizatora nie ma ;)

Mimo wcześniejszego sceptycyzmu mogę śmiało powiedzieć że oczyszczacz sam w sobie działa i wyraźnie widać efekty jego pracy. Tym samym zakładam że syf z drukarek też jest usuwany, ale ile go jest i czy faktycznie oczyszczacz jest niezbędny - tego nie potrafię sprawdzić.
(tak czy owak - kupiłem drugi ;p)

Btw.
w sieci jest masa informacji o oczyszczaczach, róznych rankingów i porównań. Zalecam jednak olanie tego wszystkiego i poszukanie po forach (jak to) opisów od ludzi. Te strony przeważnie miajają się z prawdą i żerują tylko (błędnych) kolorowych obrazkach i podpiętych sklepach; a po lekturze wiarygodniejszych informacji odpadają m.in wszędzie polecane chińskie czyściałki.


I na koniec, (bo też myślałem o budowie swojego urządzenia):
urządzenie budowę ma raczej prostą:
Filtr ogólny (włosy, sierść, większy syf), HEPA, filtr węglowy, turbina (cicha!) i wylot.
Od boku czujnik syfu. Na górze przyciski pojemnościowe i wyświetlacz.
Niby proste. Ale mimo szczerych chęci po drobnych wyliczeniach ilości pracy i ceny częsci, wyszło mi że robienie sztuki dla siebie (o porównywalnych parametrach) jest zupełnie nieopłacalne. Ale to już co kto chce.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: Kopytko »

A dlaczego nie podasz firmy i modelu?
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: dziobu »

Bo nie chciałem żeby z tego wyszła reklama.
Philips AC2887
Kopytko
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: Kopytko »

No bez przesady przeciez nie zalozyles konta wczoraj i nie wklejasz reklamy:)
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”