Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 8907
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: dziobu »

[OT]
etet100 pisze:Chyba jedyny pochopny zakup od dłuższego czasu to była właśnie ta drukarka.
No jak do rzeczy konstrukcyjnych to faktycznie - raczej średnia. Ale da się używać :)
etet100 pisze:Poza tym jeszcze raz powtarzam, że pla się do moich celów zupełnie nie nadaje. Mam drukarkę od wtorku ale w przyszłym tygodniu na pewno będę miał próbki petg i może czegoś innego.
To z PETa już będziesz miał to co chcesz.
Jak odpalisz grzany stół i zrobisz obudowę to weź jeden ABS do nauki (skurcz i te sprawy), ale potem przejdź na ASA (DD/FF ApolloX) lub jakieś lepsze odmiany ABSu (Compositum/TitanX). Trochę nauki ale warto.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: dragonn »

Polemizowałbym na temat tego że zachorowalność na choroby jest "większa", na pewno:
- wykrywalność jest dużo większa
- dostęp do informacji na temat zachorowalności jest większy
Ale nie rozgrzebujmy tego tematu tu bo to bez sensu i do niczego nie doprowadzi.

BTW od razu mówię o ile mi wiadomo Twój Cetus nie ma grzanego stołu - drukowanie z czegokolwiek innego niż PLA będzie trudne, nawet takie PET-G lubi się odklejać od stołu jak nie jest podgrzewany. Cokolwiek innego jak ABS, Nylon itd. jest praktycznie nieosiągalnej bez grzania stołu (chociaż widzę że chyba można dokupić).
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 8907
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: dziobu »

dragonn pisze: BTW od razu mówię o ile mi wiadomo Twój Cetus nie ma grzanego stołu
Jeden z pierwszych postów:
"Przymierzam się teraz do petg oraz abs. Specjalnie dokupiłem już do tego podgrzewany stół i przymierzam sie do zrobienia obudowy z poliwęglanu."
:)
dragonn
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: dragonn »

Aaaa ok to to mi umknęło, wybaczcie :D.
etet100
Postów w temacie: 15
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: etet100 »

dziobu pisze:[OT]
etet100 pisze:Chyba jedyny pochopny zakup od dłuższego czasu to była właśnie ta drukarka.
No jak do rzeczy konstrukcyjnych to faktycznie - raczej średnia. Ale da się używać :)
Możesz uzasadnić? Bo ja żałuje nie tyle zakupu co pozbawienia się możliwości jakiegoś bardziej przemyślanego wyboru. Początkowo cena była dosyć niewysoka ale jak doszedł vat i cło to teraz myślę czy za to (lub minimalnie więcej) nie miałbym jednak czegoś lepszego.

Moim zdaniem jakość drukowanych elementów jest dobra i tu zawiedziony nie jestem. Poza tym bardzo podoba mi się
malutki rozmiar i dobra sztywność. Ale jest też długa lista mniejszych lub większych:

- system zamknięty i trudny w modyfikacjach - już nawet myśle czy od razu nie kupić za 65 funtów alternatywnego
sterownika na smoothieboard
- fabryczne oprogramowanie gówniane jak mało co
- chyba dosyć nietypowy ekstruder i drogie dysze
- stół ze śrubami na samym środku
- brak automatycznego poziomowania stołu
- i niestety wiele innych...

Ta drukarka z założenia miała być chyba bardzo prosta ale z drugiej strony w tej prostocie bardzo dopracowana. Czy
to się udało? W jakiejś części na pewno. Ale czy jest warta tyle ile kosztowała to nie wiem. Z tego co widziałem to inne budżetowe
też drukarki wcale nie są pozbawione wad. Doświadczenia nie mam żadnego.
dziobu pisze:
etet100 pisze:Poza tym jeszcze raz powtarzam, że pla się do moich celów zupełnie nie nadaje. Mam drukarkę od wtorku ale w przyszłym tygodniu na pewno będę miał próbki petg i może czegoś innego.
To z PETa już będziesz miał to co chcesz.
Jak odpalisz grzany stół i zrobisz obudowę to weź jeden ABS do nauki (skurcz i te sprawy), ale potem przejdź na ASA (DD/FF ApolloX) lub jakieś lepsze odmiany ABSu (Compositum/TitanX). Trochę nauki ale warto.
Nie wybiegam na razie aż tak w przyszłość. Zamówie te petg i żeby nie płacić dwa razy za przesyłkę to pewnie jeszcze coś. Ale jak to potem pójdzie to nie wiem.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 8907
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: dziobu »

Dobra bo się z tego zupełny offtop robi.

etet100 pisze:
dziobu pisze: No jak do rzeczy konstrukcyjnych to faktycznie - raczej średnia. Ale da się używać :)
Możesz uzasadnić?
Z mojego punktu widzenia:
mała, bez grzanego stołu (wiem że można dokupić i że masz) i otwarta. Zwłaszcza ostatnie boli bo to nie sześcian gdzie zabudujesz ścianki tylko dość niewygodna do obudowania konstrukcja. Ale to moje zdanie.
etet100 pisze:Bo ja żałuje nie tyle zakupu co pozbawienia się możliwości jakiegoś bardziej przemyślanego wyboru. Początkowo cena była dosyć niewysoka ale jak doszedł vat i cło to teraz myślę czy za to (lub minimalnie więcej) nie miałbym jednak czegoś lepszego.
Kupiłeś i działa zadowalająco. Na początek to już bardzo dużo.
etet100 pisze: Moim zdaniem jakość drukowanych elementów jest dobra i tu zawiedziony nie jestem. Poza tym bardzo podoba mi się
malutki rozmiar i dobra sztywność. Ale jest też długa lista mniejszych lub większych:
Połowa z wymienionych wad to nie wady. Zamknięty system - a co chcesz modyfikować? Pisałeś że pojęcia o drukowaniu nie masz, ale wydruki wychodzą OK. Jak na początek to bardzo dużo. A już na pewno o kilka rzędów lepiej od "szczęśliwych" użytkowników chińskiej tandety którzy naprawiają sprzęt jeszcze przed pierwszym uruchomieniem.
I ominęły Cię problemy choćby z parametrami druku których jest dość dużo.
Autopoziomowanie - często poziomujesz stół? Ja nie pamiętam kiedy to robiłem.
Ekstruder i dysze - to też już wymieniałeś? Możliwe że nie będzesz tego nigdy dotykał.
etet100 pisze: Ta drukarka z założenia miała być chyba bardzo prosta ale z drugiej strony w tej prostocie bardzo dopracowana. Czy
to się udało? W jakiejś części na pewno. Ale czy jest warta tyle ile kosztowała to nie wiem. Z tego co widziałem to inne budżetowe
też drukarki wcale nie są pozbawione wad. Doświadczenia nie mam żadnego.
I o to chodzi. Kupiłeś prostą i dopracowaną drukarkę która DZIAŁA.

Podrukuj. Zobacz co Ci pasuje, co faktycznie jest Ci potrzebne a co nie - przy jakiejś okazji wymień ją na inny model. Już będziesz wiedział czego chcesz to i zakup bardziej Ci podpasuje. Albo ją zostawisz bo co dwie drukarki to nie jedna ;p
etet100
Postów w temacie: 15
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: etet100 »

Teraz nie mam doświadczenia ale kiedyś pewnie będę miał. Ja raczej nie jestem przeciętnym użytkownikiem czegokolwiek i na pewno szybko zacznę odczuwać ograniczenia tej konstrukcji. A ograniczenia oprogramowania już odczuwam. Prymitywny szmelc jak nie przymierzając arduino.

Ale faktycznie może za jakiś czas najłatwiej będzie kupić drugą drukarkę.
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: kretu »

Kobieta poszła spać to coś tam napiszę o tej zabawce

Uznajmy nawet że specyfikacja nie kłamie. Za to przyjrzyjmy się jej dokładnie:D

1. Filtr klasy MERV - MERV to klasyfikacja klasą jest np. "MERV 1" to jest filtr wstępny to się montuje przed docelowymi filtrami aby się za szybko nie zapychały.
2. Jakość filtracji 99% - No niby to dużo ale tak naprawdę to niskiej klasy filtr jeżeli mówimy o oczyszczaniu powietrza najczęściej mówimy o filtrach HEPA zgodnie ze standardem min 99,97% czyli rząd wielkości wyższa klasa
3. Przepływ 9l/s to rozbiję na podpunkty
a)po pierwsze normą jest podawanie tej wartości jako m3/h czyli 32,4m3/h
b)wiatraczek który zmieści się do tej obudowy i nie będzie mega głośny może i będzie miał taki przepływ ale przy zerowych oporach nawet filtr wstępny zdławi tak że ten wynik będzie nierealny - ale ok zakładamy że jest i idziemy do podpunktu c
c)powietrze w pokoju wentyluje się najczęściej grawitacyjnie. Normowo przyjmuje się n50=4 czyli 4 wymiany na godzinę z tego powodu zaleca się aby takie filtry pokojowe miały wydajność na poziomie 5 wymian powietrza w pomieszczeniu aby faktycznie mówić o jakiejś poprawie jego jakości. to teraz szybkie obliczenia jak duży pokój może być aby to coś miało sens 32,4/5(ilość wymian)/2,8(typowa wysokość pomieszczenia)=2,31m2
4. Głośność 30-55dB Znowu łaskawie wezmę 30dB bo uznajmy że ten bieg wystarczy. Przyrównam to do polskich wymagań głośności zamontowanych urządzań technicznych czyli 35 w dzień 25 w nocy czyli to urządzenie nawet na najniższym biegu nie nadaje się nawet do zostawienia włączonego na noc jeżeli śpimy w pobliżu
5. Filtr pokryty srebrem - to może dobre na bakterie ale w naszym przypadku potrzeba filtra z węglem aktywnym dopiero taki + HEPA będzie spełniać swoją rolę.

Jeżeli faktycznie nie jesteś marketingowcem to na szybko w twoim budżecie znalazłem takie coś https://klimasklep.pl/oczyszczacz-powie ... -3827.html ale napis że to jest do pomieszczenia 60m2 też można wsadzić między bajki bo również liczą to dla biegu na którym to będzie warczeć ale dla pomieszczenia <20m2 powinno być ok.

Osobiście polecam DIY bo to jest BANALNE w budowie.
dragonn
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 8907
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: dziobu »

etet100 pisze:Prymitywny szmelc jak nie przymierzając arduino.
Mocno powiedziane, krótko powiedziane.
:clap: :clap: :clap:
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: McKee »

A co sądzicie o filtrach Venta AirWasher ? Strasznie prosta budowa (cena z sufitu patrząc co jest w środku) - filtr w zasadzie tylko przepuszcza powietrze przez spienioną wodę - ma to jakąś skuteczność? (da się je w ogóle z HEPA porównać). Zdaje się że np. dym tytoniowy dobrze pochłania, więc w przypadku innych substancji wydzielonych przez drukarki powinien zadziałać. Tylko nawilżanie niekoniecznie jest zaletą.
Tu opis: http://www.venta-airwasher.pl/lw25
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”