Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: dziobu »

etet100 pisze:Nie wiem czy mam przynieść zaświadczenie od proboszcza, że nie pracuje jako sprzedawca oczyszczaczy.
Pewnie nie zaszkodzi ;P
etet100 pisze:Jeżeli fakt, że argumentacja typu "nie kupuj bo nie" mnie nie przekonała, świadczy o tym, że jestem podejrzany, to nic na to nie poradzę. Problem w tym, że ja nie chce wkładać w to więcej pracy niż potrzeba. Stać mnie wydanie kilku tysięcy na gotowe urządzenie, które być może zostało przetestowane już przez kogoś z zewnątrz, zapewne w przeciwieństwie do rozwiązań "przepuść powietrze przez szmatkę i będzie dobrze".
Źle to rozumiesz.
To reprap. Środowisko ludzi którzy robią, a nie kupują. Ja też wole pewne rzeczy kupić a nie robić na siłę, ale są pewne granice i nie chodzi tu o cenę a o "bycie wyruchanym" ;p
O brudnym powietrzu się mówi, ale ono było zawsze. Tyle że jak wmówisz ludziom że o to warto zadbać to wybulą ile wlezie żeby tylko to mieć. Jak z cudownymi oczyszczaczami do wody, które ze znaczkiem firmowym kosztuję fafset razy więcej choć węgiel aktywny możesz kupić sam. I to przyzwoity.

To samo masz tu. Ładna stylowa zabawka z BT. 1000zł za pudełko po jogurcie z lampką i wiatraczkiem to trochę więcej niż kosztowała Twoja drukarka. Na pewno nie ma dopalania filtra bo z akumulatora to może by wystarczyło na raz (zresztą nie wiem czy gorszy syf z filamentów czy z palenia ich pyłów ;p). Stąd wnioskuję że w środku jest wiatraczek na którym lezy szmatka z filtrem. Jak w odkurzaczu, klimatyzatorze czy w samochodzie (to nie wiedza objawiona - kup, rozbierz i sam sprawdź). Jeśli chcesz za to płacić - nic nikomu do tego. Ale zauważ że nie masz tego nawet jak zamontować.

Gotowych rozwiązań nie ma. Zwłaszcza do otwartej drukarki.
Fochać się za reklamowanie też nie musisz - wskazałeś konkretny produkt i ludzie odebrali to jak reklamę. Chyba logicznie.
etet100 pisze:P.S. Wybaczcie ten ton, to mikrocząsteczki filamentu pla uderzyły mi do głowy. W takim przypadku najlepszy jest osobisty oczyszczacz powietrza marki WYND!
Nie ma w tym mojej złej woli ale jak FR Cię wykopie za ten fragment to nawet go zrozumiem ;P
dragonn, Zima
etet100
Postów w temacie: 15
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: etet100 »

dziobu pisze:Witaj,
etet100 pisze: Trochę zmartwiły mnie informacje o szkodliwości filamentów (w tym pla).
Noże kuchenne też są szkodliwe. A na pewno zmarło z ich powodu więcej osób niż od zatrucia filamentem więc nie musisz się martwić.
Porównanie kompletnie bez sensu. Porównaj ile jest noży a ile drukarek (miliard do 1?), porównaj jak szybko umiera się od noża (w skrajnym przypadku sekundy) a ile od takiego przebywania w szkodliwym środowisku (czasem rok, czasem 30 lat?).
dziobu pisze:Abstrahując już od tego czy sprzedajesz te filtry czy nie, to ten filtr ma okrągły kształt chyba tylko po to żeby dobrze wchodził zainteresowanym w odbyt. Po tekście typu "To oczyszczacz powietrza, wystarczająco mały i mocny, żeby zmienić jakość powietrza w wózku niemowlęcym." można śmiało założyć że to zwykła ściema. Jeszcze w pomieszczeniu bym to może przemilczał, ale wózek na zewnątrz to lekkie przegięcie.
Tego typu szajsów jest teraz multum bo o brudnym powietrzu się mówi - tak jak kiedyś modne były oczyszczacze do wody.
Problem w tym, że u mnie kubatura jest troszkę mniejszą i szanse na jakąś skuteczność jednak rosną. Ja nie oczekuje, że powietrze w Polsce stanie się nagle czyste kiedy to włącze. Ja mam do oczyszczenia poniżej 1m2. Ale temat filtrów i podobnych urządzeń cud oczywiście znam. Gdyby nie to to pewnie bym nie pytał tylko zamawiał.
dziobu pisze:Ale nawiązując choć trochę do tematyki forum:
To jest temat o wszystkim i o niczym więc rozminięcie się z tematyką forum nie jest chyba wielkim przestępstwem.
dziobu pisze:W drukarce polecam wyrypać dziurę (najpierw zabudować, jeśli nie zabudowana), wsadzić wentylator typu 80/100/120 a za nim filtr węglowy z klimatyzacji samochodowej tak żeby całość wyciągała powietrze z drukarki (tunel i mocowanie można wydrukować; w końcu od tego jest drukarka). Wentylator musi być na tyle słaby żeby nie schłodził wydruku, ale ma wiać na tyle mocno żeby wymusić obieg powietrza. Taki układ na bazie kartonu z dziurą i starym (!!!) filtrem z klimatyzatora pomaga ma smród niektórych ABSów ale w sumie tej konstrukcji nie zostawiłem.
Ale czy brak smrodu to i brak szkodliwego pyłu?
dziobu pisze:Mieszkam w Krakowie; czasem mam wrażenie że jakbym podpalił szpule z ABSem to wciąż w domu było by czyściej niż na zewnątrz.
Ja mieszkam w Rybniku. Jak jest ciepło to mamy normy przekroczone o kilkaset %, kiedy jest zimno to już o tysiące. Mógłbym też przyjąć, że już i tak mi nic nie pomoże, ale mimo wszystko nie chce swojej cegiełki dokładać do tego syfu.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 3451
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: Kopytko »

W tym małym gównie jest tylko filtr hepa i wentylatorek, może dodali jakiś rezystor grzejny co niby ma coś wypalać itp, ale chyba nie z powierzchni filtra bo by sie spalił. Kup filtr od maski lakierniczej , dodrukuj mocowanie wentylatora i bedziesz miał swój oczyszczacz do małej kubatury, a nie jakieś gówno za 100zł co ładnie wygląda i tylko zqa to się płaci.
ale... Barany są po to by je strzyc .. i takie filtry ktoś kupi. Nie chodzi czy cie stać, a o to czy jesteś w stadzie :)
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: dragonn »

etet100 pisze:
Ale czy brak smrodu to i brak szkodliwego pyłu?
Naprawdę myślisz że w tym co Ty podałeś jest cokolwiek więcej od takiej szmateczki :D? Naiwność.
A zresztą zobacz sobie co producent takie szmateczki podaje:
Obrazek

Drobne cząsteczki PM2.5 i Niezwykle drobne cząsteczki? Mam wrażenie że nawet nie patrzyłeś do mojego linka którego podąłem na początku (który był przykładowym) albo celowo go ignorujesz. Czemu wierzysz tamtemu produktowi a temu nie? Bo co? Za tani? Czy jak?
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: Cosik »

Kolego etet100, a masz szczelne mieszkanie że chcesz filtrować opary z drukarki? Jeżeli nie i macie w Rybniku przekroczone normy to raczej nic Ci nie pomoże ;) Czasami wywietrzenie powoduje pogorszenie ;)
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 3
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: SQ9KRD »

Pracuję w Rybniku i tam smog normalnie chodzi ulicami i zaczepia ludzi.

1 Umieść drukarkę w możliwie szczelnej obudowie ( Chcesz drukować ABS`em i tak cię to czeka )
2 Zbuduj układ wyciągowy podobny do klimatyzacji
3 Po drodze umieść filtr węglowy
4 Wyrzucaj opary poza mieszkanie.

Zawsze możesz pomyśleć o filtrach wodnych
Ps Masz drukarkę za ~350 $ a na system do "odpylania" chcesz wydać kilka tyś pln??
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: kretu »

Ja napiszę w skrócie to urządzenie to pic na wodę.

Jeżeli ktokolwiek POZA autorem tematu uważa inaczej i ma ochotę abym rozwinął wypowiedz np. dlaczego powinien tam filtr HEPA jakie on powoduje opory jaka powinna być minimalna wymiana powietrza i minimalna sensowna powierzchnia filtra i dlaczego tak małe urządzenie nie ma prawa tego spełnić niech napisze. Autora tematu uważam za spamera i niestety nie mam ochoty się rozwodzić bo i tak go nie przekonam:D
etet100
Postów w temacie: 15
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: etet100 »

Prosiłbym o to żeby nie nadinterpretować moich słów. Ja wcale nie uważam, że to urządzenie musi być jakimś ósmym cudem świata. W zasadzie jedyne co przeczytałem po wejściu na tą stronę to jego wymiary i jakiś tam kawałek tego bełkotu o wózkach i dzieciach. Ale to, razem z faktem że jest to gotowe urządzenie na które nie muszę tracić za dużo czasu, zdecydowało o tym, że w ogóle się nim zainteresowałem. A czy to nie jest kolejny magnetyzer zmniejszający zużycie paliwa to oczywiście nie wiem. Ten filtr philipsa pewnie i działa (biorąc pod uwagę renomę producenta) ale to znowu nie jest kompletne urządzenie o które pytałem. Liczyłem, że znajdę coś praktycznie gotowego. Mogę to podłączyć rurą (lub rurami) do mojej przyszłej obudowy i tyle.

No i potwierdzam wątpliwości niejakiego SQ9KRD: Tak, chcę do drukarki za 350$ (z dodatkowym stołem, vatem i cłem prawie 500$) kupić oczyszczacz potencjalnie droższy od niej. Szczerze to nie wiem co w tym dziwnego. Nie zamierzam w sumie tego tłumaczyć ani się z tego tłumaczyć.
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 3
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: SQ9KRD »

[b]kretu[/b] pisze:Ja napiszę w skrócie to urządzenie to pic na wodę.

Jeżeli ktokolwiek POZA autorem tematu uważa inaczej i ma ochotę abym rozwinął wypowiedz np. dlaczego powinien tam filtr HEPA jakie on powoduje opory jaka powinna być minimalna wymiana powietrza i minimalna sensowna powierzchnia filtra i dlaczego tak małe urządzenie nie ma prawa tego spełnić niech napisze. Autora tematu uważam za spamera i niestety nie mam ochoty się rozwodzić bo i tak go nie przekonam:D

Zgadzam się z Tobą :piwo:
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Oczyszczacz powietrza a pył z filamentów

Post autor: dragonn »

Jak chcesz to podłączać do jakieś rury czy coś kombinować to to jest równie niegotowe jak taki sam filtr. Zresztą nie przesadzaj... kupiłeś drukarkę 3D do robienia swoich rzeczy, własnych 'kreacji' a masz problem z zrobieniem mocowania do filtra i wentylatora?
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”