Praca magisterska, wybór materiału

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
bandinse
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2018, 13:24
x 2

Re: Praca magisterska, wybór materiału

Post autor: bandinse »

Tu masz oczywiście rację, zastanawia mnie czy oprócz metalowych części takiej prasy(śruba,łożysko, ramię) miałoby sens użycie części właśnie wydrukowanych(mocowanie matryc, obudowa). Z tym że przy kręceniu śrubą na obudowę będzie działać siła rozrywająca czyli szkielet prasy musiałby być oparty na metalu. Najpierw trzeba będzie wydrukować matryce i sprawdzić ile ręcznie siły trzeba włożyć w odkucie, dałoby to jakiś pogląd na resztę.
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1114
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Praca magisterska, wybór materiału

Post autor: kapi »

dlatego myśląc o stojaku, myślałem o czymś takim
w tym rozwiązaniu możesz organoleptycznie sprawdzić, jaka sila zostanie przyłozona do uzyskania "produktu"
możesz go sam zbudować na bazie części choćby z drukarki ;)
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
bandinse
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2018, 13:24
x 2

Re: Praca magisterska, wybór materiału

Post autor: bandinse »

Albo kupić i dodrukować mocowania do matrycy, jakieś logo uczelni dla bajeru;) a stojak mi się przyda, no chyba że będę tak miły i podaruję uczelni w prezencie(jakby mało zarobiła na moich warunkach na początku studiów) :D
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Praca magisterska, wybór materiału

Post autor: dziobu »

bandinse pisze:Teraz do rzeczy, chciałem zapytać co byłoby najlepszym materiałem do wykonania potrzebnych części. PLA pewnie odpada, czyli zostałby tylko ABS?
PLA nie odpada. Jak dragonn napisał - PLA jest najwytrzymalsze. Ale jest kruche. Ściśniesz za bardzo i po detalu. Nie wiem czy użył bym PLA do czegoś takiego. (dobra, nie przepadam za tym materiałem)
A skoro projektujesz formę to możesz ją stosownie wzmocnić. Nie wiem jakie to ma mieć gabaryty, ale obstawiam że w tym wypadku taki ABS też da radę (zawsze możesz spróbować ASA; to takie coś pomiędzy ABS i PLA).

Nie wiem czy już o tym myślałeś:
- Formę trzeba pokryć czymś co nie przyklei się do plasteliny; to "coś" musi się tej formy trzymać; sprawdź czy materiał któy wybierzesz daje taką możliwość;
- Nieco elastyczna forma może pomóc w wyciąganiu detalu. A jej mocowanie możesz zorganizować tak żeby elastyczność formy nie miała znaczenia podczas wyciskania.


Tu masz przykład tego co robisz tylko w mniejszejsz skali z wykorzystaniem imadła ;)
viewtopic.php?f=34&t=2304&hilit=flsun+i ... =50#p41664
bandinse
bandinse
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2018, 13:24
x 2

Re: Praca magisterska, wybór materiału

Post autor: bandinse »

Przy elastycznej formie może być problem z utrzymaniem wymiarów odkuwki, co do materiału na odkuwkę, nie musi być to koniecznie modelina. Ważne żeby trzymało wymiar, mogło się utwardzić i tak jak mówisz było możliwe do wyciągnięcia z matryc bez zniszczenia.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Praca magisterska, wybór materiału

Post autor: dziobu »

Nie wiem konkretnie jaki model będziesz tłoczył, ale...nie odrzucaj TPU. Jeśli robisz z modeliny coś typu medalu, to zaproponuję szaleńczo obudowę formy z ABSu/PLA/PETa ale samą formę z TPU (ze sporym wypełnieniem). Jak modelina stwardnieje to z elastycznej formy usuniesz ją o wiele prościej niż z twardego PLA. A podczas formowania, gdy materiał jest miękki, TPU spokojnie utrzyma kształt.
bandinse
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2018, 13:24
x 2

Re: Praca magisterska, wybór materiału

Post autor: bandinse »

Modelinę i tak trzeba by wygotować w wydrukowanej formie, temp wrzenia to chyba nie problem dla materiałów drukowanych?
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1114
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Praca magisterska, wybór materiału

Post autor: kapi »

bandinse pisze: temp wrzenia to chyba nie problem dla materiałów drukowanych?
PLA tego raczej nie wytrzyma. przy >50* zaczyna płynąć.
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Praca magisterska, wybór materiału

Post autor: dziobu »

bandinse pisze:Modelinę i tak trzeba by wygotować w wydrukowanej formie, temp wrzenia to chyba nie problem dla materiałów drukowanych?
A nie możesz użyć modeliny samoutwardzalnej? Albo jakiejś żywicy dwuskładnikowej czy innej masy modelarskiej?
bandinse
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2018, 13:24
x 2

Re: Praca magisterska, wybór materiału

Post autor: bandinse »

Tak, badania będą raczej ukierunkowane w celu wykazania przydatności metody do prototypowania sprawdzenia produktu finalnego, przed wykonaniem kucia na ciężkim sprzęcie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”