Działalność gospodarcza

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Gulumik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 39
Rejestracja: 13 mar 2018, 23:07
Lokalizacja: Toruń
Drukarka: CTC BIZER niby 2XPRO
x 2
Kontakt:

Re: Działalność gospodarcza

Post autor: Gulumik »

virgin71 pisze:Ok, może się mylę. Wytłumacz mi jeszcze raz, łopatologicznie jakim sposobem sprzedaż produktów klientom, opłaca się bez bycia VATowcem?
Nigdy nie sprzedajesz firmom? Za granicę sprzedajesz z odwróconym VATem lub wewnątrzwspólnotowo 0%. Ograniczenie jest chyba do 20k obrotu (!), więc to muszą być drobiazgi.
Jak produkuje i sprzedaje to bym się vatem zaorał. Ograniczenie to 200k a nie 20 ..
Nie nie sprzedaje firmom tylko klientom indywidualnym. Drobiazgi no dosłownie tak bo toto małe, ale nie w sensie koraliki.Znacznie bardziej skomplikowane i cenowo przyjemne ale fakt manufaktura chociaż skomlikowana, zresztą np. jubilerstwo to też rodzaj manufaktury.
I widać że handlowiec : bo 200k obrotu przy produkcji to mało? Zależy to od wielu czynników.
Wątek mówi o produkcji typu np detale z drukary, czy to mało?
Moim zdaniem 100k to już w takim przypadku w Polsce raczej przy jednoosobowej działalności jest ok.
Bądzmy realistami i gmatwanie wątku niepotrzebne, Olo pytał się o założenie działalności a akurat taką mam, ale drukarka to tylko małe dodatki czasem bądź też nowe projekty i można tu mówić tylko że to usprawnienie projektowania a nie podstawa działaności.
Mylenie obrotu w handlu i w produkcji to jakieś nieporozumienie. Vat w handlu i produkcji to też co innego jeśli mówimy o jednosobowej działaności w oparciu o wydruki z drukarki 3d.
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Działalność gospodarcza

Post autor: olo2000pm »

Eeee.......no i na dzień dobry odechciewa się działalności;)
Ino, że raczej nie mam wyjścia, bo jestem na granicy prowadzenia działalności bez rejestracji, w sensie obrotu
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Gulumik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 39
Rejestracja: 13 mar 2018, 23:07
Lokalizacja: Toruń
Drukarka: CTC BIZER niby 2XPRO
x 2
Kontakt:

Re: Działalność gospodarcza

Post autor: Gulumik »

olo2000pm pisze:Eeee.......no i na dzień dobry odechciewa się działalności;)
Ino, że raczej nie mam wyjścia, bo jestem na granicy prowadzenia działalności bez rejestracji, w sensie obrotu
Rejestruj, ja tam żałuje że tak późno się zdecydowałem bo wszyscy na około straszyli.
bandinse
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2018, 13:24
x 2

Re: Działalność gospodarcza

Post autor: bandinse »

Kurde w sam raz interesujący mnie temat właśnie jak zamykam temat magisterki i zaczynam starania o dotacje :)
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Działalność gospodarcza

Post autor: virgin71 »

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly ... owcem.html
Gulumik pisze: Jak produkuje i sprzedaje to bym się vatem zaorał. Ograniczenie to 200k a nie 20 ..
150, jesteś bliżej prawdy. 20k to limit dla kasy fiskalnej. Typowa kasa on-line 1800zł z czego 300zł to VAT...
Gulumik pisze:Nie nie sprzedaje firmom tylko klientom indywidualnym. Drobiazgi no dosłownie tak bo toto małe, ale nie w sensie koraliki.Znacznie bardziej skomplikowane i cenowo przyjemne ale fakt manufaktura chociaż skomlikowana, zresztą np. jubilerstwo to też rodzaj manufaktury.
Jubiler musi być vatowcem. Twoje towary są zwolnione z VAT lub mają preferencyjną stawkę?
Gulumik pisze: I widać że handlowiec : bo 200k obrotu przy produkcji to mało? Zależy to od wielu czynników.
Wątek mówi o produkcji typu np detale z drukary, czy to mało?
Mówi też o tym, że sprzedaż jest do firm i nie są to koraliki.
Gulumik pisze: Moim zdaniem 100k to już w takim przypadku w Polsce raczej przy jednoosobowej działalności jest ok.
Jeśli nie masz kosztów, to tak.
Gulumik pisze: Mylenie obrotu w handlu i w produkcji to jakieś nieporozumienie. Vat w handlu i produkcji to też co innego jeśli mówimy o jednosobowej działaności w oparciu o wydruki z drukarki 3d.
Pierwsze tak, drugie nie.
Awatar użytkownika
nobi12345
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 18
Rejestracja: 22 cze 2017, 11:42
x 1

Re: Działalność gospodarcza

Post autor: nobi12345 »

virgin71 pisze:http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly ... owcem.html
Gulumik pisze: Typowa kasa on-line 1800zł z czego 300zł to VAT...
Kas online nie można kupić. I pewnie w tym roku już się nie kupi.
balgator
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 131
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:24
x 24

Re: Działalność gospodarcza

Post autor: balgator »

No a zamiast działalności gospodarczej, może po prostu załatwiać wszystko poprzez "Umowy o dzieło"? Mankamentem byłby zapewne stosunkowo duży podatek (20%?). Nie wiem także, jakby musiała obecnie przebiegać kwestia RODO. Za to pozytywem na pewno spokój umysłu i brak zagmatwania tematu. Podatek rozliczasz w zeznaniu rocznym i tyle.

Tak swoją drogą @Gulumik , @virgin71 właśnie przy sprzedaży wydruków z FDM (taka manufaktura) klientom zagranicznym (zarówno w Unii, jak i poza nią), jak wygląda kwestia podatku dochodowego? VATu, potrzeby kasy fiskalnej (zapłata przelewem w obcej walucie... czyli dochodzi też koszt przewalutowania i prowizji dla banku). Wskażesz namiary, gdzie można o tym bardziej poczytać?
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 18
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Działalność gospodarcza

Post autor: olo2000pm »

Zadałem pytanie on-line o kasę fiskalna. Oto odpowiedź:
Załączniki
S81017-09254263.jpg
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 16
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Działalność gospodarcza

Post autor: FlameRunner »

Podejrzewam, że to wykluczenie jest po to, żeby sklepy motoryzacyjne i "szroty" musiały mieć kasy fiskalne.
Ty obrywasz rykoszetem...
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 23
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Działalność gospodarcza

Post autor: dziobu »

balgator pisze:No a zamiast działalności gospodarczej, może po prostu załatwiać wszystko poprzez "Umowy o dzieło"? Mankamentem byłby zapewne stosunkowo duży podatek (20%?). Nie wiem także, jakby musiała obecnie przebiegać kwestia RODO. Za to pozytywem na pewno spokój umysłu i brak zagmatwania tematu. Podatek rozliczasz w zeznaniu rocznym i tyle.
A ilu będziesz miał klientów? 2 czy 2000 rocznie?
Bo jak 2000 to US stwierdzi ze prowadzisz niezarejestrowaną działaność. Płacisz podatek? Fajnie. A VAT...? No, to zapłacisz ;) Z karą i odsetkami. Skoro można stać sie VATowcem sprzedając dom szybciej niż po 5 latach od zakupu to nie powinno Cie już nic dziwić.
No i RODO - 2000 umów to baza danych osobowych. Do każdej umowy gotowa formułka, u siebie zgłaszczasz inspektora ochrony danych (np ja jestem ;p) i jazda ;) W praktyce po każdej umowie informujesz kogoś że usunąłeś jego dane. Nie, nie możesz tego zrobic wcześniej bo podczas wykonywania zlecenia (pomiędzy umową a rachunkiem) masz czyjeś dane. Kasa fiskalna rozwiązuje ten problem całkowicie.
balgator pisze:Tak swoją drogą @Gulumik , @virgin71 właśnie przy sprzedaży wydruków z FDM (taka manufaktura) klientom zagranicznym (zarówno w Unii, jak i poza nią), jak wygląda kwestia podatku dochodowego? VATu, potrzeby kasy fiskalnej (zapłata przelewem w obcej walucie... czyli dochodzi też koszt przewalutowania i prowizji dla banku). Wskażesz namiary, gdzie można o tym bardziej poczytać?
Tak samo jak w kraju. Płatność też jest po czyjejeś stronie - Ciebie nie interesuje jak ktoś wymieni swoje msuzelki na PLN. Ty masz dostać np 100zł na konto. Oczywiśćie możesz udostępnić płątność w walucie - wtedy najprościej mieć konto w tejże walucie, płątności obsługiwać tam a księgowa juz będzie Ci w odpowiednim przeliczała ile z tego podatku itp.
Kasa fiskalna - rejestruejsz sprzedaż. Czy sąsiadowi czy aborygenowi. Działalność prowadzisz tu i tu sprzedajesz.
VAT - jeśli jesteś płatnikiem, masz NIP europejski i sprzedajesz w UE to tego nie naliczasz. Podobnie z zakupami. (np tu zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-fakt ... -za-usluge)
Podatek dochodowy - nic się nie zmienia.

Natomiast z takich rzeczy to najwięcej powie Ci księgowa jak bedziesz chciał się tym zająć. Tutaj też nie licz na stałość przepisów - to największa ch*jnia naszego pięknego kraju.
FlameRunner pisze:Podejrzewam, że to wykluczenie jest po to, żeby sklepy motoryzacyjne i "szroty" musiały mieć kasy fiskalne.
Ty obrywasz rykoszetem...
Sklepy to mniej, ale szroty, komisy - tu można robić przewał na przewale. I robią. Cały handel używkami gdzie handlowiec jest tylko pośrednikiem pomiędzy dwiema osobami prywatnymi (w większości).
balgator
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”