"Jaki masz zysk z bycia VAT, jak masz duza różnice kosztów i zysku?"

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Działalność gospodarcza

Post autor: dziobu »

Gulumik pisze:Wątek śmiechu warty... tyle dodam....
Możesz to jakoś uzasadnić czy po prostu nie płacisz VATu a i tak wiesz lepiej?
Nie każdy zajmuje się produkcją zabawek i modelarstwem.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: "Jaki masz zysk z bycia VAT, jak masz duza różnice kosztów i zysku?"

Post autor: virgin71 »

Jeszcze trzeba dodać, że nie każdego odbiorcą jest są wyłącznie klienci końcowi.
Gulumik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 39
Rejestracja: 13 mar 2018, 23:07
Lokalizacja: Toruń
Drukarka: CTC BIZER niby 2XPRO
x 2
Kontakt:

Re: Działalność gospodarcza

Post autor: Gulumik »

mcxmcx pisze:No dobrze, policz jego zysk przy założeniu:

1kg filamentu w zakupie 100pln w sprzedaży 1500pln.

Z VAT i bez VAT.
No właśnie, tu nawet żadnego liczenia nie trzeba, wytłumaczenie łopatologiczne. Tylko czemu filament :crazy:
Co do zwrotu Vatu za zakupy na poczet działalności że np za komputer się zwraca, dobra ile kompów kupujecie?? to jest 23%
a nie całość i tylko taka różnica i kwota pomijalna w skali całości.
Mając surowiec np za na 50 zł a sprzedając produkt za 300pln musisz odpowadzić vat w kwocie 69 pln a dostajesz w zamian 11,5 pln no super...
i tak razy np 50 czyli strata 3450 zysk 575, różnica 2876 - tu żaden zwrot Vatu za komputer nawet chociaż byście co miesiąc kupowali nie pomoże.
Handel to co innego niż działaność związana z usługą czy produkcją. Dlaczego to nawet musiałem pisać?????? Tylko mcxmcx rozumie... :piwo:
Oczywiście pominąłem narzędzia, urządzenia, maszyny itd bo to jednarozowy koszt i pomijalny długofalowo.
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 9
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: "Jaki masz zysk z bycia VAT, jak masz duza różnice kosztów i zysku?"

Post autor: Julian »

To i ja swoje dwa grosze wsadzę (plus vat).
W tych wszystkich wyliczeniach, np Filipa brakuje wg mnie co miesięcznych kosztów stałych, a jest to bardzo istotne.
Zakładam prowadzenie firmy poza domem, z aktywną sprzedażą i dojazdem do klientów (oczywiście do tych konkretnych. Ktoś zakładał jako cel wydruki po 1500 zł, więc myślę że warto podjechać by złapać stałego klienta).

-Księgowość, przy małej ilości dokumentów w Warszawie 400 zł brutto,
- Najem powierzchni. Powiedzmy na taką działalność ok 50 m2. Kawałek na drukarki, kawałek na jakąś lakiernię i obróbkę, kawałek na pracę biurową, kawałek na stolik i kanapę na spotkania z klientami. W Warszawie, na obrzeżach (1300 zł brutto).
-Środki czystości, chemia do sprzątania, papier toaletowy itp. 50 zł brutto miesięcznie,
-Papier do drukarki i tusz. 50 zł brutto miesięcznie,
-Środki do pakowania paczek i inne artykuły biurowe 50 zł brutto miesięcznie,
-internet i telefon 100 zł brutto miesięcznie.
-Zakładam, reklamy, reklamy w mediach społecznościowych, wysyłki wydruków i próbnych wydruków do klientów (500 zł brutto)

pomijam prąd, gaz i wodę.
Tak więc koszty stałe: 2450 zł brutto.

Koszty dodatkowe.
-LEasing samochodu - powiedzmy 800 zł brutto (małe auto typu kompakt)(odliczamy połowę vat)
-Paliwo, dojazdy do klienta, spotkania itp. Zakładam 500 zł brutto.

Tak więc koszty dodatkowe. 1300 zł brutto.(od tej kwoty odliczamy tylko połowę Vatu, więc połowę Vatu doliczam jako koszt - 0k 120 zł)

Koszt nie ovatowany. ZUS - Zaokrąglę do 1300 zł.
Żeby zarobić 1300, musimy odprowadzić od tego vat. - 299 zł.

Tak więc, żeby wyjść na 0, musimy zrobić zleceń za powiedzmy około 5500 zł.

W obliczeniach nie uwzględniam:
- podatku dochodowego,
- odliczenia vatu od inwestycji na start. Zaczynając od drobnicy typu pędzle do malowania wydruków, farby, kończąc na komputerze, drukarce 2D, 3D, monitorze wysokiej rozdzielczości czy np skanerze 3D,




Po co to ? Ano po to, żeby pokazać, że te koszty i tak poniesiemy. Czy jesteśmy płatnikiem VAT czy nie.
Warto wziąć to pod uwagę. Oczywiście te koszty mogą być inne. Np składka ZUS przez pierwsze 24 msc to coś około 600 zł


Po co być płatnikiem VAT?
- dlatego że się przekracza 200.000 zł rocznie, co przy prowadzeniu poważnego biznesu nie jest astronomiczną kwotą.
- dużo kontrahentów tego wymaga. np u mnie to jest około 90-95 % klientów. Gdybym sprzedawał marchew na targu nie byłbym vatowcem.


aha. Jeżeli planowałbym drobną sprzedaż przez internet to na pewno z kasą fiskalną. Inaczej jest ciężko. Setki faktur do klientów. Kasa nie gryzie.
balgator
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 9
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Działalność gospodarcza

Post autor: Julian »

Gulumik pisze:
mcxmcx pisze:No dobrze, policz jego zysk przy założeniu:

1kg filamentu w zakupie 100pln w sprzedaży 1500pln.

Z VAT i bez VAT.
No właśnie, tu nawet żadnego liczenia nie trzeba, wytłumaczenie łopatologiczne. Tylko czemu filament :crazy:
Co do zwrotu Vatu za zakupy na poczet działalności że np za komputer się zwraca, dobra ile kompów kupujecie?? to jest 23%
a nie całość i tylko taka różnica i kwota pomijalna w skali całości.
Mając surowiec np za na 50 zł a sprzedając produkt za 300pln musisz odpowadzić vat w kwocie 69 pln a dostajesz w zamian 11,5 pln no super...
i tak razy np 50 czyli strata 3450 zysk 575, różnica 2876 - tu żaden zwrot Vatu za komputer nawet chociaż byście co miesiąc kupowali nie pomoże.
Handel to co innego niż działaność związana z usługą czy produkcją. Dlaczego to nawet musiałem pisać?????? Tylko mcxmcx rozumie... :piwo:
Oczywiście pominąłem narzędzia, urządzenia, maszyny itd bo to jednarozowy koszt i pomijalny długofalowo.

Tego posta nie było jak pisałem swój.
Trzeba pamiętać jedną rzecz. Jesteś poborcą podatkowym. Tyle.
Gulumik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 39
Rejestracja: 13 mar 2018, 23:07
Lokalizacja: Toruń
Drukarka: CTC BIZER niby 2XPRO
x 2
Kontakt:

Re: Działalność gospodarcza

Post autor: Gulumik »

Julian pisze:
Gulumik pisze:
mcxmcx pisze:No dobrze, policz jego zysk przy założeniu:

1kg filamentu w zakupie 100pln w sprzedaży 1500pln.

Z VAT i bez VAT.
No właśnie, tu nawet żadnego liczenia nie trzeba, wytłumaczenie łopatologiczne. Tylko czemu filament :crazy:
Co do zwrotu Vatu za zakupy na poczet działalności że np za komputer się zwraca, dobra ile kompów kupujecie?? to jest 23%
a nie całość i tylko taka różnica i kwota pomijalna w skali całości.
Mając surowiec np za na 50 zł a sprzedając produkt za 300pln musisz odpowadzić vat w kwocie 69 pln a dostajesz w zamian 11,5 pln no super...
i tak razy np 50 czyli strata 3450 zysk 575, różnica 2876 - tu żaden zwrot Vatu za komputer nawet chociaż byście co miesiąc kupowali nie pomoże.
Handel to co innego niż działaność związana z usługą czy produkcją. Dlaczego to nawet musiałem pisać?????? Tylko mcxmcx rozumie... :piwo:
Oczywiście pominąłem narzędzia, urządzenia, maszyny itd bo to jednarozowy koszt i pomijalny długofalowo.

Tego posta nie było jak pisałem swój.
Trzeba pamiętać jedną rzecz. Jesteś poborcą podatkowym. Tyle.
nie, prowadzę inny typ działalności i tyle
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 9
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: "Jaki masz zysk z bycia VAT, jak masz duza różnice kosztów i zysku?"

Post autor: Julian »

Trzeba zarabiać na tyle dużo, żeby Vat nie robił wrażenie na stanie konta :)
Gulumik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 39
Rejestracja: 13 mar 2018, 23:07
Lokalizacja: Toruń
Drukarka: CTC BIZER niby 2XPRO
x 2
Kontakt:

Re: "Jaki masz zysk z bycia VAT, jak masz duza różnice kosztów i zysku?"

Post autor: Gulumik »

Julian pisze:Trzeba zarabiać na tyle dużo, żeby Vat nie robił wrażenie na stanie konta :)
Nie poprzedni Twój post dotyczył kosztów stałych a o to nie ma nic do tego wątku Vat czy nie Vat, a o stanie konta głupoty piszesz.
Jedno do drugiego nic nie ma.
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 9
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: "Jaki masz zysk z bycia VAT, jak masz duza różnice kosztów i zysku?"

Post autor: Julian »

Oczywiście że ma.
Widocznie nie rozumiesz.
Koszty stałe są kwotami brutto.
Masz tam VAT, który możesz odliczyć.

To ma znaczenie, w odpowiedzi do postu Flamerunnera, który analizował stawkę VAT dla konkretnego przypadku, pomijając koszty miesięczne (bądź co bądź istotne)
balgator
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: "Jaki masz zysk z bycia VAT, jak masz duza różnice kosztów i zysku?"

Post autor: virgin71 »

Julian, Ty myślisz w makro, odpuść.
Przy wytwarzaniu dupereli nie ma sensu VAT. Jak masz dużą produkcję i normalny obrót (w handlu dużo większy niż w produkcji koralików) to VAT jest konieczny, a nie do wyboru.

Rozdzielić należy robotę chałupniczą, od prowadzenia firmy. Nie zrobiliśmy tego na początku i teraz niepotrzebnie się spieramy.
balgator
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”