"Jaki masz zysk z bycia VAT, jak masz duza różnice kosztów i zysku?"

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: "Jaki masz zysk z bycia VAT, jak masz duza różnice kosztów i zysku?"

Post autor: dziobu »

oskar pisze:Przepraszam Was, że się wtrącę bez czytania całości ale jak ktoś nie jest Vat'owcem to cena sprzedaży zawsze jest ceną netto- koniec kropka.
Nie.
Płacisz zawsze BRUTTO. Zawsze. To że nie ma w tym podatku (bo jest "zw" lub "0%") i matematycznie netto = brutto to nic nie znaczy. Formalnie kwotą do wpłaty jest kwota brutto. Nigdy nie kupujesz chipsów luzem, zawsze w opakowaniu nawet jeśli jest za darmo.
oskar pisze:Firma nie odliczy VAT'u bo nie jest on doliczony a detalicznemu odbiorcy wszystko jedno.
Odbiorca i tak ten VAT gdzieś zapłaci. Jeśli produkt w sklepie na półce kosztuje 6150zł (BRUTTO ;p) to znaczy że państwo dostanie z tego 1150zł VATu. Czy to się odbije w jednej czy w kilku firmach - to zależy od drogi produktu. Ale cały ten system jest zrobiony po to żeby łańcuszek producentów/pośredników w sumie zwrócił państwu właśnie te 1150zł.

Nie-VATowiec to pozycja dla osób które chcą sobie dorobić czy nie przewalają sporych środków. Ale trzeba pmiętać że oni tego VATu nie odliczają więc dla nich wszystkie zakupy są 23% droższe niż dla VATowca. I tyle. Poza innymi ograniczeniami (kwoty sprzedaży, ograniczenia w handlu w UE czy clenia towarów) to nie ma tu nic strasznego. Jeśli ktoś sprzedaje głównie w detalu, jeździ na rynek i handluje pomidorami, odkurza stare komputery czy pracuje bez wyraźnych kosztów (projektant, architekt, lekarz) to mu się może po prostu nie opłacać wchodzić w VAT. Od strony papierowej tym i tak zajmuje się księgowa.

Tutaj Olo chce jeszcze drukować (a wierni czytelnicy forum wiedzą że on i jeszcze buduje drukarki). Jeśli pójdziesz w tą stronę to VAT może jak najbardziej mieć sens bo sfinansuje Ci go...klient ;)) Wszystko zależy od rozmachu.
olo2000pm
bandinse
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2018, 13:24
x 2

Re: "Jaki masz zysk z bycia VAT, jak masz duza różnice kosztów i zysku?"

Post autor: bandinse »

Jeśli mogę wtrącę swoje 3 grosze, śledzę wątek na bieżąco więc oczywiście bez obrażania nikogo ;)

Z tego wszystkiego tak bym wnioskował ostatecznie, że jak ktoś zaczyna i ma już jakąś drukarkę/ki to wyszło by, że lepiej bez tego VAT na początek. Z czego wertowałem internety nic przecież nie stoi na drodze żeby zacząć być później na VAT jak coraz więcej firm będących VATowcami się do nas zacznie zgłaszać.
Jak ktoś już czytał jakiekolwiek moje wypociny na forum, w następnym tygodniu idę w końcu do UP. Po długim czasie oczekiwania związanego z zawirowaniami z kończeniem statusu studenta mogę się w końcu zarejestrować i spróbować wyciągnąć jakąś dotację na początek czegoś swojego. Będąc na studiach dziennych pracowałem już od 3 lat prawie cały czas na pełny etat- czasowo oczywiście (tak da się). Wróciłem do domu rodzinnego rok temu, dokończyłem studia i zrezygnowałem w sumie z dobrze płatnej pracy jak na warunki gdzie mieszkam, bo nie było w niej rozwoju dla mnie, w miesiąc dowiedziałem się wszystkiego co było potrzebne, po roku nic się nie zmieniło- to nie dla mnie. Mam swoją drukarkę ale męczą mnie jej problemy techniczne, kupiona była używana i od początku nie było kolorowo za to budowę i zasady działania poznałem dzięki temu. Druk przy jej użyciu w ciągu ostatnich 6 miesięcy poznałem dość dobrze. Z rysowaniem jest coraz lepiej. No ale po co tyle żali?

Sam się zastanawiam jak to rozegrać nazwę mam, domena na stronę internetową jest wolna, logo w pół dnia zrobię takie żeby nie było przekombinowane a rzucające się w oczy. Parę własnych prototypów też zrobiłem i sprawdziłem ich wykorzystanie- standard z drukiem robisz coś i zauważasz że coś można dodać, ulepszyć, podejść w inny sposób. Do dyspozycji przynajmniej na 2 lata mam całe 2gie piętro w domu rodzinnym, do tego na własne potrzeby mechaniczne z samochodem ocieplam sobie niedługo garaż, więc brudne prace do druku można tam robić. Nie zrozumcie mnie źle, czytałem znany wszystkim artykuł o zakładaniu firmy opierając się na druku. Jest wartościowy ale od tamtego czasu i softy poszły do przodu- Cura 3.5 już bardzo fajna jest i filamenty wyraźnie staniały+ pojawiło się wiele nowych pozwalających na kombinowanie z produktem dla klienta tak, by go tylko zachęcić. Ja na początek mogę wychodzić nawet tak żeby tylko na jedzenie było, bo zależy mi na tym żeby się nauczyć prowadzić firmę. Nie mam zobowiązań więc chyba warto zaryzykować i najwyżej nie dotrzymując roku istnienia firmy, sprzedać co było spuścić głowę, wrócić na etat, spłacić resztę $, ale mieć świadomość że się spróbowało.

Nie wiem przy tym wszystkim jak to jest - jak już dostanę dotację i chcę z niej kupić np. 3 drukarki. Firma nie jest podatnikiem VAT i mogę je kupić bez rozliczania się z VATu?
bandinse
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2018, 13:24
x 2

Re: "Jaki masz zysk z bycia VAT, jak masz duza różnice kosztów i zysku?"

Post autor: bandinse »

No i na pewno kasa fiskalna, sprzedaż w dużej mierze też wysyłkowa.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: "Jaki masz zysk z bycia VAT, jak masz duza różnice kosztów i zysku?"

Post autor: virgin71 »

Kupując 3 drukarki walisz taki VAT, że nie rozliczanie się z niego jest nierozsądne, łagodnie ujmując.
bandinse
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2018, 13:24
x 2

Re: "Jaki masz zysk z bycia VAT, jak masz duza różnice kosztów i zysku?"

Post autor: bandinse »

No właśnie czyli w moim wypadku lepiej być na Vacie od początku, licząc się na początku z bardzo małym zyskiem ale zacząć z dobrym sprzętem.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: "Jaki masz zysk z bycia VAT, jak masz duza różnice kosztów i zysku?"

Post autor: virgin71 »

To nie tak. Jak masz od początku koszta, to lepiej być VATowcem. Żeby nie mieć kosztów, to chyba trzeba nie mieć fantazji;)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: "Jaki masz zysk z bycia VAT, jak masz duza różnice kosztów i zysku?"

Post autor: FlameRunner »

A ja nieśmiało powiem: trzeba siąść i sobie samemu policzyć, co się opłaca. Wszystko inne, wszystkie rady "jeśli..., to...", to tylko ogólniki. ;)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: "Jaki masz zysk z bycia VAT, jak masz duza różnice kosztów i zysku?"

Post autor: dziobu »

I potem siadasz i liczysz... i liczysz i siadasz... chcesz dobrze a wychodzi jak zwykle ;)
bandinse
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2018, 13:24
x 2

Re: "Jaki masz zysk z bycia VAT, jak masz duza różnice kosztów i zysku?"

Post autor: bandinse »

Chce dobrze a póki co stanąłem na etapie kompletowania papierków do UP :D Masakra od 2016 trzy różne doś konkretne prace i mnóstwo umów, bo to na studiach. A ja teraz muszę na każdą umowę mieć zaświadczenie z firm o wynagrodzeniu etc. Póki co 1/3 mam.
jarhead
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 56
Rejestracja: 03 wrz 2017, 20:45
x 3

Re: "Jaki masz zysk z bycia VAT, jak masz duza różnice kosztów i zysku?"

Post autor: jarhead »

Cześć.
bandinse napiszesz jaki był finał - Co ustaliłeś i jak się wszystko potoczyło?
Mendel90 by PrzemoS
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”